UPS ile araba aküsü kullanmak

Amerikada şu ürün var:

1669904182215.png

72 V 6 tane aküyü yönetiyor, sadece tek alet gerekiyor. Ama gümrük kesin öper.

Amerikada şu ürün var:

20507 eklentisine bak

72 V 6 tane aküyü yönetiyor, sadece tek alet gerekiyor. Ama gümrük kesin öper.
90 dolar
4 dolarda kargo
10 dolarda gümrük alır herhalde abi.
104-110 dolar aralığında bir maliyeti olur abi sana aşşağı yukarı

10 dolarda gümrük alır herhalde abi.

Gümrüğe hiç güvenim yok. Gene ticari sayarlarsa 300 dolar girer.

Dün elektrikler 17:30 da geldi. Yani 9 saat UPS ile çalıştım. Ve voltaj hala 73 V idi.

UPS ekranındaki bar grafiğe bakarsan %25 yük vardı, yani 750 W, ama gerçekte bu çok daha azdır. UPS 3 kVA dediği halde 3 kVA değildir. Bar grafik 4 dilim, 750 W altındaki güçlerde de tek dilim yakıyordur. Çalışma süresine göre gidersek, aküler 60 Ah. Bu durumda 9 saat çalıştığına göre, 6.6 A çekmiş olsam aküler bitmiş olurdu. Halbuki bırak akülerin bitmesini, voltaj nominal değerin altına bile inmedi. O halde akım çok daha az. Keşke ölçseydim, aklıma gelmedi.

Ama neticede akülerde derin deşarj durumu meydana gelmiyor diyebilir miyiz?

Gümrüğe hiç güvenim yok. Gene ticari sayarlarsa 300 dolar girer.

Dün elektrikler 17:30 da geldi. Yani 9 saat UPS ile çalıştım. Ve voltaj hala 73 V idi.

UPS ekranındaki bar grafiğe bakarsan %25 yük vardı, yani 750 W, ama gerçekte bu çok daha azdır. UPS 3 kVA dediği halde 3 kVA değildir. Bar grafik 4 dilim, 750 W altındaki güçlerde de tek dilim yakıyordur. Çalışma süresine göre gidersek, aküler 60 Ah. Bu durumda 9 saat çalıştığına göre, 6.6 A çekmiş olsam aküler bitmiş olurdu. Halbuki bırak akülerin bitmesini, voltaj nominal değerin altına bile inmedi. O halde akım çok daha az. Keşke ölçseydim, aklıma gelmedi.

Ama neticede akülerde derin deşarj durumu meydana gelmiyor diyebilir miyiz?
Bunu acı olarak tecrübe ettim zamanında.
Akrabanın BMW'sine bir amfi taktık amfi içinde 12 voltu step up yapıp 35 volt yapıyor öyle çalışyıor.
bir süre kullandı şikayet falan yok marşa basılıyken zaten aküden tüketmiyor ama aküden beslenirken de şikayet yoktu.
1 yaşında akü, 2. yaşına giremeden motoru artık marş anında kuvvetli çevirememeye başladı.

Evet akü voltajını koruyor ölmüyor, ama uzun süre deşarj ettikçe artık anlık verebileceği akım düşüyor neden bilmiyorum.
Ama sen bu akülerden anlık 100A çekmediğin için seni 4-5 yıl götürmesi lazım abi bunların.

Bir cevapta Link paylaşmıştım. Yerli ürün var fiyat uygun. Bir adet alır incelersin. Beğenirsen devamını alırsın veya kendin yaparsın...

Araba akulerini duragan ortamlarda enerji kaynagi olarak kullanildiginda aku omrunun kisaldigini okumustum. Hareketli araclarda arac surekli olarak titresim halinde. Bu titresimlerin akumulator uzerinde yapici etkisi varmis. Sebebini/detaylarini hatirlamiyorum.

Akuyu sabit biraktiginizda bu titresimler olmadigindan akunun omru kisaliyormus.

Daha dun cok kritik bir sistemin UPS dolabindaki akuleri gordum ve sasirdim. 12 yada 24v ve sadece 80AH olan akuler normal arac akulerine kiyasa devasa boyuttaydilar.

Son düzenleme:
Araba akulerini duragan ortamlarda enerji kaynagi olarak kullanildiginda aku omrunun kisaldigini okumustum. Hareketli araclarda arac surekli olarak titresim halinde. Bu titresimlerin akumulator uzerinde yapici etkisi varmis. Sebebini/detaylarini hatirlamiyorum.

Akuyu sabit biraktiginizda bu titresimler olmadigindan akunun omru kisaliyormus.

Daha dun cok kritik bir sistemin UPC dolabindaki akuleri gordum ve sasirdim. 12 yada 24v ve sadece 80AH olan akuler normal arac akulerine kiyasa devasa boyuttaydilar.
Bundan yola çıkarak.
@taydin abi arada tekme at ups'e

Tabi burada işin uzun dönem maliyet tablosuna bakmak lazım. Eğer aküler anma akıma yakın veya yüksek akımı uzun süre vermesi gerekiyorsa, görev de kritik ise, durağan çalışabilen akü modellerini tercih etmek mantıklı. Benim akülerden geçecek akım az, çünkü elektrik kesilince gereksiz cihazları kapatıyorum. Bir de durağan akü maliyeti standart akü maliyetinin mesela 2 katından fazla ise, o zaman iki dönem standart akü kullanmak daha avantajlı oluyor ve daha az yer kaplamış oluyor.

Bugün bizim elektrik idaresi kendini aştı. Sabah 10 da kestiler elektriği, gece 21:30 da bağladılar. İki saat öncesine kadar, iki tane monitörü açık bilgisayarı kullanmaya devam ettim. Sonra windows makinasını kapattım ve sadece linux makinası ile çalışmaya devam ettim. Elektrikler geldiğinde akülerin voltajı 70.4 V larda idi. UPS'in kesim voltajı nedir bilmiyorum ama daha baya bir yolu vardı diye düşünüyorum.

İnterneti superbox üzerinden kullandım elektrik kesik iken. Herhalde kesintinin yarıçapı baya fazla idi, herkes mobil cihazlara yüklendi ve superbox inanılmaz derecede yavaşladı. En son 200 kbps lere düştü hız. Upload hızı 1.5 Mbps idi, ama bir işe yaramıyor tabi.

Bugün bizim elektrik idaresi kendini aştı. Sabah 10 da kestiler elektriği, gece 21:30 da bağladılar. İki saat öncesine kadar, iki tane monitörü açık bilgisayarı kullanmaya devam ettim. Sonra windows makinasını kapattım ve sadece linux makinası ile çalışmaya devam ettim. Elektrikler geldiğinde akülerin voltajı 70.4 V larda idi. UPS'in kesim voltajı nedir bilmiyorum ama daha baya bir yolu vardı diye düşünüyorum.

İnterneti superbox üzerinden kullandım elektrik kesik iken. Herhalde kesintinin yarıçapı baya fazla idi, herkes mobil cihazlara yüklendi ve superbox inanılmaz derecede yavaşladı. En son 200 kbps lere düştü hız. Upload hızı 1.5 Mbps idi, ama bir işe yaramıyor tabi.
abi benim modem elektrikler kesilsede 12V veriyorum çalışıyor.
Senin internet fiber galiba fiber istasyon çalışmayınca internet olmuyor ://

abi benim modem elektrikler kesilsede 12V veriyorum çalışıyor.
Senin internet fiber galiba fiber istasyon çalışmayınca internet olmuyor ://

Bende VDSL varken benim de sıkıntım yoktu. Superonline fiber olunca aşağıda büyük bir switch var, onun enerjisi kesildiği için internet gidiyor.

Kablonet nasıl acaba? Onda da elektrikler gidince kesiliyor mu? Kesilmiyorsa superbox yerine ona geçebilirim, superbox kadar yavaşlamaz o.

Bende VDSL varken benim de sıkıntım yoktu. Superonline fiber olunca aşağıda büyük bir switch var, onun enerjisi kesildiği için internet gidiyor.

Kablonet nasıl acaba? Onda da elektrikler gidince kesiliyor mu? Kesilmiyorsa superbox yerine ona geçebilirim, superbox kadar yavaşlamaz o.
kablonete bulaşma abi.
oturduğum binada tanıdığım 3-4 kişide var hepimizin ortak şikayeti akşam olunca 7-8-9 internet yerlerde.
gündüz saniyede 8-9Mb indirme alırken bu saatlerde 400-500kb inidirme hızı alıyorum.

yüzlerce destek talebi oluşturdum servis gelip LNB kabloyu söküp kendi cihazına takıyor kendi cihazının TFT ekranında %92 yazıyor kendi de bende bilmiyorum o %92'nin ne olduğunu 'ooo burada çok iyi internet bir anlık sorun olmuştur' cevabını verip gidiyor dilimde tüy bitti akşamları kötü bu internet demekten o saatde teknik servimiz çalışmıyor diyorlar.

buradaki altyapıdan mı bilmiyorum ama servisleri berbat bulaşmanı tavsiye etmem kablonete.

Kablonet nasıl acaba? Onda da elektrikler gidince kesiliyor mu?
Kimi yerlerde modeme kadar fiber getiriyorlarmış onlarda kesilmiyordur ama bizim apartmanda öyle değil. apartmana optik giriyor ama bir cihazla dönüştürülüp mevcut anten kabloları üzerinden dairelere dağılıyor. bizde elektrik kesintisi olmuyor ama asansör sık sık sigorta attırıyor. internet kesilince biliyorum ki asansör feryat figan:D

Superonline fiber kullanıyorum. Binadaki kutuda elektronik bir yapı yok. Elektrik kesilince çalışmaya devam ediyor.

Superonline fiber kullanıyorum. Binadaki kutuda elektronik bir yapı yok. Elektrik kesilince çalışmaya devam ediyor.

Senin bağlantı şeklin FTTH (Fiber To The Home) denen türden o zaman. Doğrudan fiber hattı eve giriyor. Keşke ben de burada o şekilde bağlantı yaptırabilsem.

Derin deşarj durumu hiçbir zaman olmayacak. 60 Ah kapasite ile akü yarı yarıya bile boşalmadan zaten elektrikler gelmiş olacak. Hedef 2 saat çalıştırması, ama iki saat olmaz da bir buçuk saat olur, neyse.
Derin desarja dayanikli olan aku tipi "taksi akusu" diye geciyor. Onlarda normal akulerden %20 civarinda daha fazla elektrod kullaniliyor demislerdi. inci akü ve mutlu akü gibi firmalar doğrudan bu isimle üretiyorlar. Yabancı markalarda isimlendirme nasıldır bilmiyorum.

Ama yine de bu is icin bu ;

ya da bu (ideali bu zaten ) ;

Sanırım size 50Ah akü yetecek. 200Ah linki attim gerci ben.

Son düzenleme:

Öncelikle selamun aleyküm konuya ve foruma yeni denk geldim ben aktif bir bilgisayar kullanıcısıyım 2 adet monitörüm 750 power olan bir (10700k işlemci + 1660 süper ekran kartı) sistemim var bulunduğum yerde sürekli olarak bazen kısa süreli bazende 3-5 saatlik şekilde elektrik kesintileri oluyor bu problemim için nasıl bi ups almalıyım ve nasıl bi akü bağlamalıyım bu konuda akıl verebilirmisiniz gerekirse ücreti mukabilinde anlaşabiliriz bizim buralarda bu işlerden anlayan adam yok

Foruma hoş geldin. Ücretlik bir durum yok, gereken güçte bir UPS alıyorsun. Sonra da içindeki aküleri söküp onların yerine araba aküsü takıyorsun, o kadar. Ama tabi burada standart uyarımı yapayım. Elektrikten hiç anlamıyorsan, ciddi çarpılma ve ölüm tehlikesi var. Akülerin yönlerini doğru takmazsan devasa ark oluşabilir ve yangın çıkarabilir. Elektrikten anlayan birisini bulup bu mesajda yazdığımı okutursan yapılması gerekeni anlar zaten ve yapar.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,839
Üyeler
2,479
Son üye
yiyehuoxing32

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back