USB konnektorunu tasarlayan ekip bu isi bilmiyor.

Mikro Step

Kıdemli Üye
Pek cok konnektoru yerinden sokup geri yerine taktim hic birisinde USB konnektore ve tasarlayanlara ettigim kadar kufur etmiyorum.

Sik sik sokulup takilan bir konnektoru parmaklarimizla tuttugumuzda yuvaya hangi konumda sokmaya calistigimizin kararina cok kafa yormadan milisaniyeler icinde varabilmemiz lazim.

Hele hele eger konnektoru cihazin arkasindaki yuvasina el yordami ile takacaksak,

Bu yuzden USB konnektor tasarimcilarina 100 uzerinden yildizli sifir veriyorum.

Pek cok konnektoru yerinden sokup geri yerine taktim hic birisinde USB konnektore ve tasarlayanlara ettigim kadar kufur etmiyorum.

Sik sik sokulup takilan bir konnektoru parmaklarimizla tuttugumuzda yuvaya hangi konumda sokmaya calistigimizin kararina cok kafa yormadan milisaniyeler icinde varabilmemiz lazim.

Hele hele eger konnektoru cihazin arkasindaki yuvasina el yordami ile takacaksak,

Bu yuzden USB konnektor tasarimcilarina 100 uzerinden yildizli sifir veriyorum.
alttan sıcak hava verip üstten cımbız ile oynatarak takmaya çalışıyorum ama atölyeye gidersem evdeyken kalem havya ile işkence.

Mesela usb flash bellegi PC deki USB yuvasina takmakta yasadigim izdiraptan bahsediyorum.

Bir yonde deniyorum girmiyor. 180 derece ceviriyorum gene girmiyor. Konnektorun icine bakiyorum, PC konnektorun icine bakiyorum girecegi pozisyonu hayal ediyorum girmiyor.

En sonunda giriyor. Bu esnada girmeli cikmali envai cesit kufuru de bu ekibe saydiriyorum.

Belki de terslik bende.

Mesela usb flash bellegi PC deki USB yuvasina takmakta yasadigim izdiraptan bahsediyorum.

Bir yonde deniyorum girmiyor. 180 derece ceviriyorum gene girmiyor. Konnektorun icine bakiyorum, PC konnektorun icine bakiyorum girecegi pozisyonu hayal ediyorum girmiyor.

En sonunda giriyor. Bu esnada girmeli cikmali envai cesit kufuru de bu ekibe saydiriyorum.

Belki de terslik bende.
jbl bu işi çözmüştü şarj edilebilir kulaklıklarn yanında gelen A tarafı 2 türlüde giriyordu yuvasına.

resmi burada.

Senin gibi başkaları da adamların kulaklarını epey çınlattı ki en son USB-C konnektörü çıkardılar ve o sorunu çözdüler.

Senin gibi başkaları da adamların kulaklarını epey çınlattı ki en son USB-C konnektörü çıkardılar ve o sorunu çözdüler.
usb-c her cihaz için kullanışlı değil.

A tipi usbler daima 5V gerilimi hazır tutuyor ama C tipinde bu durum böyle değil ya bir PD kontrolcüsü kullanmak yada 2 direnç ile pd-on yapmalıyız.

bu hem ilave tasarım hemde ilave maliyet olduğu için micro usb ve usb-a hala alışılmış ve dışına çıkılması zor.

PC dunyasi gibi hayatimizin icine siki sikiya girmis sistemleri yakindan ilgilendiren bu tip isleri/kararlari acemilere vermemeliler.

En azindan 50 cesit konnektor tasarlamis adamlar yapmali bu isi.

PC dunyasi gibi hayatimizin icine siki sikiya girmis sistemleri yakindan ilgilendiren bu tip isleri/kararlari acemilere vermemeliler.
type-c çok güzel oldu üstünde 3 tane data bus 1 tane de görüntü aktarımı yolu var.
ayrıca akım set edilebiliyor port ona göre akım sınırlaması yapıyor karşıda kıyamet kopsada set edilen akımdan fazlası çekilemiyor.

2 yönlü "akım çekip/akım sağlama" çalışabiliyor olmasıda avantaj.

Benim elestirim elektronik kisma degil mekanik konstruksiyona.

Mekanik tasarıma bende kızgınım. Gözle görülmeyen bir noktaya hem port koy hemde tek yönde girsin.

Bu soket tipi de evrilmedi bu formda kaldı.

Usb soketinin iki tarafında da pin olsaydı iki şekilde de takilabilseydi 10 numara olurdu. Benimkisi hayal işte.

bence usb ler arasında en garabet olanı micro usb. ilk gördüğümde demiştim bu çabuk bozulur diye ama teknoloji devleri demedi. yıllarca milyonlarca insanı mağdur ettiler. bu gibi ahmaklıkları teknoloji devleri yapınca da ister istemez komplo teorileri geliyor insanların aklına.

Son düzenleme:

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,897
Üyeler
2,497
Son üye
omertopcu82

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back