Uzun mesafe led dimming

Peak2Peak

Aktif Üye
merhab yaklaşık 2,3 metre civarındaki ledleri parlaklıklarını kontrol etmek istiyorum.
Bu ledlerin bazısı her zaman yanıyor bazısı duruma göre yanıyor.
Yani ledlerin toplam akımı değişken.
ÖRNEK 10 LED YANIYOR 25mA civarı hepsi aynı akımda dolayısıyla aynı parlaklıkta.
5 led daha devreye girdiğinde yanan ledlerin parlakları değişmemeli ve yeni yananlar aynı parlaklıkta yanmalı.

Ben bunları en verimli nasıl sürebilirim
PWMin uzak mesafe için sıkıntı olabileceğini düşünüyorum. Pot ile zaten verimsiz oluyor pot ısınıyor. LM317 ile gerilimi değiştirsem bu da çok ısınıyor. Yardımcı olabilir misiniz?

En verimli yolu pwm veya anahtarlamalı güç kaynağı ile çalıştırmaktır.
Ledler Toplamda 2.5 amperin altında akım çekiyorsa lm2596, üzerindeyse 5 ampere kadar xl4015 step down modülünü kullanabilirsin.
Ayrıca parlaklık her yerde aynı olsun istiyorsan 2 metre üzerindeki şerit ledleri her iki uçtan beslemeni tavsiye ederim.

En verimli yolu pwm veya anahtarlamalı güç kaynağı ile çalıştırmaktır.
Ledler Toplamda 2.5 amperin altında akım çekiyorsa lm2596, üzerindeyse 5 ampere kadar xl4015 step down modülünü kullanabilirsin.
Ayrıca parlaklık her yerde aynı olsun istiyorsan 2 metre üzerindeki şerit ledleri her iki uçtan beslemeni tavsiye ederim.
Yorumun için teşekkürler bir şeyi yanlış belirtmişim led ile kontrolcü arasında 2-3 metre mesafe var yani 2-3 metre pwm kablosu sıkıntı yaratmaz mı?

Yorumun için teşekkürler bir şeyi yanlış belirtmişim led ile kontrolcü arasında 2-3 metre mesafe var yani 2-3 metre pwm kablosu sıkıntı yaratmaz mı?
Bununla ilgili bir tecrübem olmadı ama kablo üzerindeki gerilim düşümünü saymazsak sıkıntı olacağını sanmıyorum. 2-3 metre, sonuçta veri taşımıyor sadece aç kapa. Yani Ne olabilir ki?

Neopixel ledlerde şunu gördüm. 60led/m neopixel ledden 2mt normal besledim. Kablonun enerji verdiğim ucu 5 volt iken şeridin diğer ucunda voltaj 3.6'ya kadar düştü. ledin başından ve sonundan besleyince voltaj toprlandı ama bu defa şeridin ortasında voltaj 4.5'e kadar düştü. Burda şeridin uzunluğu önemli. Ben de en son şeridi ortadan da besledim ve ledler üzerinde ortalama 4.7-4.8 volt düşmeye başladı. Neopixelde voltaj düşümü parlaklıkta fark yaratmıyor sadece pcb ısınıyor ki bu da iyi bişey değil. Bunun önüne geçtim. Benzer şekilde siz de beslemeyi dağıtmayı deneyebilirsiniz.

https://www.picproje.org/index.php/topic,81850.msg629033.html#msg629033

Bununla ilgili bir tecrübem olmadı ama kablo üzerindeki gerilim düşümünü saymazsak sıkıntı olacağını sanmıyorum. 2-3 metre, sonuçta veri taşımıyor sadece aç kapa. Yani Ne olabilir ki?
Kablobun oluşturduğu bir indüktif yük duruma olacak PWM bi nevi AC gibi davranacak veya çok önemli bir durum değil ama kablo anten gibi davranabilir

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,892
Üyeler
2,494
Son üye
yasin533

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Back