Universal Havya Kontrolcüsü Tasarımı

Takip ediyorum ama yoğnluktan kaçırabilirim. Şema son halini alınca benide etiketleyin. Hem full smd tasarlayayım, hemde çift taraflı pcb çizeyim. Sonra pcbway de filan toplu bastırır ortak öderiz.
JLC ucuza geliyor.
Bizim arkadaşlığım senin sayende başlamıştı Baran ile biz baya arkadaş olduk hatta benim istanbul ziyaretimde buluştuk bile Baran hocam ile.
Baran hocamın birkaç PCB bastırma tecrübesi oldu 10x10'u aşmadığımız ve 2katman ile sınırlı kaldığımız sürece 2-5 dolar aralığında maliyet çıkıyor JLC'de.

Birbirine ulaştırabilecek olanlar aslında ortadan bölebilir fiyatı. sonuçta 10 tane bastırsak bile 1 tane veya 2 tane dizeceğiz.

temp_1.png

sanırım op-amp kısmını çabuk geçtik.

@Ahmet konu başlığın ve ilk mesajı istediğin gibi düzenle. Güncel şemayı da oraya koyabilirsin.

Şimdi bu son şemada OUT diye bir port koymuşsun. bu opamp'in çıkışı EN KISA YOLDAN piconun ADC girişine bağlanması lazım. PCB yapınca dibinde olmalı. Eğer şemayı sayfa sayfa bölümlere ayırıp çizeceksen o ayrıntıyı belirtmekte fayda var.

Şimdi bu son şemada OUT diye bir port koymuşsun. bu opamp'in çıkışı EN KISA YOLDAN piconun ADC girişine bağlanması lazım. PCB yapınca dibinde olmalı. Eğer şemayı sayfa sayfa bölümlere ayırıp çizeceksen o ayrıntıyı belirtmekte fayda var.
PCB çizerken yardım alacağım abi.
PCB tasarımı konusunda çok iyi değilim.

@Endorfin35+ ve @Gokrtl bana göre 5 gömlek yukarıdalar pcb tasarım konusunda bu abilerimden yardım alırım.

Her alana ilgilenirken başka şeyler karışmasın diye bölüm-bölüm çizeceğim ama hepsi aynı şema içinde.

Maşallah biraz uyumuşum işler iyi ilerlemiş. :)

Son düzenleme:
Güç katını 4 yıldır profosyonel olarak güç elektroniği üstüne çalışan birisi ile güncelledik yine hatalarım varmış :kizgin3: .

Güncel yapıda devamlı 200mA çekilebilir pik olarak 400mA civarına çökmeden dayanabilir.
Kontrol devresini besleyen direnci küçük tutmuşum en az 0.75R olmalıymış.
Bobin değeride büyük olmuş 47uH 12x12 veya daha küçük kılıf olur.
Çıkış kuplaj kapasitörüde en az 220uF olmalıymış
İç osilatörü 230kHz'de çalıştırmaya karar verdik verimin en yüksek olduğu değerler 200 üstüymüş 34063'de.
230kHz için 39pF kondansatör ile osilatör frekansını ayarladık.

2) LM358 3.3 V ile iyi çalışmaz. Bu voltajlarda sana rail to rail opamp lazım.
Maliyeti düşürmek açısından, Rail to rail olması şart mı? Yani alt tarafta zaten düşük sıcaklıklar (100 derece altı) okunmasına gerek yok. Üst tarafta da opamp 100x olsa max sıcaklıkta 1 volta bile ulaşamayacak. Low ofset opamplardan, mesela OP07 ye ne dersin?
Bu opampı thermocouple ile ısı ölçümü yapan multimetrelerde thermocouple amplifier olarak kullanıldığını görüyorum. Fiyatı da makul.

Son düzenleme:
Maliyeti düşürmek açısından, Rail to rail olması şart mı? Yani alt tarafta zaten düşük sıcaklıklar (100 derece altı) okunmasına gerek yok. Üst tarafta da opamp 100x olsa max sıcaklıkta 1 volta bile ulaşamayacak. Low ofset opamplardan, mesela OP07 ye ne dersin?
Bu opampı thermocouple ile ısı ölçümü yapan multimetrelerde thermocouple amplifier olarak kullanıldığını görüyorum. Fiyatı da makul.

Rail to rail olması şart değil, ama iyileştirme sağlıyor. İlkinde çıkış aralığın 25 mV dan başlıyor, 3.275 V a kadar uzanıyor. Diğerinde çalışma aralığın 0 - 1.8 V. ADC çözünürlüğü sınırlı olduğu için ne kadar geniş bir voltaj aralığı varsa o kadar iyidir.

Irfz44 var ama sürücüsü nasıl olur bilemedim bide biz bunu 7a yerine 10a hesaplasakta dert olmasa başımıza olmadı soğutucuda takarız.

mosdrv_0.png

Aramızdaki mosfet ustaları buna bakabilir mi?
Bir sorun yoksa bunu kullanabilirz.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,889
Üyeler
2,494
Son üye
yasin533

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Back