Test Monitörü Tavsiyesi

Sercan

--
Elimde test için birkaç tane monitör var. Bazısında S-Video, bazısında Scart, DVI, BNC, YPbPr filan var. Her birinin desteklediği giriş türü ayrışıyor.

Yerine göre zaman zaman hepsi ile de işim oluyor ama 4-5 tane montör çok yer kaplıyor. Ben bunların hepsinden kurtulup, en az Full HD ya da üstü çözünürlükte çok da büyük boyutlu olmayan bir alternatif bakıyorum. Mümkünse çözünürlük kısıtlaması olmasın. Monitör + çevirici şeklinde bir çözüm de dolabilir. HDMI, DVI, VGA, DP, S-Video, Scart filan hepsi olmalı.

Neyse mümkün olduğunca çok fazla giriş opsiyonu olan bir monitör arıyorum. Böyle bir monitör tavsiyeniz var mıdır?

Özel cihazları bulmak kolay değil ülkemizde. Bir HDMI + Bir VGA girişi olan çok sayıda monitör çeşidi var.

Dijital çıkışlar (DVI, DP) için HDMI'a dönüştüreceksiniz. DVI->HDMI ve DP-> HDMI dönüştürücüler ucuz:

Analog çıkışlar (SCART, S-Video) için de VGA'ya dönüştürmek daha kolay olacaktır:

YPbPr için ise ayrı dönüştürücü gerekebilir.

Bende bu tarz kabloların birçok çeşidi var. Hepsini bir araya toparlayıp, karmaşadan kurtulamak istiyordum ama az bulunan birşey arıyorsam sanırım aradığım çözüm bana pahalıya patlayacak.

En son güvenlik ekipmanları satan firmalarla görüşeceğim. Güvenlik odalarındaki monitörler benim istediğim gibi olabiliyormuş.

20230407_144035.jpg

Yaptığım araştırmalara göre eldekilerle devam etmeye karar verdim. Garip bir piyasa var. Bir tarafta 3 bin'e satılan güvenlikçi monitörü diğer tarafta 1500'e satılan uçan kaçan oyuncu monitörü.

Konu havada kalmasın diye ekleyeyim. Bende bir tane kasasını beyaza boyadığım Asus PW201 var. Bu monitör 1680z1050 gibi garip bir çözünürlüğe sahip. Bununla birlikte DVI, VGA, Komponent (YPbPR), S-Video girişlerine sahip. Üstelik web kamerası, dahili hoparlörü, kulaklık ve USB çıkışları filan var.

20230407_181714.jpg

asus_pw201_10.jpg
asus_pw201_11.jpg

Monitor yerine TV almak daha iyi bir secenek olabilir 120 Hz gibi deneme yapmayacaksaniz. Televizyonlarda bu girisleri daha ucuz maliyetle alabiliyorsunuz. Yalniz bir kac yildir scartlar av girisleri falan yok, bir iki yil oncesinin modellerini almaniz gerek. Gerci daha iyi olur, fiyatlari daha ucuz. Monitorlerin 2. el fiyatlari ile bir tv alimini karsilastirin, cok fark olmazsa boyle yapmak yer kazandirabilir fazla maliyeti olmadan. TV 2. el olabilir derseniz karli cikmaniz bile mumkun.

TV olmaz çünkü TV'lerin iki kötü yanı var. Biri ekran olarak çok büyük, ikincisi input lag denilen, giriş ile ekrana yansıyan görüntü arasında mönitörlerden daha fazla gecikme oluyor. TV'ler görüntü işleme olduğu için bu gecikme, monitör olarak kullanımı zorlaştırıyor.

Ben 19-20 inç civarında Full HD ya da üstü çözünürlükte bir şey bakıyordum. Bendeki geniş ekran, garip bir çözünürlüğü var.

--

Debian kurduğum bilgisayarı bu monitör ile kullanmak istedim, çözünürlüğü tanımadı. Manual olarak xrandr ile ekledim. Görüntü bir garip, yatayta net değil. Intel HD Graphics 4000 ekran kartı için dahili sürücüler olduğu için harici bir sürücü de bulamadım. Saçma bir şeyle uğraşıp duruyorum.

TV olmaz çünkü TV'lerin iki kötü yanı var. Biri ekran olarak çok büyük, ikincisi input lag denilen, giriş ile ekrana yansıyan görüntü arasında mönitörlerden daha fazla gecikme oluyor. TV'ler görüntü işleme olduğu için bu gecikme, monitör olarak kullanımı zorlaştırıyor.

Ben 19-20 inç civarında Full HD ya da üstü çözünürlükte bir şey bakıyordum. Bendeki geniş ekran, garip bir çözünürlüğü var.

--

Debian kurduğum bilgisayarı bu monitör ile kullanmak istedim, çözünürlüğü tanımadı. Manual olarak xrandr ile ekledim. Görüntü bir garip, yatayta net değil. Intel HD Graphics 4000 ekran kartı için dahili sürücüler olduğu için harici bir sürücü de bulamadım. Saçma bir şeyle uğraşıp duruyorum.
Saamsung TV'lerini ozellikle PS'da oyun oynamak icin uretiyor, input lag cok cok dusuk yalniz Turkiye'ye kucuk ekran getiriyorlar mi bilmiyorum. Diger markalarda 24" gibi kucuk ekran bulmak mumkun.

Zaten halihazırda Dell'in 43 inç U4320Q ve 24 inç U2415 modellerini kullanıyorum. En son 43 inç olanı alırken Samsung ve LG OLED ekranları da dahil araştırmıştım. Aradığım ebatlarda input lag değeri düşük TV hiç görmedim diye hatırlıyorum.

Test monitörünü günlük kullanım için istemiyorum. Ofis işleri ile elektronik işleri için iki ayrı masam var. Bir cihazı test etmek istediğimde atölye masama koyabileceğim, gerekirse bir köşeye kaldırabileceğim test cihazı olarak bakınıyorum. O nedenle 20 inç civarında (daha küçük olabilir) mümkün olduğunca çok fazla girişi olan bir monitör arıyorum.

Benim kendim icin kullandigim cozum tum girisler icin kullandigim konverter ve kablolari bir kutuya doldurmak, sonra hepsinin hdmi cikislarini yine kutu icinde birlestirici ile tek hdmi'a indirmek seklinde. Sizin isinizi bu gormez sanirim. HDMI birlestiriciin de kumandasi var zaten, oradan seciyorum hangi girisin aktif edilecegini. Kutu uzerine monte ettim girisleri. Biraz uyduruk bir cozum ama is goruyor.

Forum istatistikleri

Konular
5,891
Üyeler
2,494
Son üye
yasin533

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Back