Verimli Elektromagnet Yapımı

erdemrdm

Üye
Merhaba, okul için bir tubitak projesi yapacağım. Parçacık hızlandırıcı modeli olacak ama tabi kendi eklediğim farklılıklar da olacak dümdüz kopyala yapıştır olmayacak. Kendi eklediğim şeyler vs zaten bi 3000 tl civarı tuttu ve projede tahmini 16 tane elektromagnet olacak, bunları da hazır alırsam baya yüksek tutuyor. Elimde 12V 40A bir güç kaynağı var, en verimli elektromagnetleri nasıl yapabilirim? Hiç araştırma yapamadım düzgün net bilgi bulamadım. 12V 40A güç kaynağı var ama her elektro magnete sürekli güç vermiyeceğim, aynı anda 2 tane çalışıcak sadece yani magnet başı 12V 20A verebilirim. Voltaj mı daha önemli amper mi bilmiyorum ama eğer voltaj ise regülatör kullanabilirim. Youtubede gördüğüm videoların bazılarında voltaj regülatörü kullanarak 3 tane 18650 pilden aldıkları elektriği 400 volta çıkartıyorları onu da 480 voltluk kapasitöre aktarıp mıknatısı ordan besliyorlardı. Ne yapsam en verimli olur, hangisini yapsam hangi kalınlıkta teli kaç sarım kullanmam lazım vs yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ediyorum.

Last edited by a moderator:
Tubitak projesi yapiyorsan ve sonucunda degerlendirme ardindan odul varsa Tubitagin bir ornegi vardi onu yazayim.

Iki yarismacidan birisi kesip bicip disliler miller ve nihayetinde sifirdan bir mekanik saat yapiyor.
Ikinci yarismaci ise hazir yapilmis bir mekanik saati aliyor inceliyor ve saatin yapacagi hatalarin kaynaklarini inceliyor ve bu hatalarin nasil minimize edilecegi uzerine arastirma yazisi hazirliyor.

Deniyor ki ikinci yarismacinin odulu alma ihtimali acik ara yuksek.

Dolayisi ile;

Sordugun sorulara cevabi arastir. (Tamam burda sor ama kitaplara biraz goz at.)

Bir magnetik devrede akacak magnetik aki, sarim sayisi, akim ile orantili, reluktans ile ters orantilidir.

Tubitak projesi yapiyorsan ve sonucunda degerlendirme ardindan odul varsa Tubitagin bir ornegi vardi onu yazayim.

Iki yarismacidan birisi kesip bicip disliler miller ve nihayetinde sifirdan bir mekanik saat yapiyor.
Ikinci yarismaci ise hazir yapilmis bir mekanik saati aliyor inceliyor ve saatin yapacagi hatalarin kaynaklarini inceliyor ve bu hatalarin nasil minimize edilecegi uzerine arastirma yazisi hazirliyor.

Deniyor ki ikinci yarismacinin odulu alma ihtimali acik ara yuksek.

Dolayisi ile;

Sordugun sorulara cevabi arastir. (Tamam burda sor ama kitaplara biraz goz at.)

Bir magnetik devrede akacak magnetik aki, sarim sayisi, akim ile orantili, reluktans ile ters orantilidir.
hocam benim amacım tubitaktan ödül almak değil, zaten ben atomu parçalasam bile ödül vermezler hoşaf yaparsam verirler ödülü. Ben sevdiğim bir işi tubitak projesi adı altında yapıyorum, fazlasıyla araştırdım izledim bakındım ama soruma bir cevap bulamadım senin yazdığın gibi hiçbir işime yaramayacak cevapları alabildim sadece. Bir tubitak projesi yapıcam tek bir sorunum var gelmişsin bana kitap oku diyorsun, bir proje için üniversite bitireyim istersen?

Bir tubitak projesi yapıcam tek bir sorunum var gelmişsin bana kitap oku diyorsun

Evet sana kitap oku diyerek çok ayıp etmiş. Senin projenin nasıl yapılacağını birkaç paragraf ile anlatan ve manyetizma ile ilgili de hiçbir ön bilgi gerektirmeyen bir sitenin linkini paylaşması gerekirdi. Hatta orada yazılanların doğru olduğunu da önceden test edip onaylamış olmalıydı.

Hic arastirma yapamadim diyince bu durum Tubitak projeleri ile celisiyor. Bol bol arastirman lazim.

Peki sor bakalim. Nelerin cevabini bulamadin. Sana yardimci olacagim.

Once ilk sordugun sorulara bakalim.

Elektromagnetlerle magnetik alan olusturacaksin. Anladigim kadariyla alan siddetinin akimla mi gerilimle mi alakli oldugunu soruyorsun.
Magnetik alan tabiki akim ile orantili. Ayni zamanda sarim sayisi ile.

Eger sabit bir alan olusturacaksan DC akim kullanman yeterli bu durumda akimi sargi direnci belirleyeceginden dusuk voltaj kaynagi kullanman yeterli olacak. Diyelim ki 1A akitacaksin ve sardigin bobin 0.5 ohm cikti. Bu durumda 1*0.5=0.5V gerilim kaynagi kullanacaksin.

Eger magnetik alanin yon degistirecekse iste o zaman isler zorlasiyor. Sardigin bobinin sarim sayisi belli. istedigin akim da belli.

Bu durumda magnetik alanin saniyede yon degistirme sayisi yani akimin frekansi isin icine girecek.

Oncelikle sardigin bobinin enduktansinin degerini bilmen gerekiyor. Eger sardigin bobin bilinen geometrilerde ise yaklasik bagintilari vardir.
Fakat bir olcu aleti ile de sardigin bobinin enduktansini olcebilirsin.

Bu durumda bobine uygulayacagimiz voltaj V=I*2pi*F*L olacaktir. Burada bobin direncini hesaba katmadik cunku 2piFL yaninda cok kucuk kalacagi icin ihmal ettik. Ama ihmal etmeyeceksen V=Z*I ve Z=karekok(XL*XL+R*R) ve XL=2*pi*F*L

Burada I istedigin bobin akimi
F magnetik alanin saniyedeki yon degistirme sayisi
L de sardigin bobinin (elektromagnetin) Henry cinsinden enduktansi.

Tabiki burada bobinden sinusel akim akitacagini varsaydik. Eger elektromagnetleri sira ile enerjileyecek yani dortgen voltaj darbeleri ile enerjileyeceksen o zaman yukaridaki hesap tamamen degisir.

400 Volta cikarma ihtiyaci olan proje elektromagnetik Gun projesi olabilir. Elektromagnetik alan ile bir demir cekirdege E enerjisi kazandiracaksan bobine E=0.5*L*i^2 enerjisinden daha buyuk bir enerji yuklemelisin.

i yerine (V/L)T yazarsan

Burada T bobine uygulanan gerilimin suresi. Biz bunu cok kisa yapmak isteriz. (Tetige bastik mi mermi hemen firlasin)

O halde cekirdegin enerjinin yuksek olmasi icin

[math]E=\frac{1}{2}*L*i^2[/math]
[math]E=\frac{1}{2}*L*(\frac{VT}{L})^2=\frac{1}{2L}*V^2T^2[/math]
olmalidir.

Eger tetige basma suresini cok kisa istiyorsak bu durumda enerjiyi yuksek tutmanin tek bir yolu var o da gerilimi cok artirmak.
L yi dururebilirsin. Ama V yi artirirsan enerji karesel artiyor.

Dolayisi ile 400V kullanan kisi aslinda cok yuksek enerji ile calismak istemis demektir.

Elektromagnet cok katli bir bobin olacaksa ozellikle ara katmanlardaki sarimlar sicaklikta bogulur kolay soguyamaz. Bu nedenle bu konuyu goz onune alarak bobin teli capina karar vermelisin. Fanlarla yada sivi dolastirarak sargilari sogutursan daha ince kesitli tel kullanabilirsin.

1mm kare kesitli telden sogutmak kaydiyla 10A akim akitilabilir.

Baska dileginiz varmi? Iki tane daha hakkin var.

Son düzenleme:
Hic arastirma yapamadim diyince bu durum Tubitak projeleri ile celisiyor. Bol bol arastirman lazim.

Peki sor bakalim. Nelerin cevabini bulamadin. Sana yardimci olacagim.

Once ilk sordugun sorulara bakalim.

Elektromagnetlerle magnetik alan olusturacaksin. Anladigim kadariyla alan siddetinin akimla mi gerilimle mi alakli oldugunu soruyorsun.
Magnetik alan tabiki akim ile orantili. Ayni zamanda sarim sayisi ile.

Eger sabit bir alan olusturacaksan DC akim kullanman yeterli bu durumda akimi sargi direnci belirleyeceginden dusuk voltaj kaynagi kullanman yeterli olacak. Diyelim ki 1A akitacaksin ve sardigin bobin 0.5 ohm cikti. Bu durumda 1*0.5=0.5V gerilim kaynagi kullanacaksin.

Eger magnetik alanin yon degistirecekse iste o zaman isler zorlasiyor. Sardigin bobinin sarim sayisi belli. istedigin akim da belli.

Bu durumda magnetik alanin yon degistirme hizi yani akimin frekansi isin icine girecek.

Oncelikle sardigin bobinin enduktansinin degerini bilmen gerekiyor. Eger sardigin bobin bilinen geometrilerde ise yaklasik bagintilari vardir.
Fakat bir olcu aleti ile de sardigin bobinin enduktansini olcebilirsin.

Bu durumda bobine uygulayacagimiz voltaj V=I*2pi*F*L olacaktir. Burada bobin direncini hesaba katmadik cunku 2piFL yaninda cok kucuk kalacagi icin ihmal ettik. Ama ihmal etmeyeceksen V=Z*I ve Z=karekok(XL*XL+R*R) ve XL=2*pi*F*L

Burada I istedigin bobin akimi
F magnetik alanin saniyedeki yon degistirme sayisi
L de sardigin bobinin (elektromagnetin) Henry cinsinden enduktansi.

Tabiki burada bobinden sinusel akim akitacagini varsaydik. Eger elektromagnetleri sira ile enerjileyecek yani dortgen voltaj darbeleri ile enerjileyeceksen o zaman yukaridaki hesap tamamen degisir.

400 Volta cikarma ihtiyaci olan proje elektromagnetik Gun projesi olabilir. Elektromagnetik alan ile bir demir cekirdege E enerjisi kazandiracaksan bobine E=0.5*L*i^2 enerjisinden daha buyuk bir enerji yuklemelisin.

i yerine (V/L)T yazarsan

Burada T bobine uygulanan gerilimin suresi. Biz bunu cok kisa yapmak isteriz. (Tetige bastik mi mermi hemen firlasin)

O halde cekirdegin enerjinin yuksek olmasi icin

[math]E=\frac{1}{2}*L*i^2[/math]
[math]E=\frac{1}{2}*L*(\frac{VT}{L})^2=\frac{1}{2L}*V^2T^2[/math]
olmalidir.

Eger tetige basma suresini cok kisa istiyorsak bu durumda enerjiyi yuksek tutmanin tek bir yolu var o da gerilimi cok artirmak.
L yi dururebilirsin. Ama V yi artirirsan enerji karesel artiyor.

Dolayisi ile 400V kullanan kisi aslinda cok yuksek enerji ile calismak istemis demektir.

Elektromagnet cok katli bir bobin olacaksa ozellikle ara katmanlardaki sarimlar sicaklikta bogulur kolay soguyamaz. Bu nedenle bu konuyu goz onune alarak bobin teli capina karar vermelisin. Fanlarla yada sivi dolastirarak sargilari sogutursan daha ince kesitli tel kullanabilirsin.

1mm kare kesitli telden sogutmak kaydiyla 10A akim akitilabilir.

Baska dileginiz varmi? Iki tane daha hakkin var.
Hocam araştırma yapamadım dememin sebebi okuyacağım bir şey bulamadım, ya maxwell denklemleri gibi şeyler çıkıyor yada lise fiziğindeki tel inceldikçe vs. Akım gücü mü voltaj mı mesela bunu bile bulamadım. Yazdığın bilgiler için çok teşekkür ederim, başta biraz çıkışarak konuşma sebebim sarım sayısı vs gibi bilgileri verip kitap oku demeniz, ve benim kitaplar okuyarak elektromanyetizmayı öğrenmeye zamanım yok ve bu konu çok üstünde gelişmeyi hedeflediğim bir konu değil beklediğim cevap şu kalınlıkta teli kullan şu voltaj şu ampere düşür tarzındaydı, başta çıkıştığım için kusura bakma. Benim proje de elektromanyetik silah gibi olucak, aynı şekilde bobinler ve ray olucak ama metal bilye sürekli dönücek yani ray yuvarlak olucak bilyeyi olabildiğince hızlandırmak amacım. Magnetlerin güçlü olması lazım o yüzden, eğer bir iletişim adresiniz vs var ise size danışmayı çok isterim.

Buraya yazabilirsin.

Fakat proje basit gibi gorunse de isin icinde pek cok sorun var.

Elektromagnetik Gun projesi yapacagin belli olduguna gore t=0 aninda durmakta olan bir bilya tanesi ilk bobinin olusturdugu magnetik alanin etkisi altinda hizlanip T1 aninda tam bobin merkezine girdiginde bobin akiminin sifira dusmesi lazim ki bilya enerji kaybetmesin. Bir sonraki bobinin etki alanina girsin.

Bobine uygulanacak enerji kapasitorde birikmis olan enerji olacagi icin kapasitordeki enerjiyi ya T1 suresinde tamamen sifirlanmali ya da IGBT yada MOS gibi bir anahtarla bobinin enerjisi kesilmeli.

Iste burda fizik devreye girecek. Bir nesneye etkiyen kuvvet cismi hizlandirir. Burda etkiyen kuvvet enduktansi max yapmaya kalkan magnetik kuvvet.

Iste bu noktada problem artik elektronik problemi olmaktan cikar tamamen fizik problemine donusur.

Simdi senin Fizikcilere danisip ya da fizik kitaplarina bakip bir elektromiknatisin magnetik alanina girmis bir demir kutlesi nasil ivmelenir sorusuna yanit bulman gerekecek. Ardindan demir cekirdek ile elektromiknatis arasinda kac cm olmali. sorusuna cevap bulman gerekecek.

Ardindan bir sonraki bobin icin ayni hesaplamalari tekrar yapman gerekecek. Merminin gittikce hizlanabilmesi icin bobinler arasinda esit mesafe olmamasi lazim.

Tum bu hesaplamalari yap sonra deki birinci bobinden su kadar sure ile su kadar akim akitilacak sonra ikinci bobine gecilecek su kadar sure ile su kadar akim akitilacak.

Iste o zaman problemler elektronik problemlerine donusur ve bu forumdan istedigin yardimi alirsin.

Yasini, okudugun okulu bilmiyorum.

Magnetizma konusunda saygideger rahmetli Prof. Hasan ONAL hocamizin kitaplarini alabilirsin. (Universite seviyesinde bir kitaptir bazi bolumlerini roman gibi de okuyabilirsin)

Kitabin 1 sayfalik kisminda selenoid tasarimi ele alinmistir. Ancak kac sarim saracaksin kaclik tel kullanacaksin kismina girmez.
O imalat problemidir.

Son düzenleme:
Buraya yazabilirsin.

Fakat proje basit gibi gorunse de isin icinde pek cok sorun var.

Elektromagnetik Gun projesi yapacagin belli olduguna gore t=0 aninda durmakta olan bir bilya tanesi ilk bobinin olusturdugu magnetik alanin etkisi altinda hizlanip T1 aninda tam bobin merkezine girdiginde bobin akiminin sifira dusmesi lazim ki bilya enerji kaybetmesin. Bir sonraki bobinin etki alanina girsin.

Bobine uygulanacak enerji kapasitorde birikmis olan enerji olacagi icin kapasitordeki enerjiyi ya T1 suresinde tamamen sifirlanmali ya da IGBT yada MOS gibi bir anahtarla bobinin enerjisi kesilmeli.

Iste burda fizik devreye girecek. Bir nesneye etkiyen kuvvet cismi hizlandirir. Burda etkiyen kuvvet enduktansi max yapmaya kalkan magnetik kuvvet.

Iste bu noktada problem artik elektronik problemi olmaktan cikar tamamen fizik problemine donusur.

Simdi senin Fizikcilere danisip ya da fizik kitaplarina bakip bir elektromiknatisin magnetik alanina girmis bir demir kutlesi nasil ivmelenir sorusuna yanit bulman gerekecek. Ardindan demir cekirdek ile elektromiknatis arasinda kac cm olmali. sorusuna cevap bulman gerekecek.

Ardindan bir sonraki bobin icin ayni hesaplamalari tekrar yapman gerekecek. Merminin gittikce hizlanabilmesi icin bobinler arasinda esit mesafe olmamasi lazim.

Tum bu hesaplamalari yap sonra deki birinci bobinden su kadar sure ile su kadar akim akitilacak sonra ikinci bobine gecilecek su kadar sure ile su kadar akim akitilacak.

Iste o zaman problemler elektronik problemlerine donusur ve bu forumdan istedigin yardimi alirsin.
abi o problemler şöyle, çevresi 2 mt olan bir boru olucak bu boruyu halka haline getiricem bu benim rayım olucak 8 tane bobin olucak bilyeyi hızlandırmak için, eş aralıklarla dizicem. 8 Bobinin her 2 sinin tam ortasında 1 yani toplam 8 tane de kızılötesi alıcı verici olucak. Topun geçtiğini görebilmem için. Projede esp32 kullanacağım, her sensörde bir önceki sensörden buraya kaç saniyede geldiğini hesaplayarak topun hızını bulacağım, topun hızını bulduğumda bir sonraki bobinin tam ortasına kaç saniyede gideceğini bulacağım. atıyorum kapasitör 1 saniyede boşalıyor, top da bobine 2 saniyede gidicek o zaman kapasitör 1 saniye sonra açılacak top tam ortaya geldiğinde ise enerji bitmiş bobin kapanmış olucak. Şema kafamda hazır bunları hallettim aslında ama takıldığım nokta ben elimdeki 12v 40 amper ile en güçlü mıknatısı nasıl yaparım, kapasitör kullanmalı mıyım, bu volt bu akımı mı kullanmalıyım yoksa voltu düşürüp akımı arttırmalı mıyım, kullanacağım voltaja ve akıma göre hangi teli kullanmalıyım vs vs. Projedeki tek eksik konu bobin, iletişim adresini verebilirsen iyi olur abi projenin şemasını filan atayım detaylı anlatayım projedeki diğer fizik problemleri vs hallettim ama bobin konusunda bilgim 0.

iste ilk bobini 1 sn de gectiyse ikinci bobine daha kisa zamanda ulasir ucuncuye daha kisa zamanda boyle boyle hizlanir.
Yok senin amacin demir bilyayi hizlandirmadan dolandirip durmak sa o zaman isler basitlesebilir.

Bobin sarimlari konusunda seni @DeveliAhmet'e yonlendireyim. O bu konularda cok tecrubelidir.

Son düzenleme:
iste ilk bobini 1 sn de gectiyse ikinci bobine daha kisa zamanda ulasir ucuncuye daha kisa zamanda boyle boyle hizlanir.
Yok senin amacin demir bilyayi hizlandirmadan dolandirip durmak sa o zaman isler basitlesebilir.

Bobin sarimlari konusunda seni @DeveliAhmet'e yonlendireyim. O bu konularda cok tecrubelidir.
basit bir fonksiyon ile cozulebilecek problemler, deneme yanılma ile hallolur. birkac deneme yaparak topa kazandirdiğim ivmeyi cıkartırım abi onlar kolay seyler, bendeki problem en verimli bobini nasıl yapacağım, cok tesekkur ederim ahmet abiye yazayim bi umarim yardimci olur

ihtiyacın olan sadece bobinleri en yüksek verimde sürmek değil. ayrıca çok doğru zamanda ateşlemen gerekiyor.

T0 anında bilya henüz dururken ilk bobini ateşledin ve bilya ataletden dolayı sistemin kalanına göre çok yavaş biçimde bu bobine doğru hareket edecek hareket ederken ivmesi de artacak ilk bobin artık bilyayı kendine çekemez olduğu noktada ikinci bobini ateşlemen gerekiyor. ve giderek bilyanın ivmesine göre çok doğru hesaplanmış biçimde kalan bobinleri de doğru zamanda ateşlemelisin. burada epey bir hesap işi var.

bence ilk adımda güç veya hızı kafaya takmadan hatta basit rölelerle bile yapabilirsin. bilyayı bir yol üzerinde düşük de olsa bir hızda ilerlet. sonra daha hızlı sürücülerle bu hızı adım adım arttır. bu şekilde sistemim mnatığını anlayarak ilerlesin.

ihtiyacın olan sadece bobinleri en yüksek verimde sürmek değil. ayrıca çok doğru zamanda ateşlemen gerekiyor.

T0 anında bilya henüz dururken ilk bobini ateşledin ve bilya ataletden dolayı sistemin kalanına göre çok yavaş biçimde bu bobine doğru hareket edecek hareket ederken ivmesi de artacak ilk bobin artık bilyayı kendine çekemez olduğu noktada ikinci bobini ateşlemen gerekiyor. ve giderek bilyanın ivmesine göre çok doğru hesaplanmış biçimde kalan bobinleri de doğru zamanda ateşlemelisin. burada epey bir hesap işi var.

bence ilk adımda güç veya hızı kafaya takmadan hatta basit rölelerle bile yapabilirsin. bilyayı bir yol üzerinde düşük de olsa bir hızda ilerlet. sonra daha hızlı sürücülerle bu hızı adım adım arttır. bu şekilde sistemim mnatığını anlayarak ilerlesin.
hocam onlar benim için fazlası ile basit adımlar, benim istediğim şey sadece en verimli bobin. bobini yaptıktan sonra zaten bobinin bilye üzerine kaç newton kuvvet etkilediğini deneme yanılma ile hesaplar sonra da birkaç hesap ile ateşleme sürelerini hallederim ayrıca sistemin illa en en en muhteşem noktada tam salisesinde ateşleme yapmasına gerek yok ki yapsam da hoş sonuçlar doğurmaz fazla hızlı bir top olur elimde o da fazla sürtünme o da fazla ısı olur ki istediğim verimli magneti yaptığımda o sürtünme ısısı boruyu eritmeye yeter de artar. Bobin konusunda takıldım diğer hiçbirşeyde sorun yok

Önce bobinleri verimsiz ama çalışan bir mekanizma kursanız ve bunun üzerinde çalışarak daha verimli hale getirmeye çalışsanız nasıl olur...olurmu acaba?

Önce bobinleri verimsiz ama çalışan bir mekanizma kursanız ve bunun üzerinde çalışarak daha verimli hale getirmeye çalışsanız nasıl olur...olurmu acaba?
hocam ben mi derdimi anlatamıyorum hepiniz aynı şeyi yazıyorsunuz, mekanizmada hiçbir sorun yaşamam şema hazır kodların bile yarısından fazlası hazır ben mekanizmayı nasıl yaparım yada mekanizmayı nasıl geliştiririm vs diye sormuyorum o konuda yardım istemiyorum bana sadece kuvvetli mıknatısı yapmada yardım lazım

@erdemrdm kardeşim özel mesaj atmışsın bana bu konuyla ilgili.
Seni tanımıyorum, artı benim alakam yok bu işle.

hocam ben mi derdimi anlatamıyorum hepiniz aynı şeyi yazıyorsunuz, mekanizmada hiçbir sorun yaşamam şema hazır kodların bile yarısından fazlası hazır ben mekanizmayı nasıl yaparım yada mekanizmayı nasıl geliştiririm vs diye sormuyorum o konuda yardım istemiyorum bana sadece kuvvetli mıknatısı yapmada yardım lazım
bu öneriler zamanalanın çok onemli olmasından zamanlamayı yanlış yaparsanız gözle farkedemeyeceğiniz milisaniyelik hatalar bile yapsanız ne kadar güçlü bobin yaparsanız yapın bobinin etkisini azacağından kaynaklı
ayrıca sistemin illa en en en muhteşem noktada tam salisesinde ateşleme yapmasına gerek yok ki yapsam da hoş sonuçlar doğurmaz fazla hızlı bir top olur elimde o da fazla sürtünme o da fazla ısı olur ki istediğim verimli magneti yaptığımda o sürtünme ısısı boruyu eritmeye yeter de artar. Bobin konusunda takıldım diğer hiçbirşeyde sorun yok
burada yanılıyorsunuz topun ne kadar hızlı döneceği ile tam salissinde ateşleme yapması arasında bir bağ yok ateşlemelerin sıklığı hızı etkiler ateşlemelerin zamanlaması ise yapacağınız bobinin verimini belirler diyebiliriz

kuvvetli mıknatısı yapmada yardım lazım
bunun hakkında zaten @Mikro Step gayet detaylı şekilde bilgi vermiş yukarıda daha fazla ne yazılabilir bilemiyorum
bobinleri dc ile sürebilirsin

V=IxR I=V/R
bobin telinin kalınlıgı ve uzunluğu direncini değiştirir
uyguladıgın gerilim akımı değiştirir

akımın artması Magnetik alanı arttırır
spir sayısının artması Magnetik alanı arttırır (ayrıca telin direncini de)
cevaplar zaten verilmiş gibi gözüküyor

Bobin sarimlari konusunda seni @@DeveliAhmet'e yonlendireyim. O bu konularda cok tecrubelidir.

@Mikro Step abi böyle demişti ondan sana yazdım abi

Abicim o yazar bakma sen ona. Kendi hayal aleminde nasıl bir yere koyduysa ya da ne sanıyorsa bizi...
Önerim o arkadaş teknik terim yazıyorsa oku, gerisini salla gitsin, öyle bir üye o da napalım, bu forumun da sınavı bu olsa gerek :)

Kusura bakma bilmediğimden sana çıkışmış gibi oldum.

Aslında ciddi bir proje olacaksa bobini çekme amacıyla değil itme amacıyla kullanmalısın,aynı eletrik motorundaki itme sistemi gibi , çekirdek ise demir yerine bakır yada dışı bakır içi kurşun bir yapı, yani elektriği iyi ileten bir yapı olması ve ağır olması daha iyi olur.

Demirin manyetik çekim kapasitesi var , ama induksiyon itmenin sınırı yok. zamanlama iyi ayarlanır yüksek voltaj yüksek kapasite uygun zamanda deşarj edilirse tankı bile delebilir.

Tabi ne şekilde olursa olsun bunlarla uğraşırken kendini öldürebilir sakat bırakabilirsin, tübitak için roket yapmaya çalışan bir genç iki elini birden kaybetmişti.

Bobin sarimlari konusunda seni @@DeveliAhmet'e yonlendireyim. O bu konularda cok tecrubelidir.

@Mikro Step abi böyle demişti ondan sana yazdım abi
Ne oldu yardimci olmadi mi?

Sanayide calistigini bobinli/transformatorlu sistemler urettigini soyluyordu. Magnetizma konusunda da forumda yazilari olmasi lazim.
Transformator saran arkadaslarim da var diyordu.

Ilginc. Neden yardimci olmamis anlamadim.

Forum istatistikleri

Konular
5,843
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back