Voltampermetre için besleme devresi.

TA3UIS

Doğan
0-12V Ayarlı güç kaynağı yapmıştım.

WhatsApp Image 2024-10-09 at 16.50.44.jpeg

Güç kaynağında Volt ve Amper göstergesi eksikti. Aşağıdaki göstergeyi aldım.
WhatsApp Image 2024-10-09 at 16.50.45.jpeg
WhatsApp Image 2024-10-09 at 16.50.46.jpeg
WhatsApp Image 2024-10-09 at 16.50.45 (1).jpeg

Bu göstergeyi 12V sabit besleme ile beslemek için 3 lü soketteki kırmızı ve siyah kabloyu kullanmak gerek galiba, beyaz kablo akım ölçmek için DC güç kaynağının + çıkışına mı bağlanacak?
Göstergedeki ikili kablo da volt göstergesi diye tahmin ediyorum.

Bu göstergeyi beslemek için breadboard üzerinde aşağıdaki gibi bir devre hazırladım, gösterge için düşük akım çekilecek breadboard ile denememde sıkıntı olmaz sanırım.
Trafodaki 12VAC ile 34VAC ile doğrultma işlemi yapacağım.

WhatsApp Image 2024-10-09 at 16.50.46 (1).jpeg

Gösterge besleme devresi için hazırladığım çizim.
Devre elemanları uygun mudur ?
1728481706165.png

Son düzenleme:
Senin trafoya bu ölçü aletlerini beslemek için ilave 12VAC sargılar yaptırmıştık. Şimdi resimde görüyorum, 3 tane var :) Herhangi birisini kullanabilirsin.

0-12V Ayarlı güç kaynağı yapmıştım.

36795 eklentisine bak

Güç kaynağında Volt ve Amper göstergesi eksikti. Aşağıdaki göstergeyi aldım.
36796 eklentisine bak36797 eklentisine bak36798 eklentisine bak

Bu göstergeyi 12V sabit besleme ile beslemek için 3 lü soketteki kırmızı ve siyah kabloyu kullanmak gerek galiba, beyaz kablo akım ölçmek için DC güç kaynağının + çıkışına mı bağlanacak?
Göstergedeki ikili kablo da volt göstergesi diye tahmin ediyorum.

Bu göstergeyi beslemek için breadboard üzerinde aşağıdaki gibi bir devre hazırladım, gösterge için düşük akım çekilecek breadboard ile denememde sıkıntı olmaz sanırım.
Trafodaki 12VAC ile 34VAC ile doğrultma işlemi yapacağım.

36799 eklentisine bak

Gösterge besleme devresi için hazırladığım çizim.
Devre elemanları uygun mudur ?
36794 eklentisine bak
uygun. Osiloskop ile çıkışı kontrol et. ripple(dalgalanma) var mı? :)
Yük bağlı ikende ölç.

Bu aletlerin yanında bağlantının nasıl yapılacağını içeren prospektüs te olması gerekir zannımca.
Yanlış şeyler alete hasar verebilir.

Bu aletlerin yanında bağlantının nasıl yapılacağını içeren prospektüs te olması gerekir zannımca.
Yanlış şeyler alete hasar verebilir.

Şurada bağlantı şeması var ama 3lü soketteki kablo renkleri ve sırası aldığımla bir alakası yok.

@taydin test etmişti bunu, o hatırlıyordur belki bağlantıyı.

1728485021435.png

WhatsApp Image 2024-10-09 at 16.50.46.jpeg

Bendeki bir önceki jenerasyon ve üzerinde kendi voltaj regülatörü var. 12VAC yi doğrultup verebilirsin, ayrı regülatöre gerek yok.

Bu şema izole beslemeden bahsetmiş.
İzole değilse kullandığın alan akım ölçme de problemlere sebep olabilir.
Birde akım uçlarına güç kaynağının artısımı eksisimi bağlanacak netlenmesi gerekir.
Aldığın cihaza ait döküman bulmanı tavsiye ederim.

Siyah kabloları güç kaynağının eksi çıkışına bağla. Beyaz kabloyu da güç kaynağının artı çıkışına. Yükü de artı çıkış ile KALIN kırmızı bağlayacaksın. Kalın kırmızı, güç kaynağının eksi çıkışı olacak artık.

O küçük olan volt/ampermetrelerin ölçüm hatası korkunç, ama bununki de öyle ahım şahım değil. %1 gibi bir hata oranı var. Yüksek voltajlar için kalibre edersen, düşük voltajlarda hata daha fazla oluyor. Düşük voltaj için kalibre edersen yüksek voltajlarda hata daha fazla oluyor. O yüzden 30 V olan güç kaynağının maksimum çıkış voltajının ortası, yani 15V için, akımda da 1.5 A için kalibre edebilirsin.

Şimdi bendekini 15V ve 1.5A için kalibre ettim. Ama nedense ölçtüğü değerler için gücü yanlış hesaplıyor :bilmem3:

1728489265548.jpeg

Acaba şöntteki güç kaybını da mı hesaba katıyor diye şönt voltajına baktım 7.5 mV. Şöntteki güç kaybı sadece 0.01125 W.

Bulabilirseniz kaliteli ve analog ölçü aletleri kullanın. Görüntüsü nostaljik olur. Zaten başka güç kaynaklarınız da var. Hassas ayarlama gerekirse onları kullanırsınız.

Şimdi bendekini 15V ve 1.5A için kalibre ettim. Ama nedense ölçtüğü değerler için gücü yanlış hesaplıyor :bilmem3:

36805 eklentisine bak
Yüke giden kabloda gerilim düşümü fazla oluyor olabilir mi? Eğer gerilim ölçmek için ayrı güç ölçmek için ayrı iki gerilim ölçümü yapıyorsa bağlantı yaptığınız noktalara göre farklı değerler alabilirsiniz.

Yüke giden kabloda gerilim düşümü fazla oluyor olabilir mi? Eğer gerilim ölçmek için ayrı güç ölçmek için ayrı iki gerilim ölçümü yapıyorsa bağlantı yaptığınız noktalara göre farklı değerler alabilirsiniz.

Ama voltaj ölçüm sonucunu ekrana yazmış, 15V, dolayısıyla voltaj olarak bunu biliyor. Akımı da 1.5A olarak yazmış ekrana. Bu aşamada bunların ikisini çarpsa doğru sonucu bulacak, ama işte bir bug var herhalde.

Ama voltaj ölçüm sonucunu ekrana yazmış, 15V, dolayısıyla voltaj olarak bunu biliyor. Akımı da 1.5A olarak yazmış ekrana. Bu aşamada bunların ikisini çarpsa doğru sonucu bulacak, ama işte bir bug var herhalde.
Ben şu şekilde düşünüyorum. 2 devre var birbirinden bağımsız. Biri sadece gerilimi ölçüp ekrana yazıyor. Diğeri farklı bir noktadan gerilim ve akımı ölçüyor, ekrana ise akımı ve gücü yazıyor. Kuvvetle muhtemel üçlü pindeki beyaz kabloyu bağlamadığınızda ekranda gerilim ve akım görecek ama gücü 0 Watt olarak ölçeceksiniz.

Beyaz kabloyu ayırınca sadece akımı gösteriyor ... ve akım değeri doğru.

Forum istatistikleri

Konular
6,674
Üyeler
2,741
Son üye
rms

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on TA3UIS's profile.

Senin gibi amatör telsizciler burada dedikodu yapıyorlar. :)
hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Back