TrueRTA ile ses kartını audio analizör gibi kullanmak

Mr_YAMYAM

Kayıtlı Üye
Ben hiçbir yere gitmem abi :D
Zamanında 100$ a adobe almıştım. İyi ki de almışım.
Eski versiyon olsa da XP de doğru çalışsa da geçinip gidiyoruz.

taydin

Timur Aydın
Staff member
Ben hiçbir yere gitmem abi :D
Zamanında 100$ a adobe almıştım. İyi ki de almışım.
Eski versiyon olsa da XP de doğru çalışsa da geçinip gidiyoruz.
Şimdiye kadar kalibrasyonlu ölçüme ihtiyacın olmadıysa bundan sonra da olmaz abi, devam et :D

Mr_YAMYAM

Kayıtlı Üye
Şimdiye kadar kalibrasyonlu ölçüme ihtiyacın olmadıysa bundan sonra da olmaz abi, devam et :D
Tşk ederim abi.
Ben 30 sene önce mesleğe başladığımda kalibrasyon yapıyordum. Hala da kalibrasyon yapıyorum.
Örneğin tüm cihazlarımdaki kendi üretimim PPM ler ile adobe deki PPM ler aynı değeri gösterirler.
Bu kalibrasyon disiplininde, kendi sistemimdeki bir seviye ne ise kalibrated bir cihazda da aynı seviyededir.
Şu videadaki DIN PPM ile adobe PPM aynı ölçümü yapmaktadırlar.

Yani kayıt veya okuma esnasındaki eserin ses seviyesi ne ise her yerde aynı değerde görülmektedir.
Hatta buradan adobe ile bir eser kaydedip örneğin -10db max seviye olduğunu belirtip videodaki cihaz sahibine ya da @Gokrtl ye bile postalasam, onlardaki PPM ler de aynı seviyede gösterecektir.
Tamam senin çalıştığın PPM'ler öyle olabilir, birşey demiyorum. Ama benim işime pek yaramayacak gibime geliyor. Ben bu bar göstergeyi niye isterim? Gelen sinyal üst limitin üzerine çıkıp clipping meydana geliyor mu onu görmek isterim. Ama senin dediğin tarzde bir PPM bunu göstermiyor anladığım kadarıyla.
Bahsetmiş olduğun + OL ölçeklendirilmesi ise videodaki DIN PPM de bulunmaktadır.
Yani 0dbfs den sonra +1-2 ve 3dbu olarak mevcuttur.
Buradaki kalibrasyon mevzuu bu 0dbu olayıdır.
Benim sistemlerde 1Vp seviyeye göre ayarlanmış olup hangi cihazda olursa olsun eşitlik bozulmamaktadır.

Son düzenleme:

taydin

Timur Aydın
Staff member
10 tane PPM cihazının AYNI eserde AYNI seviyeyi göstermesi bir kalibrasyon değildir abi.

Cihaz girişine gelen sinüs bir sinyal hakkında DOĞRU bir nicelik ölçümü yapabiliyorsa kalibrasyonludur. Örneğin benim ilgileneceğim bir PPM, ben amfi girişine 1 kHz 0 dBV sabit sinyal verdiğimde 0 değerini göstermeli.

Mr_YAMYAM

Kayıtlı Üye
10 tane PPM cihazının AYNI eserde AYNI seviyeyi göstermesi bir kalibrasyon değildir abi.

Cihaz girişine gelen sinüs bir sinyal hakkında DOĞRU bir nicelik ölçümü yapabiliyorsa kalibrasyonludur. Örneğin benim ilgileneceğim bir PPM, ben amfi girişine 1 kHz 0 dBV sabit sinyal verdiğimde 0 değerini göstermeli.
HAH şimdi oldu.
Eklemiş olduğum videodaki DIN PPM tam senlik. 0dbV sinyali bu ampliye girersen sarı LED'ler (0dbu) yanarlar.
Ayrıca EBU PPMlerim de aynıdır.

taydin

Timur Aydın
Staff member
İyi de bi dakka. Madem o şekilde ölçüm yapıyor, o zaman -110 dBV luk arka plan gürültüsünü niye -110 olarak gösteremiyor?

Mr_YAMYAM

Kayıtlı Üye
İyi de bi dakka. Madem o şekilde ölçüm yapıyor, o zaman -110 dBV luk arka plan gürültüsünü niye - 110 olarak gösteremiyor?
Abi kim o.?
Benim PPM ler uygun fiyatlı üretimler olup, en düşük seviye DIN da -40dbu dur.
Ama bahsetmiş olduğun audition'daki ise açıklamıştım.
Spectrumdaki ölçümler sadece belli band olarak yükseltilir.
PPM göstergesi ise tüm frekans spectrumunun vektöryel toplamını ölçmektedir.

taydin

Timur Aydın
Staff member
Abi kim o.?
Benim PPM ler uygun fiyatlı üretimler olup, en düşük seviye DIN da -40dbu dur.
Ama bahsetmiş olduğun audition'daki ise açıklamıştım.
Spectrumdaki ölçümler sadece belli band olarak yükseltilir.
PPM göstergesi ise tüm frekans spectrumunun vektöryel toplamını ölçmektedir.
Abi, senin PPM neden düşük seviye sinyal ölçmüyor demiyorum yav ...

Örneği değiştireyim. Bir sorun yüzünden -50 dBV arka plan gürültüsü var. Bunu -50 olarak görebiliyor muyum? Onu görmek isterim diyorum.

taydin

Timur Aydın
Staff member
Benim gördüğüm PPM'ler spektrumdaki en güçlü bileşenin pik değerini gösteriyor. Eğer hiç sinyal yoksa o zaman da arka plan gürültü seviyesini görüyorsun. Böyle olunca da bu gösterge çok işe yarıyor çünkü clipping var mı yok mu net görüyorsun ve ona göre de uygun volüm seviyesi seçiyorsun.

Mr_YAMYAM

Kayıtlı Üye
Abi, senin PPM neden düşük seviye sinyal ölçmüyor demiyorum yav ...

Örneği değiştireyim. Bir sorun yüzünden -50 dBV arka plan gürültüsü var. Bunu -50 olarak görebiliyor muyum? Onu görmek isterim diyorum.
Abi ben de zaten neden düşük ölçmüyor ölçüyor anlamında demedim.
Yanlış anlaşılma olmasın.
Senin SPECTRUM da ölçmüş olduğun -50dbV tan yüzlerce vardır.
10Hz te 20Hz te taa 20.000Hz e kadar. Anlaştık mı.
Bu yüzlerce -50dbV birbirleri ile toplanırsa sistemin genel gürültü seviyesi olurlar.
Örneğin mesela forexample.
RIAA pire ampli yapmışım. 50Hz te -84dbU 100Hz te -90dbU 1KHz te -108dbU ve keza 20 KHz te de bilmem ne kadar gürültü seviyesi vardır.
Sistemin band genişliği 20KHz ise 20KHze kadar olan tüm frekansların seviyeleri birbirleri ile toplanmaktadır.
Bu toplam gürültü seviyesi PPM de daha yüksek görünmektedir.
Örneğin benim RIAA da PPM toplam sistem gürültüsünü 20KHz band genişliğine kadar -72 ler civarında göstermektedir.

taydin

Timur Aydın
Staff member
Anladım. Arta da bir spektrum için o değeri hesaplıyor. Ama bu değer pratikte ne işe yarar? :D Peak değer çok işe yarar yukarıda anlattığım gibi.

Mr_YAMYAM

Kayıtlı Üye
Anladım. Arta da bir spektrum için o değeri hesaplıyor. Ama bu değer pratikte ne işe yarar? :D Peak değer çok işe yarar yukarıda anlattığım gibi.
Abi peak değer ölçümünün burada ilgisi yoktur.
PPM ler bile gerçek anlamda peak değer ölçemezler. Çoğunlukla AVG ye yakın ölçebilirler. Gerçek anlamda peak ölçebilen aletler osiloskoplardır.
PPM esprisi sapma hızı (RESPONSE) ile ilgilidir.
DIN standartlarında response hızları belirtilmiştir.
PPM lerin farkları VU (Volüme Unit) ölçerlere göre değerlendirilmektedir.
Eskiden ölçüm aleti olarak İBRELİ aletler kullanılmakta idi. Bu aletlerin AC sinyali doğrultma özelliği ve ölçümü RMS olduğu için ve aynı zamanda ibrenin ataletinden dolayı response (erişim) çok yavaş olduğu için yetersizdiler.
Bu yüzden PPM ler geliştirildi.
EK BİLGİ:
Belki ilgilenenler olabilir.

Şurada da gözel bilgiler var.
[/URL]

Son düzenleme:

taydin

Timur Aydın
Staff member
Abi, şimdi wikipedia'daki makaleyi okudum. Aletin adı PEAK programme meter, yani bu alet pik değerlere göre hareket ediyor. Senin dediğin gibi spektrumun RMS değerine göre değil. Yani tam benim işime yarayacak şeyi tarif ediyor :p

Mr_YAMYAM

Kayıtlı Üye
Abi, şimdi wikipedia'daki makaleyi okudum. Aletin adı PEAK programme meter, yani bu alet pik değerlere göre hareket ediyor. Senin dediğin gibi spektrumun RMS değerine göre değil. Yani tam benim işime yarayacak şeyi tarif ediyor :p
Abi ben RMS dedim mi.?
RMS ölçenler eski ibreli VU metrelerdir.
Yeni tip ibreli olan PPM ler de normal PPM mantığına göre hareket eder.
PPM lerin içerisinde peak dedectör olsa da erişim süresinden dolayı tam anlamıyla peak ölçemezler.
AVG (avarage) değere daha yakındır.
NOT:
Belirtilen AVG deyimi AC için değil RMS ile peak arası ortalama anlamındadır.

Son düzenleme:

taydin

Timur Aydın
Staff member
Abi ben RMS dedim mi.?
RMS ölçenler eski ibreli VU metrelerdir.
Yeni tip ibreli olan PPM ler de normal PPM mantığına göre hareket eder.
PPM lerin içerisinde peak dedectör olsa da erişim süresinden dolayı tam anlamıyla peak ölçemezler.
AVG (avarage) değere daha yakındır.
RMS demedin, ama spektrumun tüm frekanslarındaki enerjiyi gösterir dedin. Bunun adı da "spektrumum RMS değeridir". RMS eşdeğer enerjiyi ifade eder.

Makaleye göre PPM'ler peak değerlere göre çalışıyor. Tam olarak şunu diyor:

Bazısı anlık peak değeri gösteriyor, ne kadar kısa olursa olsun. Bazısı peak'in bir süre kaldıktan sonra gösteriyor diyor (birkaç milisaniye). Bazısı örneklerin (sample) peak değerini gösteriyor diyor. Bazısı da oversampling yaparak daha hassas ölçüm yapar diyor.

Velhasıl, peak programme meter, peak değerleri gösteren birşey. İyiki de öyle.

tsahin

Kayıtlı Üye
Bu spektrumu -10.756 dBFS'e göre normalize edersek, Arta'nın ürettiği spektrumun NEREDEYSE AYNISINI elde ediyoruz :)

Yani bu TrueRTA hiçbir boka yaramayan, bedavayı bırak üstüne para verilse de alınmaması gereken birşey.
Belki paralı olan versiyonunda spektrum daha doğru çıkıyordur.
Spektrum çözünürlüğü oldukça düşük.

taydin

Timur Aydın
Staff member
Belki paralı olan versiyonunda spektrum daha doğru çıkıyordur.
Spektrum çözünürlüğü oldukça düşük.
Olabilir, ama benden para alamayacakları kesin. Deneme sürümleri bir yazılımın iyiliklerini gösteriyor olması lazım. Bu deneme sürümü ise bana buna neden para verilmemesi gerektiğini gösterdi :)

taydin

Timur Aydın
Staff member
RMS demedin, ama spektrumun tüm frekanslarındaki enerjiyi gösterir dedin. Bunun adı da "spektrumum RMS değeridir". RMS eşdeğer enerjiyi ifade eder.
Bir de şunu da ilave edeyim: Eğer bir devre, spektrumun tüm frekanslarındaki (veya ses frekans aralığında diyelim) enerjiyi gösteriyorsa, her zaman daha yüksek bir değer gösterecektir. Mesela benim ADI Pro 2 den örnek vereyim. Spektrumun dBV olarak seviyesi -140 dBV larda. Ama spektrumun RMS değeri -109 dBV idi.

Bu devre her zaman spektrum RMS'ini veriyorsa, 1 kHz -10 dBV verilince de gene bundan belirgin şekilde daha yüksek bir değer gösterir. Neden? Çünkü gene diğer frekansları da hesaba katar. Yani doğru ölçüm yapmamış olur.