Roland Drum Set (Arıza Giderme, Restorasyon)

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
20221203_140143.jpg

"Bunu dokuyan çocuk kör olmuş"
Yok yok daha önceden körmüş. Gözü gören insan böyle cihaz kurmaz.

Tam bir haftadır bu cihaz ile uğraşıyorum.
(aslında arada başka işlerde çıktığından uzuyor)
İlk gördüğümde cihazın öndeki ekranı hiç çalışmıyordu. Ekranı söktüm baktım kablosu çıkmış. Taktım kabloyu çalıştı. Sonra baktım ekranda dalgalanmalar var.
Adaptörü değiştim devam.
Kabloya mesafe uzak olduğundan ek yapılmış, söktüm, tek parça 3m high quality bir kablo taktım sorun hala devam ediyor.
Kasayı çıkardım ekran kartı değiştim. (Dünkü windows xp konusundan hatırlarsınız) Sorun ısrarla devam ediyor. Bir gram iyileşme yok. Power supply, ram filan derken bu güne kadar aklıma gelen herşeyi denedim nafile. Ekranda çizgiler sakin deniz dalgası gibi akıp duruyor.
Bu arada "ekran beslemesidir" dediğinizi duyar gibiyim. Yok değil. Ekranda besleme yok, adaptör ile çalışıyor, sadece invertör var. Merak etmeyin onuda iyice muayene ettim.

Her neyse baktım bu böyle olmayacak 2m2 cihazın tüm kapaklarını komple açtım. Biraz inceledikten sonra dünyam başıma yıkıldı. Bu güne kadar elektrik, elektronikle ilgili öğrendiğim her şey tersten uygulanmış. Böyle bir şey yok yav. Cihazın dört tane ayrı amfisi var, 2 tane smps trafosu var, bir tane adaptör var, siatemi kontrol eden elektronik kart var. 2m2 kasanın içine bunlar dağıtılarak yerleştirilmiş.

Şimdi size tüm bu elemanların birbirleri arasındaki bağlantıyı anlatayım. Bir kere en başta prizden toprak hattı çekilmemiş cihaza. Ayrıca cihazın içinde bağlı bulunan amfilerde, smps lerde de topraklama yok. Faz, Nötür bağlanıp geçilmiş ve eskaza bazı kablolarda var olan sarı-yeşil toprak kablolarıda kökten kesilmiş.

Dur şimdi asıl bombayı patlatıyorum. :katil2:
Bütün 220v kabloları, adaptör kabloları, amfi sinyal kabloları, hoparlör çıkış kabloları, vga kablolar... Ne varsa hepsi birbirine birleştirilip kablo bağı (cırt) ile bol bol ziplenmiş.
Yani işi bilmeyen biri olarak dışarıdan bakarsan adama övgü yağdırırsın kilim gibi dokumuş diye ama işte kazın ayağı öyle değil. 5-6 tane 220v kablosu üzerine vga kablolarını sıkarsan ekran dalgalanır, amfi kablolarını bağlarsan hoparlörden cızır, cuzur sesleri duyarsın. Üstüne birde topraklama yapmazsan... (devamını getiremiyorum yav, artık söyleyecek sözüm kalmadı.)

Saat 16 :00 da giriştim sinyal hatları ile güç hatlarını ayırmaya. Saat 18:00 de mesaim bitti ama çıkmadım. Saat 22:00 mağaza kapanınca çıkmak zorunda kaldım. Yarın sabah döşemeye devam. Umuyorum ki işlem sonunda ekran dalgalanması gidecektir.

20221203_201411.jpg

Son düzenleme:
VGA kablonun ekranlama kapasitesi önemli. Bazıları gerçekten dandik oluyor. Yani güç kabloları ile birlikte iyi bir feritli ve ekranlı kabloda yeterli gelebilir.
Vga kablo kaliteli de güç kablosu bir tane değilki abi. Kafadan amfilere 4 hat 220 gidiyor, iki tane ekran var, onlarada 2 tane 220 hat gidiyor. Ettimi sana 6 hat. Pc power, led trafosu, ekran adaptörü vs derken neredeyse bileğim kalınlığında 220 hattı var. Bu hatta da dediğim gibi ayırmadan tğm amfi sinyal kabloları, vga kablolar sıkı sıkı kablo bağı ile sıkıştırılmış. O hatta beni bağlasalar kısa sürede ben bile titremeye başlarım.

Toprak olmazsa ekranlamanın hiç bir anlamı olmaz. Sahanlıkta yangın merdivenine çıkış kapısı koyup yangın merdiveni koymamak kadar saçma bir durum olur.
Neticeyi bekliyoruz Gökhan bey

Toprak olmazsa ekranlamanın hiç bir anlamı olmaz. Sahanlıkta yangın merdivenine çıkış kapısı koyup yangın merdiveni koymamak kadar saçma bir durum olur.
Neticeyi bekliyoruz Gökhan bey
Paylaşacağım yarın, öbürgün.

Çocuklar napıyor bunla? İsabelya mı çalıyor :D
Benim en sevdiğim alet yav. Boş zamanlarımda bende oynuyorum. Zaten bağlamadan müziğe yatkınlığım var. Listeden müzik seçiyorsun (izabelya yok ama :katil2: ) sonra o müziğe eşlik ediyorsun. Program sana vurman gereken bölümü gösteriyor. Becerebilirsen çok keyifli oluyor.

Sabrımı sınıyorlar yav :kizgin2: :kizgin2: :kizgin2:

20221204_140442.jpg

Cihaz ile çalışmayı bitirdim.
Kolonlardaki cızırtılar tamamen yok oldu. Sesi düzelttik. Ama ekranlar hala inat ile dalgalanıyor.

Prizde 212v ölçüyorum. 220v'un altında olduğu için yapar mı bu dalgalanmayı? Prizler 6m lik duvara aynı hat üzerinden 2m aralıkla döşenmiş. Üzerlerine makinalar bağlı. Acaba akım yetersizliğinden mi voltaj düşüyor?

Bu cihazı daha az kullanılan bir prize bağlayacağım hatta bulabilirsem hiç kullanılmayan bir prize bağlayacağım ama lanet olası üçlü prizi de topraklamamışlar. Üzerindeki kablo iki damarlı. Aradım taradım üç damarlı bir kabloda bulamadım. Aldırayım dedim "bu gün pazar" dediler. :kizgin2:

Son düzenleme:
Besleme hattındaki bir filtre kapasitörü sorunlu olabilir. Voltaj yeterince düşük değil.

Besleme hattındaki bir filtre kapasitörü sorunlu olabilir. Voltaj yeterince düşük değil.
Cihazda filtre kapasitörü filan yok abi. Direk prizden 220 gelip içerideki elemanlara dağılıyor. Acaba emi filtre eklesem girişe faydası olur mu?

Topraklama olmadan EMI filtre de işe yaramayacaktır.

Topraklama olmadan EMI filtre de işe yaramayacaktır.
Toprak işini hallettim. Tüm 220 hatları topraklıya çevirdim. Eğer duvardaki prizdeki toprak hattının ucu boşta değilse sorun olmaz artık o konuda.

Topraklamayı meger ile veya prizden ölçme cihazı ile ölçme gibi bir imkanınız yoksa kaçak akım rölesi takıp test yapmanızı tavsiye ederim.

Topraklamayı meger ile veya prizden ölçme cihazı ile ölçme gibi bir imkanınız yoksa kaçak akım rölesi takıp test yapmanızı tavsiye ederim.
Topraklama ölçmeyi bilmiyorum desem :D
Daha önce hiç lazım olmamıştı.

Ekrandaki dalgalanma nasıl bir şey?
Ekran kartı ram hatası gibi ama daha silik renkli çizgiler var. Yatay veya dikey değil, köşeden köşeye keaik kesik gibi. Dalgalanma ise denizin sakin sakin dalgalanmasına benzetebiliriz. Mümkün olursa telefonla çekmeye çalışacağım.

Şöyle bir dalgalanma, karıncalanma gibi birşey işte.

vga, hdmi, dvi seçenekleri varsa bağlantı türünü değiştirmeyi deneyebilirsin. Arada bir dönüştürücü varsa ondan da olabilir. Bir ihtimal kabloda olabilir başka görüntü kablosu deneyebilirsin. Ekran kartı da olabilir. Yanında notebook var ise kendi notebokunu monitöre bağlayıp dalga varmı yokmu bakabilirsin.

Topraklama ölçmeyi bilmiyorum desem :D
Daha önce hiç lazım olmamıştı.

Ekran kartı ram hatası gibi ama daha silik renkli çizgiler var. Yatay veya dikey değil, köşeden köşeye keaik kesik gibi. Dalgalanma ise denizin sakin sakin dalgalanmasına benzetebiliriz. Mümkün olursa telefonla çekmeye çalışacağım.
Ölçü aleti ile prizden 220 ölçtüğün kademede, probun birini prizdeki toprak iletkenine sabitle. diğer probla prizin bir deliğinde 220V, diğer deliğinde 3-5V ölçmen gerekir. Bu değerleri okursan durum topraklamanın sağlıklı olduğunu göstermez ama var olduğunu gösterir...

vga, hdmi, dvi seçenekleri varsa bağlantı türünü değiştirmeyi deneyebilirsin. Arada bir dönüştürücü varsa ondan da olabilir. Bir ihtimal kabloda olabilir başka görüntü kablosu deneyebilirsin. Ekran kartı da olabilir. Yanında notebook var ise kendi notebokunu monitöre bağlayıp dalga varmı yokmu bakabilirsin.
Cihazda iki tane ekran var. İkisinde de sadece vga var. İki kabloyu da high qualty kablolar ile değiştirdim. Ekranın biri 220v ile çalışıyor. Onu toprakladım. Diğeri adaptör ile çalışıyor. Onunda adaptörünü değiştirdim. Ekranları söküp ayrı ayrı laptopda denedim herhangi bir dalgalanma yok.

Forum istatistikleri

Konular
5,866
Üyeler
2,486
Son üye
mec4402

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back