Termostat bilgisi

Sagankam

Yeni Üye
Herkese merhaba forumda yeniyim. Üstadlar basit bir inkübatör yapmaya çalışıyorum. Amacım küçük bir kutunun içerisini soğutmak. Soğutma işlemi için peltier kullanıcam. Tıkandığım nokta şurası termostata ihtiyacım var. Anlamadığım bir konu var. Termostatta giriş ve çıkış bölümlerinden bahsediliyor. Benim anladığım kadarı ile giriş kısmına gücü bağlıyoruz çıkış kısmına çalıştırmak istediğimiz cihazı bağlıyoruz ve termostatın üzerinden start stop derecelerini giriyoruz. Benim tıkandığım konu şu ben peltieri önceden aldım 12V 10A peltierim. bunu çalıştırabilmem için giriş kısmına en az 12V 10A bir adaptör bağlamam lazım eğer daha düşük akım veya daha yüksek voltaj bağlarsam cihaz bozulucak sanırım. Adaptör fiyatlarıda çok yüksek olduğu için şöyle bir termostat varmıdır onu arıyorum. Giriş kısmını doğurdan prize bağlayabileceğim çıkıştan 12V 10A fiyatı uygun bir termsotat. Biraz uzun oldu sanırım teşekkür ederim.

Foruma hoşgeldiniz.

12V 10A çıkışlı tarif ettiğiniz şekilde bir ürün bulamazsınız. Bulsanız(!) bile fiyatı adaptör fiyatında çok daha fazla olur.

Foruma hoşgeldiniz.

12V 10A çıkışlı tarif ettiğiniz şekilde bir ürün bulamazsınız. Bulsanız(!) bile fiyatı adaptör fiyatında çok daha fazla olur.
Hoşbuldum şöyle bir ürün buldum w3230 burda giriş 220v çıkış 12v 20amepr diyor tam benim aradığım gibi değil mi. Ayrıca şöyle bir şey yapılabilir mi 220v luk termostat alıp çıkışa telefon şarj aletini monte edip çıkışta ki 220v 5v a düşürebilirmiyim bu mümkün mü

Malesef prize takıp 220 volt ile çalışacak ama kontak çıkışı 12 volt olan bir termostat duymadım. Olduğunu da sanmıyorum.

Siz her şekilde peltier i beslemek için 12 volt bir kaynağa ihtiyacınız var. Hazır 12 volt ile çalışıyorsunuz termostat da 12 volt ile çalışsın.

Kolay gelsin.

Direk Adaptör diye arıyorsan belki pahalıya gelebilir ama led trafosu olarak ararsan daha hesaplıdır.
Ama led trafolarının vereceği akıma güven olmaz. 10A lazımsa sen 20A'lik al. Ancak verir 10A'i. :)

Hoşbuldum şöyle bir ürün buldum w3230 burda giriş 220v çıkış 12v 20amepr diyor tam benim aradığım gibi değil mi. Ayrıca şöyle bir şey yapılabilir mi 220v luk termostat alıp çıkışa telefon şarj aletini monte edip çıkışta ki 220v 5v a düşürebilirmiyim bu mümkün mü
Çıkış: Röle Kontak Kapasitesi 10A-220VAC / 20A 12VDC
Evet uygun.
12 volt 10 amperden biraz güçlü trafo lazım. Bu termostat ile trafonun 220 volt kısmınıda kontrol edebilirsiniz. 12 volt çıkışınıda.
5 voltu ne amaçla kullanacaksınız?

Peltierin varsa datasheetini veya ismini atabilirmisiniz.
Tam 10 amperde çalıştırmak tehlikeli olabilir. Biraz düşük olsa iyi olur.
Peltierin soğutucu tarafınada ısıtıcı tarafınada termal macun ile yapıştırılmış büyük metal soğutucu plakalar gerekiyor.

Bulduğunuz ürünün:

Şeklinde belirtilmiş. 10A ve 20A röle kontaklarının dayanacağı max akımı ifade ediyor.
Ayrıca bu cihazın çalışması içinde 12VDC vermeniz gerekiyor, doğrudan şebekeye bağlanmıyor.

Şöyle düşünün: Adaptör pahalı diyorsunuz. Termostat içerisinde yine bu adaptörden olacak, yani adaptör fiyatı yine toplam sistem maliyetine eklenecek :) Spesifik bir ürün olacağı içinde harici adaptör fiyatı 10 birim ise, bu tarz bir cihazda belki 20 birim belkide daha fazla olarak size yansıyacaktır.

Evet uygun.
12 volt 10 amperden biraz güçlü trafo lazım. Bu termostat ile trafonun 220 volt kısmınıda kontrol edebilirsiniz. 12 volt çıkışınıda.
5 voltu ne amaçla kullanacaksınız?
bütün yorumlar için teşekkür ederim. 5voltu şu amaçla kullanmayı düşünüyorum. 220v giriş termostat 220v çıkış veriyor ise çıkış kısmına 5v 2a şarj aletinin prize takılan kısmını monte ederek elimdeki adaptörü dönüştürücü olarak kullanmış olurum diye düşündüm. böylelikle 12v 10a peltieri 5v çalıştırarak düşük akımdan zarar görmesini engellemiş olurum

Peltierin varsa datasheetini veya ismini atabilirmisiniz.
Tam 10 amperde çalıştırmak tehlikeli olabilir. Biraz düşük olsa iyi olur.
Peltierin soğutucu tarafınada ısıtıcı tarafınada termal macun ile yapıştırılmış büyük metal soğutucu plakalar gerekiyor.
tec1-12710 peltier bu hocam.

Forum istatistikleri

Konular
6,734
Üyeler
2,756
Son üye
Sagankam

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Back