Transistör izolatörünün iletkenlik katsayısı nedir?

Altair

Kıdemli Üye
Ozellikle TO-220 kılıflar için kullandığımız mavi ya da gri renkli satılan plastik izolasyon padlerinin iletkenlik katsayısı nedir acaba?

Deneme yaparken fark ettim. Transistorun ısısı soğutucuya yeterince aktarılamıyor gibiydi. İzolatörü hem termal macun hem de macun olmadan denedim, yuksek sıcaklıklarda arada elle hissedilir bir fark vardı. Avometrenin probunu bulamadığım için farkı tam olarak söyleyemeyeceğim. Bulabilirsem öyle deneyip farkı tekrar yazarım. Elinde termal kamera ve bu bu malzemeler olan birinin deneme şansı varsa işlem çok daha hızlanır tabii.

Aklıma bu izolatörler yerine linkteki padlerden kullanmak geldi. İlk linktekinin termal iletkenliği 3.6W/m.k denmiş. Bu nispete ucuz. Daha pahalı olan 2. linktekinin ise 17W/m.k yazılmış. Çok pahalı olan termal macunların bile bu kadar yüksek değil. Sahte olma ihtimali var mıdır diye merak etmiyor da değilim.

Bir de şu termal kamera nasıl sizce? Fiyatına göre iş görür gibi. Ucuz olanın çözünürlüğü de oldukça düşük gibi ama amatör işleri halleder herhalde.

Biz eskiden amfi yaptığımızda asetat gibi şeffaf ama sert bir malzeme kullanırdık. Malzemenin ne oluğunu hatırlamıyorum ama sert malzeme olunca sanki sıcaklık iletimi daha iyi olur gibi "hissediyorum".

Bunun için termal kamera olmadan da düzenek yapılabilir.

3 adet sıcaklık sensörü, birisi doğrudan transistöre diğeri transistöre en yakın soğutucu kısma. Diğeri de en uzağa.

Belli bir süre transistörden akım geçirilip sıcaklık grafikleri gözlenebilir diye düşünüyorum.

İzolatörlü, izolatörsüz, termal macunla deneme yapılır.

Burada katsayı çıkmaz belki ama fikir vermiş olur.

Ben Kapton bant kullanıyorum. gayet iyi sonuç aldım. ince, esnek ve dayanıklı.

Ekler

• IMG_0286.JPG
    IMG_0286.JPG
    278 KB · Görüntüleme: 55
  • kaptonbant.jpg
    kaptonbant.jpg
    16.2 KB · Görüntüleme: 53
Mİka da olmaz. Alltan ikinci paragraf diyor ki "ateşe dayanıklı olduklarından da sobalarda ve lambalarda kullanılır.". :)

Isiya dayaniklilik ve isi iletimi farkli seyler.

Isiya dayanikli olup ayni zamanda isiyi iyi ileten malzemeler olamaz mi?
Mesela mika, seramik, demir bakir.

Silikon bezlerden once mika izolator kullanirdik. Fakat bunlar tek basina degil isi ileten kremle kullanilir.
Bulabilirsen seramik izolatorler var. Pahalidir ama isi iletiminde metallerle yarisir.

Isiya dayaniklilik ve isi iletimi farkli seyler.

Isiya dayanikli olup ayni zamanda isiyi iyi ileten malzemeler olamaz mi?
Mesela mika, seramik, demir bakir.

Silikon bezlerden once mika izolator kullanirdik. Fakat bunlar tek basina degil isi ileten kremle kullanilir.
Bulabilirsen seramik izolatorler var. Pahalidir ama isi iletiminde metallerle yarisir.
+++++ :tamam1:tamam2:

Not : Seramik olanlar pahalıymış gerçekten. :cheeky5:

Son düzenleme:
Google gorsellerde asagidaki ifadeyi arat.

ceramic insulator for transistor

Bu izalatoru iki parmaginla tutup parmaklarindan uzak kosesinden cakmakla isitiyorsun. Hemen birakmak zorunda kaliyorsun.

Ben Kapton bant kullanıyorum. gayet iyi sonuç aldım. ince, esnek ve dayanıklı.
@pwm.c o soğutucuya başka kompenent bağlanmayacaksa kapton bant gereksiz bir ısı yalıtımı yapmış gibi. Hani termal macun olsa tamam da kapton bantın ısı iletimi nasıldır? Termal macun yerine kullanmışsın sanki.

sogutucuya vidalarken kirilmiyormu, nasil bir seramik bu.

Simdi baktigim linklerde isolator kalinligi 1mm verilmis. Bendeki 2 hatta 3mm kalinligindadir.

1mm olanlarinda kirilacagini sanmiyorum cunku duz bir yuzeye gene termal macun ile monte ediyorsunuz.

Çift taraflı termal iletken bant TO-3 kılıf (2n3055 modeli) transistör için kullanılabilir mi?
images (1).jpeg

images.jpeg

Ya da bu kılıf transistör için en iyi izolatör sizce hangisi?
Mika, slikon veya varsa başka bir materyal???

Çok yüksek ısı uzaklaştırmak durumunda olan, paranın bir faktör olmadığı üst seviye class D amfilerde hep silikon muşamba izolatörler görüyorum.

Çok yüksek ısı uzaklaştırmak durumunda olan, paranın bir faktör olmadığı üst seviye class D amfilerde hep silikon muşamba izolatörler görüyorum.
En güvenmediğim ama en pratik olan Silikon izolatör.
Mika işinden bıktım kırılıyor.
Teşekkür ettim hocam.

Çevrimiçi personel

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,878
Üyeler
2,488
Son üye
ilter

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back