Traş makinası sorunu

Uzman değilim ama bence yayın tansiyonu arttırkça bıçaklar daha agrasif harkete edip kalın saçlarda rahat kesim yapar. Saçların ince yapılı ise buna gerek yok çünkü bıçaklar rahat hareket ettiğinde de kesecektir. Bu durumda sorun çıkartmıyorsa gevşek olması daha olur. Çünkü bıçaklar daha rahat hareket eder, mekanizma da daha az zarar görür.

Sıkma vidasi salinimli sistemi rezonansa getirmek icin. Yayin K katsayisini ayarliyor. Vidayi sıkıp gevseterek titresimin max oldugu noktayi deneysel bulacaksin. (Sesden ve titresimden anlayacaksin. Zarilti yada sadece vinilti yapmamali)

Last edited by a moderator:
9 numara sac kesimi icin cok uzun bir olcu. Saclar cok ince ve yumusak dokular. Makine bu kadar uzun saci kesemiyor. Bende de ayni aletteen var, 4 numaradan sonra kesim stabilitesini kaybediyor alet. 6 numara ile sac kesmek icin defalarca gecmek gerekiyor ayni yerden. Saclarniz at kili gibi sert ve kalin degilse kesmez o kadar uzunlukta.

Bu cihazin bir zayifligi var. Direkt 220V ile calistigi icin dikkatli olmak gerek. İcinde hareketli mekanizmaya elektrik baglantisi yapilan yerleri arada kontrol etmek gerek yoksa buralardan kacak yapiyor. Bir defa carpilmistim bu yuzden.

Sikma vidasi salinimli sistemi rezonansa getirmek icin. Yayin K katsayisini ayarliyor. Vidayi sikip gevseterek titresimin max oldugu noktayi deneysel bulacaksin. (Sesden ve titresimden anlayacaksin. Zarilti yada sadece vinilti yapmamali)

Ayarı değiştirdiğim zaman belli bir sıkılıktan sonra tırıldama yapıyor ve sıkmaya devam edersem tırıltının şekli değişmiyor. Gevşettiğim zaman da tırıltı kesiliyor ve gevşetmeye devam edersem ses değişmiyor.

9 numara sac kesimi icin cok uzun bir olcu. Saclar cok ince ve yumusak dokular. Makine bu kadar uzun saci kesemiyor. Bende de ayni aletteen var, 4 numaradan sonra kesim stabilitesini kaybediyor alet. 6 numara ile sac kesmek icin defalarca gecmek gerekiyor ayni yerden. Saclarniz at kili gibi sert ve kalin degilse kesmez o kadar uzunlukta.

Bu cihazin bir zayifligi var. Direkt 220V ile calistigi icin dikaktli olmak gerek. İcinde hareketli mekanizmaya elektrik baglantisi yapilan yerleri arada kontrol etmek gerek yoksa buralardan kacak yapiyor. Bir defa carpilmistim bu yuzden.

4 numara adamı kel yapıyor yav :) Ama 9 numarada niye kötü kessin. Saç diyelim iyice uzadı, ha 4 numara yapmışsın ha 9 numara yapmışsın, bıçaklar karşılarında aynı saçı görmeyecek mi?

Moser markayi ben de senelerce kullandim ta ki dusurup kabi kirilana kadar.

Makinanin bir parcasini takmamis olabilirmisin yada kirilmis olabilir mi?

Vidayi asiri sikarsan makine sadece dusuk genlikle vinlar.
Asiri gevsek yaparsan bu kez de iki uca carpar asiriri zarilti yapar. Ara bir noktada en guzel titresim olur. Bunu sesden ve bicak hareketlerinden de anlarsin.

4 numara adamı kel yapıyor yav :) Ama 9 numarada niye kötü kessin. Saç diyelim iyice uzadı, ha 4 numara yapmışsın ha 9 numara yapmışsın, bıçaklar karşılarında aynı saçı görmeyecek mi?.
Soc kivriliyor kesmek icin makineyi ittiginizde. Ya da benim saclar ortalama insandan daha ince. Sari saclarin sorunuda bu. Asiri ince olmalari. Bizde kitin uretimi daha az sanirim.

4 numara kel yapiyor evet, dogru. Yanlari 6 numara ile kesiyorum, ustleri makas ile aliyorum zaten. :D

Sıkma vidasi salinimli sistemi rezonansa getirmek icin. Yayin K katsayisini ayarliyor. Vidayi sıkıp gevseterek titresimin max oldugu noktayi deneysel bulacaksin. (Sesden ve titresimden anlayacaksin. Zarilti yada sadece vinilti yapmamali)
Abi senin kullandığın cihazda TR klavye desteği yok mu? Sıkmakla ilgili yazdığın her kelimeyi düzeltmekten bir hal oldum. :D

Bu yillarin verdigi bir aliskanlik. Artik degistirmem zor cunku kolayima geliyor. Klavyeyi Turkce'ye aldigimda bu kez program yazarken zorlaniyorum. Bu yuzden resmi yazismalarda klavyeyi turkceye ceviriyor tum diger durumlarda Q Ingilizce kullaniyorum.

O zaman Timur abiye sesleniyorum. Acilen forumu resmi bir kurum olarak tasdikletelim. :katil2:

Makinanin bir parcasini takmamis olabilirmisin yada kirilmis olabilir mi?

Zaten internette bakıyorum Moser 1400 hep kına kırmızısı, bendeki beyaz. Ama internette inceledim sahte değil bu. İmalat kalitesi de bunu doğruluyor. Kutuda da bütün parçalar vardı.

Şimdi tekrar denedim, gene yoluyor saçımı. Herhalde iki tane vidayı söküp bakacağım.

Aslında bizim F klayve öğrenmemiz lazım. Devletin de okullarda çocuklara öğretmesi lazım. Ben de Türkçe Q kullanıyorum ama yazma hızımı inanılmaz düşürüyor. Program yazarken İngilizce Q klavyede dakikada 120 kelime yazıyorum. Ama Türkçe Q ya geçip Türkçe yazarken hız yerlerde sürünüyor. Ama F klavye öğrensek, her iki dili de maksimum hızda yazabiiiriz.

Bilgisayarlar yaygınlaşmadan önce daktilolarımız filan hep F klavyeydi. Ne zaman bilgisayarlar yaygınlaştı, o zaman q klavyeler hayatımıza girdi. Amerikanın oyunu bunlar hep :D

O zaman Timur abiye sesleniyorum. Acilen forumu resmi bir kurum olarak tasdikletelim. :katil2:

İyi olur. Yoksa forumdaki "sikma" ve "sikilma" lar istihbarat raporlarına girersa MASAK kapımızı çalabilir :katil2:

İyi olur. Yoksa forumdaki "sikma" ve "sikilma" lar istihbarat raporlarına girersa MASAK kapımızı çalabilir :katil2:
Bu tur kelimelerde BUYUK HARF kullanma aliskanligi var bende. Ya da i yerine l kullaniyorum. sIklcl yazmak zor degil. :D Bir de malum kisilerden bahsedilmedigi surece ulkede kimin ne yaptigi umurlarinda degil. Yeter ki onlar aleyhinde konusmayin. :p Adam oldurseniz bile sokaga saliyorlar

Zaten internette bakıyorum Moser 1400 hep kına kırmızısı, bendeki beyaz. Ama internette inceledim sahte değil bu. İmalat kalitesi de bunu doğruluyor. Kutuda da bütün parçalar vardı.

Şimdi tekrar denedim, gene yoluyor saçımı. Herhalde iki tane vidayı söküp bakacağım.

Ben istanbuldan dönünce benim makinanin içini açıp resimleyeyim. Seninki ile karşılaştıralım.

Iki vida derken hangi iki vida? Kesim esnasındaki alt ceneyi tutan iki vidadan mi bahsediyorsun?

Bu alt ceneyi tutan iki vida gevsetiliyor. Üstteki hareketli çene var ya kesim yapan bu çeneye en paralel ve ucu ucuna sıfır pozisyona getirip sıkıyorsun. Ayari böyle yapılıyor. Yoksa kesim yaparken dengesiz kesiyor. Bir taraf uzun diğer taraf kısa kaliyor.

Şu mesajda ikinci resimde görünen iki tane düz vida

Şu mesajda ikinci resimde görünen iki tane düz vida

Aynen bahsettiğim gibi üstteki hareketli bıçağa paralel ve sıfır ayarlıyorum. Acı farki olursa bıçağın sagi ile solu arasında kesim olcu farki oluyor.

Cok belli olmuyor ama birde alt sabit bicak usttekinden az önde olmali. Yoksa hareketli parca cilde temas ederse hareketli olduğu için cildi kesebilir.

Bende bu makinayi aldığımda yanında göz damlası gibi küçük şişede yag vardı. İnce bir yag. İki yada 3 kullanımda bıçakları yagliyorum. Eger yaglanmaz ise hem bıçaklar koreliyor hemde sürtünme sıkışık calisma gibi motor bende zorlanıyor. 3 damla yag ile bıçağın baş orta ve sonuna yag damlacık yapıp makinayi boşta 30 saniye çalıştırıyorum çok rahatlıyor.

Çıkardım kafayı. İçerisi sımsıkı kıl dolu idi.

1703752910734.jpeg

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,885
Üyeler
2,493
Son üye
cym247

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back