Universal Havya Kontrolcüsü Tasarımı

sıcaklık ölçümü için bir amfi yapalım mı yoksa R-C filtre sonrasında Analog girişe mi girelim.

Evirmeyen bir amfi koy oraya, gerekirse boş bırakırsın. Hem girişte hem çıkışta da RC filtreler olsun.

Evirmeyen bir amfi koy oraya, gerekirse boş bırakırsın. Hem girişte hem çıkışta da RC filtreler olsun.
Tercihe bağlı yapabiliriz istersek 2 pin headeri birleştirip op-amp takmayıp direkt ADC'ye verebilir opsiyonu da olsun.
istersen headri köprülemeyip op-amp kullanarak giriş imkanı da olsun

temp.png

Hem nano hem rp2040 kullanmak istiyorsunuz diye paylaştım. Adamlar sizin için ikisini tek kartta toplamış daha ne olsun. Adamlar ağzıyla kuş tutsa size yaranamaz :) .
ahali daha tam anlayamadı RP2040'ın arduino ide ile kullanılabildiğini
bizim projenin tek denetleyicisi bu olacak

Bu devrede birden fazla sorun var:

1) Çıkışı yanlış yerden almışsın. OPAMP'in 1 numarasından alacaksın çıkışı. Çıkışa da ayrı bir RC filtre koyacaksın. Sen kazanç ayarlayan dirençlerden birisini kondansatör ile bypass etmişsin.

2) LM358 3.3 V ile iyi çalışmaz. Bu voltajlarda sana rail to rail opamp lazım.

3) RC filtresindeki kondansatör değerlerini baya bir arttırabilirsin. Hem giriş hem çıkışta 470 nF olabilir. Termokupl voltajı çok yavaş değişeceği için DC gibidir, o yüzden DC dışında herşeyli filtrelemek isteriz.

4) Girişteki RC filtre değil CR filtre olmuş. Önce R gelmesi lazım.

abi bari soic8 bir şey bulalım ben bunları çeviriciye de lehimleyemiyorum :kizgin3:

özdisanda sürüyle opamp çıkıyor aramada ama sadece birkaç tanesi stok, diğerlerini özel getirtiyorlar.

Datasheet'e bakınca bunun rail to rail olmadığını görüyoruz. Ne diyor? Bunun çıkışı 0V - V+ -1.5V arasında değişir diyor. Senin besleme zaten 3.3 V, yani besleme aralığının yarısı gitti :)

1669225212329.png

Datasheet'e bakınca bunun rail to rail olmadığını görüyoruz. Ne diyor? Bunun çıkışı 0V - V+ -1.5V arasında değişir diyor. Senin besleme zaten 3.3 V, yani besleme aralığının yarısı gitti :)

20307 eklentisine bak
3.3 işlemcileri kim piyasaya sürdü *************************** :kizgin3: :kizgin3: :kizgin3: :kizgin3:
Neyse buluruz bir rail to rail en küçük voltajlar ile çalışan op-amp.

Olur bu. Benim seçtiğimden daha iyi hatta.

Yalnız bunda iki tane opamp var, kullanmadığını opamp buffer haline getir ve sonra da girişi şaseye çek.

20308 eklentisine bak
1-2-3'dekini kullanıyorum diğerini kullanmayalım.
isteyen arkadaşlar için bunun sot 23 5 pinli olanınıda çizerim ama ben onu lehimleyemem. o yüzden soic8 ile götüreceğim talep olursa 5 bacaklı bit kadar olanıda çizerim.

Takip ediyorum ama yoğnluktan kaçırabilirim. Şema son halini alınca benide etiketleyin. Hem full smd tasarlayayım, hemde çift taraflı pcb çizeyim. Sonra pcbway de filan toplu bastırır ortak öderiz.

Aslında yeni konuya taşımakta fayda var proje gerçekleştirilmesini. Böylece konunun ilk mesajında güncel şema olur.

Forum istatistikleri

Konular
5,889
Üyeler
2,494
Son üye
yasin533

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Back