Toplama işlemi hakkında

cemal1618

Üye
Merhaba değerli arkadaşlar. Aurdino kartımla hobi olarak çeşitli basit projeleri video izleyerek gerçekleştirip çeşitli düzenlemeler yapıyorum. Aurdino tecrübem amatör düzeyde. Ortaokul matematik dersinde kullanılmak üzere toplama işlemi ile ilgili desteğinize ihtiyacım var. Forumları inceledim ancak işime yarayacak bir kod bulamadım.

Basite indirgeyerek anlatırsam; Aurdino kartıma bağlı adı 1,2,3,4,5 olan butonlar ve bir de sonuç butonu olacak. Mesela öğrenci 1, 4 ve 5 nolu tuşa basıp ardından sonuç tuşuna bastığında ekranda bu sayıların toplamı olan 10 sonucunu görecek. Öğrenci 5 tuşun hepsine de basabilir, sadece 1 tanesine veya 2, 3 ve 4 tanesine de basabilir. Yani kısaca sonuç tuşundan önce basılan kaç tuş varsa tuş adı olan sayılar toplanacak. Bir tuşa iki defa basmayacak.

Bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim. Açıklamalarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Toplam adında global bir değişken tanımlayın.

int toplam=0;

Main loop içerisinde her bir buton için if yapısı ile butona basıldığını tespit edin.

if (digitalread(button_1)==HIGH)
{
toplam= toplam + 1;
}

Her buton için bunu yapın. Sonuç butonu ile toplamı gösterin. Sonraki işlem için toplamı sıfırlayın.

if (digitalread(sonuc_buton)==HIGH)
{
Lcd.write(toplam);
Toplam=0;
}

İstediğiniz yapı bu şekilde olacak. Kodun hepsini yazamam ama umarım fikir verebilmişimdir.

Aşağıdaki örnekten türetmeye çalış. Kesin bilgi değil. Oturduğum yerde aklıma geleni yazdım.
toplam, btnBir, bir, iki, uc, dort, bes, sonuc, bayrak adlarında değişken oluştur.
değişkenlerin hepsine 0 ata.

C++:
if(btnBir ==1 and bayrak ==0)
{
bir=1; bayrak=1;
}

if(sonuc == 1)
{
bayrak = 0;
toplam = bir + iki + uc + dort+ bes;
}

Toplam adında global bir değişken tanımlayın.

int toplam=0;

Main loop içerisinde her bir buton için if yapısı ile butona basıldığını tespit edin.

{
toplam= toplam + 1;
}

Her buton için bunu yapın. Sonuç butonu ile toplamı gösterin. Sonraki işlem için toplamı sıfırlayın.

if (digitalread(sonuc_buton)==HIGH)
{
Lcd.write(toplam);
Toplam=0;
}

İstediğiniz yapı bu şekilde olacak. Kodun hepsini yazamam ama umarım fikir verebilmişimdir.
Açıklamalarınız için çok teşekkürler.

button_2 için
if (digitalread(button_2)==HIGH)
{
toplam= toplam + 2;
}
şeklinde yazacağız

Açıklamalarınız için çok teşekkür ederim. Aşağıdaki kod bloğunu biraz detaylandırabilirseniz sevinirim.

if(sonuc == 1)
{
bayrak = 0;
}

{
bir=1;
}

{
iki=2;
}

if (digitalread(button_S)==HIGH)
{
bir=0;
iki=0;
uc=0;
dort=0;
bes=0;
}

{
bir=1;
}

{
iki=2;
}

if (digitalread(button_S)==HIGH)
{
bir=0;
iki=0;
uc=0;
dort=0;
bes=0;
}

Açıklamalarını için çok teşekkür ederim. Sonuç butonu tüm değişkenleri topluyor. Ama basılmayan buton için sıfırı topluyor. Basılanlar için atanan değerleri topluyor. Doğrumu yorumladım acaba kodu.

Sonuc butonuna basmadan once hangi sayilara ait tuslara bastiysan o tuslara ait degiskene ilgili degeri ataniyor.

Sonuc butonuna basinca degiskenler toplaniyor. Bir sonraki toplama islemine hazirlik icin tum degiskenlere sifir degeri ataniyor.

Sonuc butonuna basmadan once hangi sayilara ait tuslara bastiysan o tuslara ait degiskene ilgili degeri ataniyor.

Sonuc butonuna basinca degiskenler toplaniyor. Bir sonraki toplama islemine hazirlik icin tum degiskenlere sifir degeri ataniyor.
Açıklamalarınız için çok teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
5,841
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back