vacuum tube volt meter yenileme

ölçüleri kumpas ile yaptım ama hasas bir şey değil

İçi standart banana soket. Önemli olan dış ölçüleri ve dişi doğru tutturmak, böylece yerine aynen monte edilebilir. Tornada yapılır bu.

ac ölçüm kısmını kalibre ediyorum ve bir ölçüm yapıyorum ölçüm kalibre etigim gibi dogru fakat ölçümden sonra ibre 0 konumuna çok geç gidiyor bunun sebebi nedir sizce

açıkcası bende çok seviyorum eski ölçü aletlerini ancak bu prob olayı beni düşündürüyor orjinal kalması mı iyi yoksa değiştirmek mi
Bence mümkünse kesinlikle orijinal kalmalı. Orijinal olmadığı zaman çalışan herhangi bir analog cihazdan ne farkı kalır?

ac ölçüm kısmını kalibre ediyorum ve bir ölçüm yapıyorum ölçüm kalibre etigim gibi dogru fakat ölçümden sonra ibre 0 konumuna çok geç gidiyor bunun sebebi nedir sizce

Ne kadar zamanda sıfıra geri dönüyor? İstersen kısa bir video çek de görelim.

Ne kadar zamanda sıfıra geri dönüyor? İstersen kısa bir video çek de görelim.
vidoyu forma yükleyemedim, -volt,+volt ve ohm kademelerini kalibre etim onlarda sorun yok ama ac volt kısmı sıkıntılı elimdeki bütün ölçü aletleri ile ölçtüm trafodaki voltaj 10,5V ama videodada görüldüğü gibi 8,5V olarak okuyor ve bu hatayı sabit olarak bütün kademelerde yapıyor yani 8,5 voltu bütün kademelerde 8,5 olarak göre biliyorsun ama 8,5 yerine 10,5 olması gerekiyor bütün kalibre yöntemlerini denedim içerisinde bir direç veya kondansatör deger değiştirilmiş olabilir.

vidoyu forma yükleyemedim, -volt,+volt ve ohm kademelerini kalibre etim onlarda sorun yok ama ac volt kısmı sıkıntılı elimdeki bütün ölçü aletleri ile ölçtüm trafodaki voltaj 10,5V ama videodada görüldüğü gibi 8,5V olarak okuyor ve bu hatayı sabit olarak bütün kademelerde yapıyor yani 8,5 voltu bütün kademelerde 8,5 olarak göre biliyorsun ama 8,5 yerine 10,5 olması gerekiyor bütün kalibre yöntemlerini denedim içerisinde bir direç veya kondansatör deger değiştirilmiş olabilir.
voltajı yanlış ölçme sorununu hal etim artık doğru ölçüyor ama hala 0 konumuna geç dönüyor bir ölçüm yapıldığında ibrenin tekrar 0 noktasına dönmesi 2 dakika alıyor şüphelendiğim komponentleri tek tek söktüm kontrol etim bütün kapasitörlerleri kontrol etim saglam görünüyor ama değiştirirsen sorun çözülür diye düşünüyorum en mantıklısı bütün kapasitörleri değişmek sanırım aslında olduğu gibi de kala bilir bilemiyorum.

Sorun mekanik ve duzeltmesi pek mumkun olmayabilir. İbreli olcu aletlerinin ibre kismi galvonometredir. Ve ileri dogru sapma elektrik akimi ile saglanirken geriye gelme zemberek yay vasitasi ile olur. Bir sekilde yaylar deforme olmus veya sistemde surtunme olusmus olabilir.

Bu kadar eski bir cihaz ve lambali hic gormemistim. Eski seyler biraz daha kaba saba oluyor. Belki ibre kismini sokup ibrenin yataklarina (dairesel hareketin merkezindedir) makine yagi damlatabilirsin. Ancak yaykismi hassastir. Yaya cok dokunmamali yerinden cikarmamalisin. Elinde kalabilir.

Sifirdan iler dogru sapma arttikca yay daha fazla geriliyor. Sifira dogru gerginlik azaliyor. Senin video ya gore durum mekanik gibi. 8 volta sapinca yay gergin oldugu icin hizli donerken yay gerginligi azaldikca yavasliyor. Soyle test edebilirsin. Sapmadan hemen sonra ibrenin kablo baglantisini ayir yine ayni sekilde yavas yavas iniyor ise sorun kesinlikle mekanik...

1611473236526.png

Yaglamadan once 2 fikrim var.

1 ilk once bu ibreye gelen voltaji kontrol edin. Olcum esnasinda ibreye gelen voltaji doğrulayın. Diyelim 30 milivolt. Olcumu sonlandirdiginizda bu voltajda sifirlaniyormu once bunu dogrulamamiz gerekiyor. Eger voltaj hemen sifirlanmiyorsa ibrenin yavas inisini aciklar. Eger hemen sifirlanmiyorsa sorun elektronik , hemen sifirlaniyor ama ibre inmiyorsa sorun mekanik diyebiliiz.

Mekanik ise bu tip ibrelerde hareketli kismi ustten ve alttan tutan vidali yatak var diye hatirliyorum.

Yaglamaktan ziyade bu vidayi cok cok az gevsetmek ibrenin hareketini rahatlatabilir. Gorsel bulursam eklerim.

Biraz aradim ama gorsel bulamadim. Bu ibrenin mekanigi ile cok oynanmasini tavsiye etmem. Cok hassas bir mekanizmasi bar. Urun cop olmasin.

Bir cizim buldum fikir vermesi acisindan.

images (1).jpeg

Belki ibre kismini sokup ibrenin yataklarina (dairesel hareketin merkezindedir) makine yagi damlatabilirsin.
Yaglamaktan ziyade bu vidayi cok cok az gevsetmek ibrenin hareketini rahatlatabilir.
Bu tip kısımlara normal makina yağından ziyade saat tamircilerinin kullandığı sıfır numara denilen yağdan kullanılması daha doğru olur. Bu yağın vizkositesi çok düşük oluyor. Saat tamircilerinden veya saat mazlemesi satanlardan bulunabilir. (sirkesci doğubank). @serkan_48 doğru noktayı tarif etmiş. Hatta bu vida bazı modellerde tamamen sökülebilir tipte olur. vidanın iç noktası iç bükey oluyor ve yağı bu noktaya uygulamak gerekiyor.

Ama mekanik sorun olsa diğer kademelerde de ibre yavaş dönerdi ...

Bence sorun mekanik değil. AC kademesinin diğer kademelerden farkı, gelen voltajın önce doğrultulması. Bence doğrultucu tüp veya etrafındaki elemanlarda arıza var. Orayı ayrıntılı kontrol etmek lazım osiloskop ile.

Ama mekanik sorun olsa diğer kademelerde de ibre yavaş dönerdi ...

Bence sorun mekanik değil. AC kademesinin diğer kademelerden farkı, gelen voltajın önce doğrultulması. Bence doğrultucu tüp veya etrafındaki elemanlarda arıza var. Orayı ayrıntılı kontrol etmek lazım osiloskop ile.

Ben tum olcumlerde ayni sekilde oluyor anladim. Oyle degil ise mekanik degildir

Aslında bu sadece yayı, zemberek birkaç parcadan oluşur. Pandul ise benim bildiğim sarkaç tır tabi bazen kelimeler yabancı dilden olduğu gibi gelir değiştirilmez ve zamanla kendi dilimizden kelimeyi Türkçe sanır biliriz dostum.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,663
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back