Trafo konusunda öneri istiyorum.

fide

Meraklı ve "nasıl" sorusunu seven biri
IMG-20240227-WA0006.jpg
IMG-20240227-WA0005.jpg

3kw upsden söktüğüm 48V bir trafo var. Bu trafoyu aslında 220/220 izole trafo olarak kullanmak istiyorum ama yeniden sarılması lazım. Küçük bir ilçede olduğum için bunu kotarabilecek bobinajcı var mıdır bilmiyorum. Varsa bile satarken trafoyu yeniden bana satmasından korkuyorum. Yeni teafoların fiyatları ise malum. Gezeravcı gitti döndü ama bizim fiyatlar oralarda takılı kaldı. Bir türlü dönmüyor.

Ne yapsam mantıklı olur? Trafoyu sarayım mı yoksa satıp üzerine ekleyip izolasyon trafosu alayım mı? Öneriniz nedir? Yada talip olan çıkar mı?

Last edited by a moderator:
Tam lineer güç kaynağı trafosu bu. Bence bunu bozma, bununla yüksek voltajlı bir lineer güç kaynağı yaparsın. 50V 3A yapılır herhalde bununla. Yardımcı sargılar da var dijital gösterge ve fan çalıştırmak için.

48V sekonderde 20-30A rahat verir diye tahmin ediyorum abi. Aklıma gelmedi değil ama halihazırda yeterli güç kaynağım var. Bu bünye bir güç kaynağı projesi daha kaldırmaz.

Bence izolasyon trafosunu hazır almak lazım. Kendin sararsan primer ve sekonder arasındaki izolasyonun olması gerektiği gibi olmasını sağlaman lazım. O konuda gereken malzemeler ve bilgin varsa sorun yok. Ama net bilgin yoksa risk alıyorsun demektir. Neticede bu trafoya seni şebekeden izole etmesi için güveneceksin.

Satmak istersen bir fiyat söyle :)

ben olsam sacları kaynaklı değilse tel alıp kendim sarardım. 3 saatlik eğlenceli bir proje olur.

aynı trafodan bir tane daha bulup sekonderleri birleştirmek daha pratik ve ucuz olmaz mı? söküp toplayınca ötecek falan hem
31102 eklentisine bak 31103 eklentisine bak
3kw upsden söktüğüm 48V bir trafo var. Bu trafoyu aslında 220/220 izole trafo olarak kullanmak istiyorum ama yeniden sarılması lazım. Küçük bir ilçede olduğum için bunu kotarabilecek bobinajcı var mıdır bilmiyorum. Varsa bile satarken trafoyu yeniden bana satmasından korkuyorum. Yeni teafoların fiyatları ise malum. Gezeravcı gitti döndü ama bizim fiyatlar oralarda takılı kaldı. Bir türlü dönmüyor.

Ne yapsam mantıklı olur? Trafoyu sarayım mı yoksa satıp üzerine ekleyip izolasyon trafosu alayım mı? Öneriniz nedir? Yada talip olan çıkar mı?

UPS de ne arıyor bu trafo yav? 3 kVA UPS genelde online UPS olur. Bunların içinde de iki tane inverter bulunur. Birisi ±325V DC voltaj üretir, diğeri de bundan 230VAC üretir.

Online değildi abi. Büyük kaba bişeydi ama online değildi. Online UPS'de dediğin gibi çift trafo olması lazım. Ama bunda tek trafo vardı.

Online değildi abi. Büyük kaba bişeydi ama online değildi. Online UPS'de dediğin gibi çift trafo olması lazım. Ama bunda tek trafo vardı.

O zaman bu trafo sadece aküleri şarj ediyordu, bu durumda da bunun gücü 3 kVA değildir. Bu daha çok 500 VA ya benziyor. Çekirdek kesitini ölçersen net anlarız. Bir de diğer sekonder voltajları nedir? Herhalde bir tane orta uçlu ana sargı var, bir tane orta uçlu yardımcı sargı, bir tane de tek sargı var sekonder tarafında. Ama sargı kablolarına bakınca da 5A den az bir akıma göre kablolara benziyor.

Trafo şu anda bende değil abi. Çok küçük bir trafo değil. Arkadaştan cetvel koyup foto atmasını istedim. O zaman daha rahat yorum yapabiliriz. 8-9 kilo rahat var diyebilirim. 4 tane 12A akü vardı diye hatırlıyorum.
Foto gelsin paylaşırım.

3kw ise en az 20kg olması lazım. bu ups line interactive olabilir. oto trafo gibi çalışıyor. sargılar tam izole değil.

çıkışı sinüs müydü ?

Son düzenleme:
sökülen ups çok büyük ihtimalle line-interactive ve smps. bu tip cihazlarda trafo aküleri şarj etmek için ve şebeke gerilimi +- %10 gibi düşer yükselirse çıkışı normal voltajlara yaklaştırmak için kullanılır yani trafo düşük güçte

Foto gelsin. Ona göre yorumları alalım.

a.JPG

ben de peşinen bir foto atayım :) powercom'un 2000va olma iddiasındaki bir cihazı. smps trafosu açıkça görülüyor ama normal trafo da var, trafo 300-400 va falandır en çok. şarj ve ototrafo amaçlı kullanılmış

Galiba olayı çözdüm. Trafo bana da küçük geldi. Danışman hocama 2 trafo vermiştim. Galiba bu "küçük" olanı. Çünkü büyük olan en az 40 numara ayakkabı kadar vardı

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,839
Üyeler
2,479
Son üye
yiyehuoxing32

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back