Transistör çıkışına bir akım sınırlama ?

m.yildizili

Aktif Üye
Merhaba abiler kardeşler, Transistör çıkışına akım sınırlaması nasıl yapılabilir ? Örneği veya bir şeması olan var mı ? sınırımız 24V da 500mA. Şimdiden teşekkürler.

Örnek; Çıkışa bir direnç tak ve op-amp ile sınırını kalibre et. 500mA geçtiğinde çıkışını kapat.

Merhaba abiler kardeşler, Transistör çıkışına akım sınırlaması nasıl yapılabilir ? Örneği veya bir şeması olan var mı ? sınırımız 24V da 500mA. Şimdiden teşekkürler.
OPpuY.png
Rsense=0.7/I
I =istenen akım sınırı

Direnç değeri çok küçük çıktığı için bulması zor olur ama.

Peki hocam bu devreyi ana transistor çıkışına mı bağlamalıyım ? yoksa T1 transistoru ana transistor olarak kullanabilir miyim ?

T1 ana transistör. 500mA için:
Rsense = 1.4R -> 4 adet 5.6R paralel.
R1 4K7 - 10K civarı olabilir.

Alttaki resimdeki devre de benim
örneğim. Rsense, dört adet 5R1(1/4W)
paralel.

Ekler

• Screenshot_20240305_105110.jpg
    Screenshot_20240305_105110.jpg
    330.6 KB · Görüntüleme: 33
Son düzenleme:
Burada istenilen 500mA den sonra gerilim
tamamen kesilsin mi? Yoksa 500mA aksın ama
gerilim buna göre ayarlansın mı?

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,844
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back