Traş makinesi şarj ışığı yanmama problemi.

Bir yerlerde yanlışlık var.

Ni-cd pillerin nominal voltajları 1.2V

2 adet pil var. Sistemin geri kalanını buna göre değerlendirmek gerekir.

2024-08-03_16-54.png

Dogan abi, o pil in her biri 1.2V haberin olsun. En fazla 1.44V vermelisin pil e.

Kapitalizm oyle mide bulandirdi ki, 2.4V pil hucresi mi , yaparlar abi. sen ben bulamayalim yeter. :katil1: Dogan abi seninkiler 1.2V

@taydin hocama söyleyelim bu gibi acil durumlar için forma sesli ikaz sistemi eklesin.
Konu sahibinin bilgisayarından sesli uyarı gönderelim. :)

Pil yuksek volyajla hala sarjda Dogan abi de disardaysa sen seyret :kizgin3: :dusun1:

Ni-cd ler lityumlar gibi aşırı tehlikeli değil. Pil patlar ortalık biraz dağılır. Yangın ihtimali düşük.

Ni-cd ler lityumlar gibi aşırı tehlikeli değil. Pil patlar ortalık biraz dağılır. Yangın ihtimali düşük.
Belki de calisiyorlardir diye endise ettim, ama calismama ihtimali daha yuksek. Motor da 4.8V la calismis, baya toleransi varmis. Tabi bir sey olmadiysa. Gerci duman felan gorseydi soylerdi

Tesellimiz pilleri 100mA gibi akım sınırlaması ile şarja bağladıysa hala yeterli zamanı var :)

Hangisi daha berbat? NiCd mi NiMh mi? :)

Performans ve kullanım ömrü açısından?

Aslında ilk verdiğim 2.4V ama akımı düşük ayarlayınca motor çalışmadı tabi.

Yarın tekrar 2.4V ver,ip akımı da sona dayarım korad ile tekrar denerim bakalım motor dönecek mi?

2 adet kalem pil ile denedim aslında ama motor dönmemişti, çalışması gerekmez miydi? :dusun1:

adaptör AC çıkışlı ise, pilleri AC nabazalı daha yüksek gerilimde şarj ediliyor olabilir ama, yinede bu kadarda yüksek voltaj olmamalı herhalde. adaptör cihaza girerken direkt pilleremi bağlanmış, arada bir devre yada bazı kompanent malzemeler olabilirmi? 2,4 V. motora boşta çalışıyor iken kısa süreliğine iki kat voltaj verilince, yüksek ihtimalle motor hemen bozulmayabilir. Bozulması sargılarını yakıp koku duman çıkarmasına bağlı olabilir.
Yeni pille çalışmaz ise, Belkide en baştan adaptör arızalı olup geri kalanları oda götürmüşde olabilir. Motorunda belki bir çalışımlık canı kalmıştı, yüksek voltaj verince oda görülmüş olabilir.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
6,522
Üyeler
2,681
Son üye
Oğuzhan06

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back