Trafolu Sarj Cihazları

Ahmet Develi

Aktif Üye
Arkadaşlar geçen cumartesi sanayide ilginç bir problemle karşılaştım buraya da yazmak istedim.

Adamın 48V 600ah aküsü var, forklift benzeri bir şey çalıştırıyor, ama aküleri sürekli bozulunca, akücü artık garanti dışı bırakmış şarj cihazına bak demiş. Arkadaşta beni çağırdı.

4 yıldır ekmeğimi bu tarz tamirlerden sağlıyorum fakat ilk defa böyle bir şey gördüm.

Şemasını bile paylaşmama gerek yok, anlatınca anlayacaksınız.

220 den 48 e düşüren bir trafo yapmış üretici çıkışına da sadece büyük bir köprü diyot koymuş, ne regülasyon var ne bir şey. Lap diye vermiş aküye.

Tabi şebeke gece yükselince başlamış aküler kaynamaya. Sordum bir yığın da para vermis şarj cihazına. Adamları aradık, zaten biz kullanım kılavuzunda yazdık diyorlar, yazdık dedikleri de karınca duası.

Siz siz olun, şarj cihazı büyük diye kanmayın...

15 kW lık SMPS çok daha pahalı olurdu herhalde.

Aslında trafonun primerinden ilave uçlar çıkarılsa, sonra da bunlar 75 A lik kontaktörler ile anahtarlansa sorunun vehameti oldukça azaltılabilir. üç uç çıkarılsa ve bir window comparator ile 207, 230, 253 giriş voltajı için uygun sargı seçilse nasıl olurdu?

Yazık çok yazık. O akuler deli para. Cok pahali.

Bir kaç firmada forklift ve kullanımına şahit oldum.

Buralarda sarj istasyonları var ve sarj aletleri o kadar basit değil.

Bu arkadaş derme çatma mi is yapmış yada toplama bir sistem mi? Nasıl bir iş anlamadım. Forklift olunca sarj sistemi ayrı mi alınıyor üzerinde yanında gelmiyor mu?

Neyse geçmiş olsun diyelim.

15 kW lık SMPS çok daha pahalı olurdu herhalde.

Aslında trafonun primerinden ilave uçlar çıkarılsa, sonra da bunlar 75 A lik kontaktörler ile anahtarlansa sorunun vehameti oldukça azaltılabilir. üç uç çıkarılsa ve bir window comparator ile 207, 230, 253 giriş voltajı için uygun sargı seçilse nasıl olurdu?
Hocam 600ah akü maksimum 60 hadi tas çatlasın 100A ile şarj olmalı. Kurşun asit akülerde 1/10 kuralı gereği. Muhtemelen akım da fazla geliyor zaten bu akülere.

Ben bu tarz müşterilerime tristör kıymalı analog sistemler yapıp veriyorum. Arkadaşa da öyle yapacağız yine aynı trafoyu falan kullanıp. Analog sistemler en basiti oluyor bu uygulamalarda. Ama arkadaşın zararı iş kaybını da düşününce 50 binden fazla. Zaten akücü kıllanmış ilk baş bu işte terslik var deyip.

Arkadas aküleri alıyor, firma akü şarj cihazı önermiş ama stok sıkıntısından çok yüksek güçlü önermişler. Arkadaşta internete girip akü şarj cihazı her yerde aynıdır diye sipariş veriyor. Gerisi malum....

Forum istatistikleri

Konular
5,929
Üyeler
2,504
Son üye
yaxe22

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back