Tunelleme etkisi

Mikro Step

Kıdemli Üye
Iki iletken aralarinda 1nm kadar mesafe olacak kadar yaklastirilirsa iletkenler arasinda halen aralik olmasina ragmen iletkenler 1 kac mv altinda bile akim akisina izin veriyormus.

Halbuki klasik dielektrik dayanim hesabi yapilirsa 1nm'den elektrik akimi gecmesi icin 3v gerekli.

Bu deneyi yapabilmek isterdim. Sorun su ki iki iletkeni bir birine 1nm kadar yaklastiracak mekanigi yapmak mesele.

Belki piezo malzeme ile.

Isin bir diger ilginc yani aralarinda 1nm mesafe olan duzenege optik mikroskoplarla da bakamiyoruz.

Gorulebilir isigin dalga boyu 1nm mesafenin yuzlerce kati.

1nm dedigimiz mesafeye 400 tane elektron sigiyor. Yada 8 tane oksijen atomu.

Yariiletken teknolojisinde 3 nm kanal genisliklerine gelinmis.

Bunun altina inilecek mi gorecegiz. Bu mesafelerde tunelleme etkisi devreye girdigi icin yariietken davranislar degisebilirmis.

Son düzenleme:
Minyaturlesme sevdamizin sonuna gelinmis olabilir. Elektronige alternatif yeni bir teknolojiye ihtiyac duyacagiz gibi gorunuyor.

Minyaturlesme sevdamizin sonuna gelinmis olabilir. Elektronige alternatif yeni bir teknolojiye ihtiyac duyacagiz gibi gorunuyor.
Parçacıkların radyo dalgaları tarafından tutarlılığı, bugün bile iyi anlaşılmamış belirsiz bir olgudur. Parçacık tutarlılıkları ile ilgili son deneyler, parçacıkların, parçacıklar arasındaki küçük temas alanı boyunca akan radyo frekanslı elektriğin neden olduğu bir mikro kaynak olgusu ile tutarlı olduğu hipotezini doğrulamış gibi görünüyor. [ 11 ] [ 3 ] Sözde "kusurlu temas" tutarlılıklarının altında yatan prensip de iyi anlaşılmamıştır, ancak iletkenler arasındaki kusurlu bir bağlantı boyunca bir tür yük taşıyıcı tünellemesi içerebilir .

Bu eski radyo alıcılarında kullanılan metal talaşı dolu tüpleride bilim açıklayamıyormuş. :)

scanning tunelling microscope bu teknikle çalışıyor, tek atom genişliğinde bir probe yüzeye 5-10 nm mesafede gezerek elektriksel sinyalleri topluyor.

diy STM projeleri:

Parçacıkların radyo dalgaları tarafından tutarlılığı, bugün bile iyi anlaşılmamış belirsiz bir olgudur. Parçacık tutarlılıkları ile ilgili son deneyler, parçacıkların, parçacıklar arasındaki küçük temas alanı boyunca akan radyo frekanslı elektriğin neden olduğu bir mikro kaynak olgusu ile tutarlı olduğu hipotezini doğrulamış gibi görünüyor. [ 11 ] [ 3 ] Sözde "kusurlu temas" tutarlılıklarının altında yatan prensip de iyi anlaşılmamıştır, ancak iletkenler arasındaki kusurlu bir bağlantı boyunca bir tür yük taşıyıcı tünellemesi içerebilir .

Bu eski radyo alıcılarında kullanılan metal talaşı dolu tüpleride bilim açıklayamıyormuş. :)

Bilimi sevmeme en buyuk vesile ilk ya da orta okula giderken okumaktan cok keyif aldigim ve adi, Ne, Nedir, Nasil Calisir gibi adi bir ansiklopedi oldu.
Bu ansiklopedinin bir benzeri basildimi bilmiyorum. Cocuklarinizin bilime meraki varsa bu ansiklopediyi ikinci el dahi olsa muhakkak alin.

EM dalgalarla uzaktan bir cihaz nasil calistirilir konusunu ilk kez bu kitaptan okumustum.

Kitapta cam bir tupun icine karbon tozlari dolduruluyor tupun iki bas ucuna iki tel parcasi sokulup tupler yapistirici vs ile kapatiliyordu.
Bu duzenek bir elektrik devresine seri olarak baglaniyor. Tupun bir ucuna anten diger ucuna da toprak baglaniyordu.

Bu hali ile bir anahtara benziyor. Tupu salladiginizda karbon tozlar tam iletkenlik saglayamiyor fakat antenden sinyal geldiginde karbon tozlari bir birine yaklasip elektrik devresinin kapanmasina neden oluyor diye aciklaniyordu.

Devre tekrardan nasil aciliyor konusuna aciklik getirilmismiydi hatirlamiyoruma ama muhtemelen tupe fiske vurmak yetiyor olmali.

Atomik mikroskop icin ucu cok ince teli evde nasil yapabilirim

ChatGPT said:​

Evde atomik kuvvet mikroskobu (AFM) veya taramalı tünelleme mikroskobu (STM) gibi cihazlarda kullanılacak kadar ince bir uç yapmak, ileri düzey bir hassasiyet gerektirir. Ancak, temel bir elektrokimyasal aşındırma tekniği ile tungsten telden ince bir uç yapmayı deneyebilirsiniz. İşlem oldukça hassas olmakla birlikte, doğru yöntem ve dikkatle evde yapılabilir.

Gereken Malzemeler:​

1. Tungsten tel (genellikle 0.1 mm çapında; bu boyutta tungsten teller bilimsel tedarikçilerden temin edilebilir)
  2. DC güç kaynağı (5-10V arası yeterli olur, pillerle de yapılabilir)
  3. Elektrolit çözeltisi: Sodyum hidroksit (NaOH) çözeltisi önerilir.
  4. Küçük kap: Elektrolit çözeltisini koymak için.
  5. Krokodil kablo (klipsli): Telin ve elektrotun bağlanması için.
  6. Paslanmaz çelik elektrot veya başka bir iletken metal parçası.
  7. Büyüteç veya mikroskop: Ucu inceleyebilmek için.
  8. Koruyucu ekipman: Eldiven ve gözlük, NaOH çözeltisi ile çalışırken güvenlik için önemlidir.

Adım Adım Tel Sivriltme Yöntemi:​

1. Elektrolit Çözeltisini Hazırlayın: Küçük bir kaba bir miktar su koyun ve içine az miktarda sodyum hidroksit (NaOH) ekleyin. NaOH aşındırıcı bir kimyasal olduğundan, ciltle teması önleyin. Suda tamamen çözülene kadar karıştırın.
  2. Tungsten Telini Hazırlayın: Tungsten telin yaklaşık 5-6 cm'lik bir parçasını kesin. Bu parçayı bir krokodil kabloya bağlayın ve uç kısmının serbest kalmasını sağlayın.
  3. Devreyi Kurun:
    • Telin diğer ucunu güç kaynağının pozitif (anot) terminaline bağlayın.
    • Paslanmaz çelik elektrotu elektrolit çözeltisine daldırın ve bunu güç kaynağının negatif (katot) terminaline bağlayın.
    • Tungsten telin serbest kalan ucunu elektrolit çözeltisine batırın. Bu aşamada uç çözeltinin içinde dikey durmalı ve sadece 2-3 mm'lik kısmı daldırılmalı.
  4. Elektrokimyasal Aşındırma:
    • Güç kaynağını çalıştırın (yaklaşık 5-10V). Elektrik akımı geçtiğinde, tungsten telin batırılan kısmı elektrolizle yavaş yavaş aşınacak ve incelecektir.
    • Dikkatlice gözlemleyin; telin çözeltide aşınan kısmı gitgide incelir. Ucun çok fazla aşınmasını ve kopmasını önlemek için işlemi zamanında durdurmalısınız.
  5. İnceleme:
    • Aşındırma işlemi tamamlandıktan sonra teli çözeltiden çıkarın ve temiz su ile durulayın.
    • Ucun ince olup olmadığını gözle veya büyüteç yardımıyla inceleyin. Mümkünse bir mikroskop kullanarak daha detaylı bakabilirsiniz.
  6. Sonuç: İşlemi doğru yaptıysanız, telin ucunun nanometre ölçeğinde inceldiğini görmelisiniz. İdeal olarak, tungsten telin ucu keskin bir koni şeklinde olmalıdır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler:​

• Güvenlik önlemleri: Sodyum hidroksit çözeltisi aşındırıcıdır ve cilde zarar verebilir. Eldiven ve göz koruması kullanın. Çözeltinin dökülmemesine dikkat edin.
  • Doğru aşındırma süresi: Telin fazla aşınmasını ve kopmasını önlemek için işlemi sık sık kontrol edin. Uç yeterince ince hale geldiğinde aşındırma işlemini durdurun.
Bu teknik, laboratuvarda kullanılan profesyonel yöntemlerle kıyaslandığında daha düşük hassasiyette olabilir. Ancak, ev ortamında tungsten telden ince bir uç üretmek için bu yöntem kullanılabilir.

4o

Bilimi sevmeme en buyuk vesile ilk ya da orta okula giderken okumaktan cok keyif aldigim ve adi, Ne, Nedir, Nasil Calisir gibi adi bir ansiklopedi oldu.
Bu ansiklopedinin bir benzeri basildimi bilmiyorum. Cocuklarinizin bilime meraki varsa bu ansiklopediyi ikinci el dahi olsa muhakkak alin.

EM dalgalarla uzaktan bir cihaz nasil calistirilir konusunu ilk kez bu kitaptan okumustum.

Kitapta cam bir tupun icine karbon tozlari dolduruluyor tupun iki bas ucuna iki tel parcasi sokulup tupler yapistirici vs ile kapatiliyordu.
Bu duzenek bir elektrik devresine seri olarak baglaniyor. Tupun bir ucuna anten diger ucuna da toprak baglaniyordu.

Bu hali ile bir anahtara benziyor. Tupu salladiginizda karbon tozlar tam iletkenlik saglayamiyor fakat antenden sinyal geldiginde karbon tozlari bir birine yaklasip elektrik devresinin kapanmasina neden oluyor diye aciklaniyordu.

Devre tekrardan nasil aciliyor konusuna aciklik getirilmismiydi hatirlamiyoruma ama muhtemelen tupe fiske vurmak yetiyor olmali.
Çocukken bende vardı okuduğum ilkokula vermiştik.
Ansiklopediyi yandexe yükledim.
Profil mesajıma koydum bağlantısını isteyen indirip okusun. :)

Sen sansliymissin. Benim yoktu, sadece yaz tatillerinde bir baska sehirde yasayan teyzeme gittigimde okuyabiliyordum.

benim hala anlamadığım afm yaparken 1 atom kalınlığında teli yüzeye yaklaştırırken vibrasyondan-yüzey eğriliğinden vs o tel dokunup bozulmuyor mu.

Bence orda servo duzenek var. 3 eksenden X ve Y bizim kontrolumuzde.

Z eksenine devreden atiyorum bir kac yuz mikro amper akim akitacak sekilde mudahale ediyor. Biz diyelimki X yonunde ilerletme yapiyoruz ve zeminde bir tumsek var, Boyle ilerletmeye devam edersek kesin carpisma olacak ve tel egilecek. Fakat tumsege yandan yaklasirken akimda artis olacagindan Z servo teli geri cekecek. Hep devreden ayni akim gececek sekilde Z yi indirecek yada kaldiracak. Be geri cekme ve ilerleme miktari zaten tumsek yada cukurun yuksekligi ile ayni anlama gelecek.

Burda x ve Y ilerleme hizlari cok dusuk olacagi icin Z yeterli hizda tepki verecektir.

Aslinda duzenek 3 tane piezoya bakiyor. Kabaca degerlendirildiginde ustesinden gelinebilecek bir proje gibi duruyor.
Tek sorun gurultusu cok dusuk devre tasarlamakta.

Cok ucuza satilan piezo disklerle bile deneme yapilabilir. Isin icine girince zorluklarin durumuna gore havlu atilabilir de devam edilebilir de.

1728720850090.png

Son düzenleme:
Elektron bağı yapışması:

Yüzey düzlükleri 3nm civarına kadar iniyor, çevirerek, kaydırarak birleştirince yüzeyler yapışıyor.

Doğadaki en küçük elementsel yapı DNA, RNA. Nükleotitlerin ebatları 0.33 nanometre. A, T, C, G dört nükleotitten komple işlem yapısı programı, işlemler gerçekleşiyor. Demek oluyor ki limit 0,33 nanometre. Litografi yerine biyo işleme tarafına kayarlarsa şaşırmam.

Çoban bakteriler kodlayıp, şuralarda şunları inşa et diye yollarlar, petri kabı içine koyup 10 gün sonra işlemciyi alırlar. Elektrodlarla şuraya git, buraya şunu koy.

O aşamaya gelene dek, ara aşamada, önce bakterileri CPU gibi kullanmaya başlarlar. Kodu CRISPR ile kopyala yapıştır.

Arada yapay zekaya bu gen ne işe yarıyor diye eğitime başlamışlar bile.

Forum istatistikleri

Konular
6,735
Üyeler
2,756
Son üye
Sagankam

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Back