Unit Ut191E multimetre bozuldu

M.Orxan777

Üye
Iyi günler değerli forum üyeleri. Unit Ut191E multimetre bozuldu voltajı direnci yalnış ölçüyor. Ama kondansatör kapasitesini doğru ölçüyor bunun için kullanabilirmiyim? Güvenebilirmiyim bu multimetreye? Yoksa yenisinimi alayım?

Son düzenleme:
Aynından babama alıp verdim, ihtiyarladı, elektrik mühendisiyim ben diye övünerek gezer. Direnç kademesinde 220v vermiş. Cihazın korumaları berbat, kullanıcı hatasını affetmiyor. Komple yanmış, elektronik çöplüğümde duruyor. Gözü bendeki fluke lara dikti, basit bir pens ampermetre verdim kullanıyor. Hatta benim atölyeyi arabayı getirip boşaltacak fırsatını bulsa. Sadece eskileri toplasa işime gelir, alan açılır.

Sadece kapasitör ölçmek için bana göre boşa yer kaplar derim. Farklı multimetre ile karşılaştır, ölçümü doğruysa kullanılır.

Aynından babama alıp verdim, ihtiyarladı, elektrik mühendisiyim ben diye övünerek gezer. Direnç kademesinde 220v vermiş. Cihazın korumaları berbat, kullanıcı hatasını affetmiyor. Komple yanmış, elektronik çöplüğümde duruyor. Gözü bendeki fluke lara dikti, basit bir pens ampermetre verdim kullanıyor. Hatta benim atölyeyi arabayı getirip boşaltacak fırsatını bulsa. Sadece eskileri toplasa işime gelir, alan açılır.

Sadece kapasitör ölçmek için bana göre boşa yer kaplar derim. Farklı multimetre ile karşılaştır, ölçümü doğruysa kullanılır.
Yada hocam elimde referans olarak ölçmek için 1-2 kondansatör olsun her defasında onlardakı değerleri görerek doğru ölçtuğünü anlayabilirim. Doğru mu?

Bu referans kondonsatörleri başka bir cihazda okursan daha garanti olur. Üzerindeki değer ile %5 e kadar fark olabilir, üstelik sıfır kondansatörde bu fark olabilir. Kullanılmış, eski kondansatör ise fark açılır.

Bu referans kondonsatörleri başka bir cihazda okursan daha garanti olur. Üzerindeki değer ile %5 e kadar fark olabilir, üstelik sıfır kondansatörde bu fark olabilir. Kullanılmış, eski kondansatör ise fark açılır.
Başka cihazım yok maalesef dediğim şekilde yaparsam olmazmı hocam?

Iyi günler değerli forum üyeleri. Unit Ut191E multimetre bozuldu voltajı direnci yalnış ölçüyor. Ama kondansatör kapasitesini doğru ölçüyor bunun için kullanabilirmiyim? Güvenebilirmiyim bu multimetreye? Yoksa yenisinimi alayım?
Pili bitincede yanlış ölçüyorlar.
Dolu pil ile dene.

Yukarıdaki öneriye ilave; Bazı kademeleri doğru bazıları hatalı çalışıyorsa sorun komütatör temassızlığı da olabilir. İçerisini açıp kontak yüzeylerinin temizliğini yapıp tekrar deneyin.

Forum istatistikleri

Konular
6,759
Üyeler
2,761
Son üye
ekin

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Back