Temel transistör devreleri: Transistörlü anahtar

Temel tek transistörlü yükselteçlerde ideal transistör varsayımı yapılmış ve transistörlü anahtarda da sabit bir beta (hFE) varsayılmış. Sadece birkaç sayfalık bir bölümde bile önemli hatalar var. Başka yerlerini incelemedim ama MEGEP dokümanlarında genel olarak bu aşırı soyut/teorik anlatım problemi var. Bu dokümanı birisinin okuyup da hemen bir devre üzerinde uygulama şansı çok az.

bd139 gibi güç transistörlerinde yapılan hesap nasıl değişiyor? yoksa aynı mıdır?

Güç transistörlerinde de prensip aynı. En olumsuz durumdaki hFE değerini buluyorsun, onun da üzerinde bir marj koyup ona göre baz akımını hesap ediyorsun.

Ama bu, pratikte yapılan birşey değil, çünkü güç transistörü dediğin belki 2A akım çeken bir yükü sürecek. Bu durumda da belki bazına 150 mA akım vermen gerekecek. Birçok dijital devrenin çıkışı bu kadar akım veremez, o yüzden böyle güç transistörleri direkt olarak sürülmez. Onun yerine "darlington" denen çift transistörlü bir yapı kullanılır.

Aşağıda TIP122 darlington'un iç yapısı görülüyor. Bir tane asıl yükü süren ana transistör var (sağdaki), bir tane de ana transistörün bazını süren ilave transistör var. Bu kaskat yapı nedeniyle darlington'ların hFE si yüksektir (birkaç bin) ve birkaç miliamper baz akımı ile birkaç amperlik akımlar rahatlıkla kontrol edilir. Böyle bir yapı kullanırsan, gene en kötü senaryodaki hFE ye göre ve ilave marj ile baz direncini hesaplarsın işi bitirirsin. Tabi geçecek akıma göre güç sarfiyatı analizi yapıp gerekirse uygun soğutucu da takmak lazım.

1573639509335.png

Esasında endüstrinin gittiği trend açısından bakarsan, transistörlerin anahtar olarak kullanılması artık köhneleşmiş bir uygulamadır. Ama halen kurulu olan cihaz ve sistemlerde yaygın olarak görülür. O yüzden bunları irdeleyip anlamak, bilmek lazım.

Günümüzde en ideal anahtarlama transistörü MOSFET'tir ve yüksek hız gerekmiyorsa kullanımı çok kolaydır.

Temel tek transistörlü yükselteçlerde ideal transistör varsayımı yapılmış ve transistörlü anahtarda da sabit bir beta (hFE) varsayılmış. Sadece birkaç sayfalık bir bölümde bile önemli hatalar var. Başka yerlerini incelemedim ama MEGEP dokümanlarında genel olarak bu aşırı soyut/teorik anlatım problemi var. Bu dokümanı birisinin okuyup da hemen bir devre üzerinde uygulama şansı çok az.
Kesinlikle katılıyorum hocam. Ben şahsen okumuştum çok da sey anlamadım. Somut örnekleri çok az formullerle boğmuşlar insanları...

N kanal mosfetlerde gate ile soruce arasına bağlı direnç mosfetin kapatılması için( off) bu terminalde kalan şarjı boşaltmaktır.(1.şema)
P kanallı mosfette gate ile source arasına bağlanan direncin amacı da aynı sanırsam? Niye sordum 2.şemada 12v aynı zamanda seri bağlı. 2 amaca mı hizmet ediyor acaba? Hem bu terminaldeki şarjı boşaltmak hem de 12v düşürmek???

Ekler

• Ekran Alıntısı 1.PNG
    Ekran Alıntısı 1.PNG
    79.6 KB · Görüntüleme: 335
  • Ekran Alıntısı 2.PNG
    Ekran Alıntısı 2.PNG
    49.2 KB · Görüntüleme: 367
N kanal mosfetlerde gate ile soruce arasına bağlı direnç mosfetin kapatılması için( off) bu terminalde kalan şarjı boşaltmaktır.(1.şema)
P kanallı mosfette gate ile source arasına bağlanan direncin amacı da aynı sanırsam? Niye sordum 2.şemada 12v aynı zamanda seri bağlı. 2 amaca mı hizmet ediyor acaba? Hem bu terminaldeki şarjı boşaltmak hem de 12v düşürmek???

RG nin amacı her iki devrede de tam olarak aynı. Hem gate kaçak kapasitesini boşaltmak hem de gate bir şekilde sürülmezse, gate'i güvenli bir potansiyelde tutup MOSFET'in yanlışlıkla ON olmasını önlemek. RG nin burada başka bir amacı yok.

Forum istatistikleri

Konular
5,790
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back