TV besleme kart soketindeki BL ve DİM ucu

Evet başka bir control sinyali görünmüyor. STB şaseye çekmek yeterli olması lazım.

Peki diyelim bu şekilde çalıştırdın. Yük olarak birşey bağlaman lazım. Elektronik yük var mı? Veya nasıl test edeceksin?

Evet başka bir control sinyali görünmüyor. STB şaseye çekmek yeterli olması lazım.

Peki diyelim bu şekilde çalıştırdın. Yük olarak birşey bağlaman lazım. Elektronik yük var mı? Veya nasıl test edeceksin?
Hocam sadece voltajları görüp beslemenin genel durumuyla ilgili fikir vermesi açısından bunu soruyorum. Örneğin her şey yerindeyken 12v hiç gelmezse beslemeyi ayırıp hazır hale getirip 12v gelip gelmediğini kontrol etmek istiyorum veya 24 v için geçerli.
Elbette dediğiniz gibi voltajlar geldiği halde yükte çöküyor olabilir. Bunun içinde araba far lambaları var veya wattlı dirençlerim var.
Hocam standbye şaseye çekerken direnç bağlamaya gerek var mı? Bir de hocam standby şaseye çekince ne oluyor da sistem çalışıyor burayı anlamadım.

Önce genel olarak blokları görmek lazım. Sol üst, 220VAC den +310VDC elde eden tam dalga doğrultucu. Hemen onun altında PFC (power factor correction) devresi var (IC801) Onun altında da +24V +12V ve+5V u üreten inverter devreleri var. Sağ üstte ise kontrol lojiği, kısa devre koruma, aşırı ısı koruma devresi var.

Burada şu önemli: Güç kaynağı fişe takıldığı anda, en aşağıdaki +5V inverter HEMEN çalışmaya başlıyor ve hep ON durumda kalıyor. Böylece güç kaynağı kontrol lojik devresi de çalışmaya başlıyor. Ama +12V ve +24V daha çalışmıyor. Eğer STBY bu durumda high yapılırsa, Q710, Q711 ON oluyor, buradan da PC902 optokuplör üzerinden +12V ve +24V inverterleri ON yapılıyor (VCC_ON sinyali ile). STBY low yapılırsa, tam tersi oluyor ve +12V ve +24V inverterleri de OFF oluyor.

Yok hocam olmadi. Standby ile gnd birlestirdim voltajlar gelmedi
Stand bye kontrolleri hocbirsey yapmadan olcutuumde 0 v var bunu da soyleyeyim
Psu da 5v (yesil) ile gnd ye birlesturiliyordu

Hatta baştan başla. Önce multimetre ile B+ ya bak. +310VDC gibi voltaj görmen lazım.

Hmm tamam ben de bozuk güç kaynağına bakıyoruz sandım :D

+12V ve +24V yok şu anda öyle mi? Devreyi takip edelim. Bu arada STBY yi hep belli bir durumda tutman lazım. Ya +5V yada GND. Havada bırakma, yoksa rastgele şeyler olabilir.

Hmm tamam ben de bozuk güç kaynağına bakıyoruz sandım :D

+12V ve +24V yok şu anda öyle mi? Devreyi takip edelim. Bu arada STBY yi hep belli bir durumda tutman lazım. Ya +5V yada GND. Havada bırakma, yoksa rastgele şeyler olabilir.
Hocam siz yazmadan dusundum acaba stnby ile 5v birlesecek
Hocam stndby ile gnd yi birlestirdik bisey olmamustir degilmi

STBY iki değeri de alabilir. +5V veya GND. Boşta bırakmaman lazım. STBY +5V dene bakalım çalışacak mı.

Bu arada örnek ölçümler olan bir şema da var:

SMPS SCHEMATIC – dps 214cp.jpg

Hocam su anda pc basilda degilim disari ciktim. Standby ucu bir sigorta vasitasiyla kucik 6 bacakli bir entegreye gisiyordu. Acaba bu entegrenin beslemesine mi gidiyor bakamadim entegre de cok kuciktu. Evdr bakayim

Stby ile 5v birlestirdim voltajlar geldi.
Psu da da oyle hocam. Yesilde 5v var. Gndyle birlestiedigimizde calisiyordu.

Bari STBY nin üstüne bir çizgi koysalardı da active low olduğunu bilseydik. Şimdiki yazılışıyla active high gibi görünüyor. Alete "stanby'a gir" diyoruz, o da tam tersi açılıyor :D

Bari STBY nin üstüne bir çizgi koysalardı da active low olduğunu bilseydik. Şimdiki yazılışıyla active high gibi görünüyor. Alete "stanby'a gir" diyoruz, o da tam tersi açılıyor :D
Hocam cevaplarin icin tesekkur ederim
Hocam size sunu sorsam? Bir sitede gordum power on ile standby birlestirilirken 10 kohm direnc neden konuldu acaba? Muhtemel power on 5v tu.

Hocam cevaplarin icin tesekkur ederim
Hocam size sunu sorsam? Bir sitede gordum power on ile standby birlestirilirken 10 kohm direnc neden konuldu acaba? Muhtemel power on 5v tu.

Şema üzerinden bakarak ancak değerlendirme yapılabilir. Ve tam olarak anlamadan da aynısını yapmamak lazım.

S610 konektörünün 6 nolu bacağında panel lamba parlaklıklarını belirleyen voltaj seviyesi 3 volt üzerine olmalıdır.( Dim voltajı) Parlaklık kontrolü panele göre değişebilmekle beraber çoğunlukla 0 volt seviyelerinde kısık, 3.3 volt seviyelerinde de tamamen açık şeklinde çalışmaktadır. Parlaklık kontrolü işlemciden gelen “BRI_ADJ” sinyali ile kontrol edilmektedir. Kullanıcı menüsünde “ekran ışığı” başlığı kısıldığında konnektörün 6. pinindeki voltaj yavaş yavaş düşer .
Bu başka bir tv ile ilgili bilgi. Bizim TV de menuden ekran parlaklıgını düşürdüğümüzde değişiklik olmuyor. Bu da led driverde bu kısmın boş olup çalışmadıgının göstergesidir.
Sunu da ekleyeyim. Bu da dim ayarı ile alakalı.
3. sinyal “BRI_ADJ” sinyalidir. Kullanıcı menüsünden ayarlanan değere göre arka ışık ledlerinin parlaklık seviyesini belirler. Konnektörün 13 nolu bacağından besleme kartına gönderilir. Bu sinyal PWM dimming ve DC dimming kullanan panellere göre kare dalga ya da bir DC değer olabilir.

Son düzenleme:
Osiloskop ile PWM sinyalini inceledin mi? Parlaklığa göre nasıl bir değişim gösteriyor, skop çıktısı koyabilsen iyi bir referans olur.

Forum istatistikleri

Konular
5,656
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back