Trafo konusunda öneri istiyorum.

Ben Amerikalılara uydum, onlar da ayak kullanıyor :)

1709118736938.png

1709118787599.png

1709118833954.png

Trafo fotoları geldi. 7cm x 14cm x 16cm diye gördüm. Bugün kargoya verilecek. Cuma gelir diye umuyorum.

sadece ölçü olarak kıyaslarsak şu linkteki 3kw trafo ile ölçüler örtüşüyor. ağırlığı da 20kg geliyorsa trafo 3kw diyebiliriz.

70mm civarında. Karedir diye tahmin ediyorum ama trafo gelmeden net bişey söyleyemem

Karkasın içindeki kesit alanı lazım.

Fotolardaki ölçülere göre trafo saçı EI162 tipinde... Buna göre trafo kesit alanı 5,4 * 7 cm=37,8 cm². Güç hesabındaki formülle hesaplanırsa; trafo gücü yaklaşık 1000 wat civarında...

Trafo1.jpg

Trafo bugün kargoya verilmiş. Kargo tartımında 12kg gelmiş. @czorgormez bahsettiği gibi 20kg gelmedi. 3KW değil gözü ile bakabiliriz ama düz mantık bir hesapla 1.5kW dan da fazla diyebiliriz. Ne kadar ekmek o kadar köfte mantığı. :dusun2: :dusun2: Bakalım kargo elime ulaşınca 1R yada 1.5R bir direnç ile ne kadar akım verebiliyor pens ampermetre ile bi test edelim.
Ufo rezintansı 30R civarında rezistansı üçe katlayıp yük olarak kullanırsam 3R civarında bir yük elde edebilirim. Yada başka bir yük bulma yoluna gidebilirim.

aslında 1.5kw izolasyon trafosu olarak bir elektronikçi için çok yeterli. sonuçta skop, pc ve birkaç ufak cihaz çalıştıracağız.

IMG_20240304_092146.jpg
IMG_20240304_092059.jpg

IMG_20240304_092232.jpg

Sekonder sargısını 48V hatırlıyordum ama 32V imiş. Primer tarafındaki yardımcı sargıyı devreye alınca 28V çıkıyor.
sÇekirdek kesiti 52mm x 65mm. Sanırım burdan yaklaşık bir güç hesabı çıkar.

sekonder tarafında izole 2x15V ve izole 8V sargı var. Lojik besleme için sanırım.
Sanırım izole trafo işi şimdilik yattı :dusun1: :dusun1:

Kabaca cm2 kesitin karesini alırsak, 1000 VA gibi bir güç çıkıyor.

31412 eklentisine bak31413 eklentisine bak
31411 eklentisine bak

Sekonder sargısını 48V hatırlıyordum ama 32V imiş. Primer tarafındaki yardımcı sargıyı devreye alınca 28V çıkıyor.
sÇekirdek kesiti 52mm x 65mm. Sanırım burdan yaklaşık bir güç hesabı çıkar.

sekonder tarafında izole 2x15V ve izole 8V sargı var. Lojik besleme için sanırım.
Sanırım izole trafo işi şimdilik yattı :dusun1: :dusun1:
İzolasyon trafosu için primer ve sekonderin üst üste sarılması yerine yanyana sarılması daha iyi olur galiba.
Sekonder sargısı ile primer arası kaç pikofarad ölçülmeli.
Nanofarad değerine ulaşırsa parazit yapar ölçü aletlerinde.

Bir taraftaki siyah/beyaz primer değil mi? eğer öyle ise yardımcı sargı dediğin hangisi?

Benim gördüğüm tek primer, üç tane de sekonder var. Sekonderlerden ikisi orta uçlu.

Siyah ve Beyaz 32V ana sekonder sargısı.

Mavi-Kırmızı-Siyah Primer sargısı. (Kalın olan kablolar)
Kırmızı-siyah arası omik direnç 1R, bu sargı 220V, Kırmızı mavi arası omik direnç 1R4, yani bu sargı 240V sargısı. siyah-mavi arası omik direnç 0R4

siyah-yeşil 8V ikincil sekonder
siyah - kırmızı - mavi ikincil sekonder 0V-15V-30V

Sargılar üstüste sarılı. Yanyana değil.

Siyah ve Beyaz 32V ana sekonder sargısı.

Mavi-Kırmızı-Siyah Primer sargısı. (Kalın olan kablolar)
Kırmızı-siyah arası omik direnç 1R, bu sargı 220V, Kırmızı mavi arası omik direnç 1R4, yani bu sargı 240V sargısı. siyah-mavi arası omik direnç 0R4

siyah-yeşil 8V ikincil sekonder
siyah - kırmızı - mavi ikincil sekonder 0V-15V-30V

Sargılar üstüste sarılı. Yanyana değil.

Şimdi düşünüyorum da, bununla lineer güç kaynağı yapsan, sekonder orta uçlu değil, düşük voltajlarda soba gibi ısınacak. Hadi diyelim sekonder en üstte. Söktün ve ara uçlar çıkardın. O zaman da insan düşünüyor, 1 kW lık lineer güç kaynağını nerede kullanırsın? Bu güçlerde SMPS güç kaynağı daha mantıklı, lineerin bir bereketi olmaz. Lineer dediğin, düşük güç, düşük gürültü, hızlı tepki süresi vs gibi özellikler için kullanılır.

Bu durumda en mantıklısı söküp izolasyon trafosu yapmak. Ama usulune uygun izolasyon bantları kullanarak yapmak için biraz araştırma gerekir.

Bu durumda en mantıklısı söküp izolasyon trafosu yapmak. Ama usulune uygun izolasyon bantları kullanarak yapmak için biraz araştırma gerekir.

Yada kısayoldan elden çıkarmak :dusun1:

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,841
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back