TT Technic ZD-915 Vakumlu Havya Aldım

ugura09

Üye
herkese selamlar yeni cıhazımı sizlerle tanıştırmak istedim :)

Ekler

• 20191007_132623.jpg
    20191007_132623.jpg
    86.7 KB · Görüntüleme: 339
  • 20191007_132641.jpg
    20191007_132641.jpg
    123.1 KB · Görüntüleme: 340
  • 20191007_132705.jpg
    20191007_132705.jpg
    54.5 KB · Görüntüleme: 409
  • 20191007_134714.jpg
    20191007_134714.jpg
    79.8 KB · Görüntüleme: 423
  • 20191007_134723.jpg
    20191007_134723.jpg
    68.8 KB · Görüntüleme: 368
Gücü fena değil 80W. Bir incelemesini yaparsan iyi olur :) Özellikle geniş bakır yüzeylerde ne kadar çabuk ısıtıp emebiliyor.

Test videosu hocam

Last edited by a moderator:
Çok güzelmiş güle güle kullanın. Ben de bir tane almak istiyorum bunlardan ama pahalı geliyor. Video da görüldüğü kadarıyla oldukça da iyi vakumluyor. Delikleri geniş bir pad'den söküm yapıyorsun, parçanın pad deliklerine tam oturduğu küçük deliklerde de iyi vakumluyor mu?

Evet güzel eritiyor gibi. Ama sıcaklığı çok yükseğe ayarlamışsın, 480°C :oops: Uçları çok çabuk bitirirsin böyle. Ben kendi vakumlu havyamı 380 °C de kullanıyorum ve yeterli olduğunu görüyorum. Ama bendeki makina 120W lık. İstersen sen de dene bu sıcaklıkta, aynı sonucu alıyorsan boşuna ucu aşındırmamış olursun.

Birisi de vakum tankı takmış buna :)

Biriken vakumla işi yapınca çok daha büyük bir emiş oluştuğunu söylüyor. Acaba ben de atölyedeki vakum pompasını getirip bir de düdüklü tencere mi atsam masanın altına :D Neyse şimdilik iyi söküyor benim makina, ama gerekirse bir B planı var ...

Çok güzelmiş güle güle kullanın. Ben de bir tane almak istiyorum bunlardan ama pahalı geliyor. Video da görüldüğü kadarıyla oldukça da iyi vakumluyor. Delikleri geniş bir pad'den söküm yapıyorsun, parçanın pad deliklerine tam oturduğu küçük deliklerde de iyi vakumluyor mu?
3 tane ucu var küçük orta büyük istediğini kullana bilirsiniz

Evet güzel eritiyor gibi. Ama sıcaklığı çok yükseğe ayarlamışsın, 480°C :oops: Uçları çok çabuk bitirirsin böyle. Ben kendi vakumlu havyamı 380 °C de kullanıyorum ve yeterli olduğunu görüyorum. Ama bendeki makina 120W lık. İstersen sen de dene bu sıcaklıkta, aynı sonucu alıyorsan boşuna ucu aşındırmamış olursun.
hocam 480 denemek amaclı yaptım devamlı olarak değil 350 gibi bırakıyorum

Birisi de vakum tankı takmış buna :)

Biriken vakumla işi yapınca çok daha büyük bir emiş oluştuğunu söylüyor. Acaba ben de atölyedeki vakum pompasını getirip bir de düdüklü tencere mi atsam masanın altına :D Neyse şimdilik iyi söküyor benim makina, ama gerekirse bir B planı var ...

Abi sendeki vakum pompası kimsede yok :D onunla bir vakum tankı yapıp emiş yaptırabilirsin.

Bu tür elektrikle çalışan lehim sökme pompalarının mekanik olanlara göre nasıl üstünlükleri var? Hobi amaçlı kullanım için mekanik olanlar yeterli olur mu?

Bu tür elektrikle çalışan lehim sökme pompalarının mekanik olanlara göre nasıl üstünlükleri var? Hobi amaçlı kullanım için mekanik olanlar yeterli olur mu?

Mekanik pompalar çoğu zaman iyi bir emiş sağlamıyor, o yüzden tekrar tekrar lehim koyup emdirmek gerekiyor, bu da PCB'deki padleri çok hırpalıyor. Üstelik değişik uç çapları da olmuyor ve küçük lehim yerlerinde sonuç daha da kötü oluyor, çünkü tam kapatılmıyor orası ve hava kaçırılıyor. Hele bir de çift taraflı PCB'ye lehimli bir komponent sökülecekse, iş daha da zor.

Bir hobici için lehim emme çok gerekli olan birşey değil, çünkü devreleri ya bread board üzerinde kuruyor olacaksın, veya PCB yapıyorsan da soket koyacaksındır. Randımanlı bir lehim emme olayına, cihaz tamiri yapanların ihtiyacı olur.

Forum istatistikleri

Konular
5,791
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back