Traş makinesi şarj ışığı yanmama problemi.

Ya da pil ile çalışacak şekilde bir şeyler düşünmek lazım?
Şarjlı pilleri içeride tutup ayrı bir şarj devresi ile 2x1.5V seri bağlı pili seri olarak şarj edecek bir devre lazım, bu şarj devresinin kablo uçları ile seri bağlı 2 pilden gelen kablo uçları birleşecek şarj edileceği zaman.

Traş makinemin şarj standında şarj olmasını sağlayan pimlerini içerden bastırıp dışarıdan pense yardımıyla çekerek çıkardım.

WhatsApp Image 2024-07-29 at 15.47.52 (2).jpeg

İçerideki 2 adet şarjlı pillere kablo lehimledim ve çıkan pimlerin içinden geçirdiğim kablo ile dişi soket ucunu dışarı çıkardım.
Erkek soket kablo ucu ile Şarj aletine bağladım ve şarj işlemini artık bu şekilde yapacağım uygun bir devre tasarlayana kadar.

Şarj olduktan sonra kullanacağım zaman soketinden ayırıp kablosuz traş keyfine devam edeceğim biraz kablo sallanacak ama en azından 3-5bin TL yeni traş makinesi masrafından kurtulmuş oldum. :tamam3:

WhatsApp Image 2024-08-18 at 15.03.44.jpeg

Hmm ben de düşünüyordum, tamam, adam şarjlı yapmış ama, kullanıcı cihaz şarja takılı iken traş olamaz mı diye :)

Ama öyle anlaşılıyor ki bir stand var, oraya koyunca alet şarj oluyor, standdan çıkarıp traş olduğun zaman da şebeke ile hiçbir bağlantın kalmıyor. Titreşimli diş fırçaları gibi. Standa koy, şarj olsun, standdan kaldır, sadece pil beslemesi kalıyor ve şebeke kaçak riski yok.

Tabi sivri akıllı biri çıkarsa, pilleri ölmüş olan makinayı standa koyup oraya bantlarsa, sonra da fişe takılı kullanırsa o zaman şebeke kaçak riski var. Muhtemelen kullanım kılavuzunda dev puntalı harflerle yazmışlardır "bunu yapmayın, ölebilirsiniz, ölürseniz de en ufak bir sorumluluğumuz yok, ancak helvanızı yemeye geliriz" diye :katil2:

@TA3UIS buradan hala proje çıkar. Pilleri lifepo4 ile değiştirip paralel bağlanablir. Şarj standının içi boşaltılır yerine hazır şarj modülü koyulur. Telefon şarjı ile şarj edilir. Yılda 3 kere şarj edersin yeter zaten.

@TA3UIS buradan hala proje çıkar. Pilleri lifepo4 ile değiştirip paralel bağlanablir. Şarj standının içi boşaltılır yerine hazır şarj modülü koyulur. Telefon şarjı ile şarj edilir. Yılda 3 kere şarj edersin yeter zaten.

Olur valla projeleri seviyorum :tamam3:
İçeriye 2 adet AA kalem pil sığıyor ama...

Son düzenleme:
Hmm ben de düşünüyordum, tamam, adam şarjlı yapmış ama, kullanıcı cihaz şarja takılı iken traş olamaz mı diye :)
Orijinal haliyle de standa takılıyken kullanılamıyordu.

Ama öyle anlaşılıyor ki bir stand var, oraya koyunca alet şarj oluyor, standdan çıkarıp traş olduğun zaman da şebeke ile hiçbir bağlantın kalmıyor. Titreşimli diş fırçaları gibi. Standa koy, şarj olsun, standdan kaldır, sadece pil beslemesi kalıyor ve şebeke kaçak riski yok.
İşaretli yere adaptör de bağlansa traş makinesi içinden bağlantıyı sağlayan pimleri iptal ettim adaptör ile bir bağlantısı yok artık :D
WhatsApp Image 2024-08-18 at 15.56.22.jpeg

Tabi sivri akıllı biri çıkarsa, pilleri ölmüş olan makinayı standa koyup oraya bantlarsa, sonra da fişe takılı kullanırsa o zaman şebeke kaçak riski var. Muhtemelen kullanım kılavuzunda dev puntalı harflerle yazmışlardır "bunu yapmayın, ölebilirsiniz, ölürseniz de en ufak bir sorumluluğumuz yok, ancak helvanızı yemeye geliriz" diye :katil2:
Fişe takılamayacak artık :katil2: Soket ile şarj olacak ancak :D

Traş makinesinden pimlerini ve şekildeki gibi kablo çıkarmadan kendi standı ile işaretli yerden 2.4V ile de şarj edebilirdim aslında ama biraz aceleye geldi sakal ve kızım beklemiyor çünkü :)

1723986283544.png

Forum istatistikleri

Konular
6,530
Üyeler
2,684
Son üye
kofteci

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back