Universal Havya Kontrolcüsü Tasarımı

PID'den sonraki aşama ne olacak. Anakart ve güç kartı tasarımı mı olacak?

Merhaba kolay gelsin, elli küsür sayfa olmuş belki bahsetmişsinizdir ama şunu merak ettim bu tasarladığınız havyanın ortalama istasyonlu bir havyadan farkı ne olacak?

Merhaba kolay gelsin, elli küsür sayfa olmuş belki bahsetmişsinizdir ama şunu merak ettim bu tasarladığınız havyanın ortalama istasyonlu bir havyadan farkı ne olacak?
Hızlı ısınan ucu uzun ömürlü kullanıcı arayüzünden daha çok ayarlanabilen seçenekler vs jbc ye eşdeğer bir havya olma yolunda.

Tüm bunların yanında uygun fiyatı da olacaksa olabilir yoksa örnek olarak class 968 te bu kriterleri sağlıyor zaten. Ticari maksatlı değilde hobi projesi olarak geliştiriliyorsa ayrı tabi kolay gelsin.

Tüm bunların yanında uygun fiyatı da olacaksa olabilir yoksa örnek olarak class 968 te bu kriterleri sağlıyor zaten. Ticari maksatlı değilde hobi projesi olarak geliştiriliyorsa ayrı tabi kolay gelsin.
Ticari bi amacı yok sadece kırk yılda bir yaptığımız hobiyi daha zevkli hale getirmek fiyatıda gayet uygun olcak gibi duruyor biterse.

Ticari bi amacı yok sadece kırk yılda bir yaptığımız hobiyi daha zevkli hale getirmek fiyatıda gayet uygun olcak gibi duruyor biterse.
Projenin ciddi olarak tek geliştiricisi benim.

onlarca mühendisinin çalıştığı projeyi benimde kısa süre de yapmamı mı bekliyorsunuz?
Kaldı ki orjinal cihazı geliştirenlerin bütçe-zaman ayırma gibi dertleri de yok.

bu zamana kadar yaptığım haliyle de kullanılır ama pid başarılı değil okuma her zaman doğru çalışmıyor.
bulalım 3 tane daha geliştirici 1 haftaya bitsin.

onlarca mühendisinin çalıştığı projeyi benimde kısa süre de yapmamı mı bekliyorsunuz?
Kaldı ki orjinal cihazı geliştirenlerin bütçe-zaman ayırma gibi dertleri de yok.

bu zamana kadar yaptığım haliyle de kullanılır ama pid başarılı değil okuma her zaman doğru çalışmıyor.
Screenshot_20221228-140604.jpg

mosfet seçimi ve mosfet sürücü.
Benim işler fofenk moduna geçti kafa kafaya verince çabuk ilerler yoksa. Sonra bir de e-yük projesi var. Mosfet sürücü deneylerinden sonra oldu, yük düzgün olmadığından, daldan dala hastalığının nüksetmesi.
Aslında proje devam ediyor. Kuluçka evresinde.

Benim işler fofenk moduna geçti kafa kafaya verince çabuk ilerler yoksa. Sonra bir de e-yük projesi var. Mosfet sürücü deneylerinden sonra oldu, yük düzgün olmadığından, daldan dala hastalığının nüksetmesi.
Aslında proje devam ediyor. Kuluçka evresinde.
Mosfet sürücü deneyimde IX4426 kullandım ama sürüş olarak opto ile arasında bir fark olmadı.
O yüzden mos sürücüyü erteledim şuan tek amacım sıcaklığı %100 doğruluk ile okumak.

Şuan her 250 olduğunda 250 okumuyorum.
Bazen 245'de 250 bazen 260'da 250.
Bunu çözersem gerisi kolay ama MCP6002 ile de denedim yine de bu kayıklığı yapıyor, ya böyle bırakıcam yada daha iyi bir okuma methotu geliştireceğiz.
Kısa devre edip akım okumak da bir çözüm ama ben bunun TC'nin ömründen alacağını düşünüyorum.

Mosfet sürücü deneyimde IX4426 kullandım ama sürüş olarak opto ile arasında bir fark olmadı.
O yüzden mos sürücüyü erteledim şuan tek amacım sıcaklığı %100 doğruluk ile okumak.

Şuan her 250 olduğunda 250 okumuyorum.
Bazen 245'de 250 bazen 260'da 250.
Bunu çözersem gerisi kolay ama MCP6002 ile de denedim yine de bu kayıklığı yapıyor, ya böyle bırakıcam yada daha iyi bir okuma methotu geliştireceğiz.
Kısa devre edip akım okumak da bir çözüm ama ben bunun TC'nin ömründen alacağını düşünüyorum.
Uyguladığın son devre şeması hangisi?

Uyguladığın son devre şeması hangisi?
MC6002
1-2-3 numaraya bağlı op-amp evirmeyen şekilde 100k üst 1k alt şekilde bağlı.
beslemesinde 10uF+100nF filtre var.
5-6-7 numaradaki op-amp ise boşta duruyor buffer yapıp yapmamak birşeyi değiştirmiyor yine sapmalar oluyor.

Nie gerildin ahmet bu kadar

Bu gün klemsan'da tasarımcı olarak çalışan bir tanıdıkla denk geldik.
Aklıma geldi konusunu açtım TC'yi nasıl okuyorsunuz diye.

INA121

İle 0.2 derece hassasiyette okunabiliyormuş üstüne epey çalışmışlar en iyi sonucu veren buymuş.
fiyatı beni bozar LM358 ile devam.

Aliexpress de 5 tane smd 200₺ ye geliyor ama kalite faktörü de var.

Screenshot_20221231-161439.jpg

Aliexpress de 5 tane smd 200₺ ye geliyor ama kalite faktörü de var.

21421 eklentisine bak
MCP6002 ile bir nebze iyi sonuçlar almaya başladım.
op-amp kazıncı büyüdükçe girişten o kadar hassaslık kaybı yaşıyoruz esas problemin bu olduğunu ben çok geç keşfettim.
kazancı çok büyütünce okuma toleransımızda büyüyor küçültünce voltajımız küçülüyor çıkmaza girdim.

C++:
float       adc   = 0.0;
const float cpu_v = 3.30;
const int max_adc = 4096;
float       adc_v = 0.0;
float           c = 0.0;

const int numReadings = 25;
int readings[numReadings];
int readIndex         = 0;           
int total             = 0;               
float average         = 0;

long adcValue = 0;
int n = 25;

void setup() {
  Serial.begin(115200);
  analogReadResolution(12);
  pinMode(A0, INPUT);
  analogWriteResolution(16);
  pinMode(0, OUTPUT_8MA);

for (int thisReading = 0; thisReading < numReadings; thisReading++) {
    readings[thisReading] = 0;
  }
}

void loop() {

if(digitalRead(0) == LOW){
    total = total - readings[readIndex];
    readings[readIndex] = analogRead(A0);
    total = total + readings[readIndex];
    readIndex = readIndex + 1;
    if (readIndex >= numReadings) {
      readIndex = 0;
    }
    average = total / numReadings;
    adc_v = average * (cpu_v / max_adc);
    c = adc_v * 248, 32;
    c = c - 7,6;//KALBRASYON -
    c = c + 0; //KALIBRASYON +

for(int i=0;i<n;i++)
   adcValue = adcValue + c;
   adcValue = adcValue / n;
   adcValue = adcValue - 10;
   Serial.println(adcValue);
}
if(c > 107){
  c = c - 9;
}

if(c > 240){
  c = c - 4;
}

if(c > 288){
  c = c - 5;
}

PID(255);
}

float mn     = 0;    //MIN PWM COUNT
float mx     = 54125;//MAX PWM COUNT
float lTime  = 0;
float errSum = 0;
float lErr   = 0;

float Kp = 70;//P
float Ki = 12;//I
float Kd = 66;//D

void PID(float setTemp) {
  unsigned long now = millis();
  int32_t timeChange = (int32_t)(now - lTime);
  float error = setTemp - adcValue;
  errSum += error * timeChange;
  errSum = constrain(errSum, mn * 1.1, mx * 1.1);
  float dErr = (error - lErr) / timeChange;
  float newOutput = (Kp * error + Ki * errSum + Kd * dErr);
  float output = constrain(newOutput, mn, mx);
   analogWriteFreq(100);
   analogWrite(0, output);
}

Software son hali bu adım adım kalibrasyon yapmazssam malesef ölçüm çok sapıtıyor.

Son düzenleme:
MCP6002 ile bir nebze iyi sonuçlar almaya başladım.
op-amp kazıncı büyüdükçe girişten o kadar hassaslık kaybı yaşıyoruz esas problemin bu olduğunu ben çok geç keşfettim.
kazancı çok büyütünce okuma toleransımızda büyüyor küçültünce voltajımız küçülüyor çıkmaza girdim.
Hata payı hem kazanç hem dirençlerin büyüklüğüyle artıyor. Opamp girişlerinde çok az da olsa akım oluyor nA, bazılarında pA seviyelerinde. Eevblog dave opamp tutorialda güzelce anlatmıştı.

Hata payı hem kazanç hem dirençlerin büyüklüğüyle artıyor. Opamp girişlerinde çok az da olsa akım oluyor nA, bazılarında pA seviyelerinde. Eevblog dave opamp tutorialda güzelce anlatmıştı.
100k-1k yapınca pek güzel olmadı galiba
1k-10r yapsam sonuç nasıl olur birde ona bakayım.

bir yerden mi okudum yoksa uyduruyor muyum emin değilim. net hatırlamıyorum ama şöyle bir bilgi:

MCU'ların içinde ADC'ler için dahili bir referans voltajı birimi oluyor atıyorum 3.3v- 5v gibi. Bu referans istenirse dışarıdan da verilebiliyor.
eğer böyle bir şey varsa dışarıdan 1v veya daha az 0.5v gibi bir referasn ayarlanır opamp kazancını çok yükseltmeden adc'ye giriş yapılabilir. hem çözünürlük kaybı da daha az olur hem de yüksek kazanç gerekmediği için gürültü azalmış olur.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
5,883
Üyeler
2,491
Son üye
djkop

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back