Yeni güç kaynağı projesi.

TA3UIS

Doğan
Çinden gerekli demonte güç kaynağı devresi geldiğine göre sizlerin de desteği ve yönlendirmeleri ile artık işe koyulabilirim.

20240129_120640~2.jpg

Şu an biraz üşüttüm rahatsızım, iyileşir iyileşmez gelen devre elemanlarının sağlamlık kontrollerlerini yapacağım, beraber yaparız kontrolleri, daha sonra monte işlemine geçerim.

Bu devre için hangi trafoyu alayım @taydin

1616245934975-png.8938

Son düzenleme:
  • Beğen
Reactions: nt
Aşağıda yerli trafo firmaları var. Onlarla görüşüp istenen özellikte trafo için fiyat alabilirsin.

konuyu baştan sona okursan bu devre ile ilgili hemen hemen her şey konuşuldu ve denendi. bolca bilgi edinebilirsin. en azından @taydin cevap verene kadar.

sipariş vermek için gereken trafonun özelliklerini de zaten yazmışsın.

Başka özellik yok. İstediğin 3 tane sekonderin her birisinin voltajını ve akımını söyleyeceksin o kadar. Trafocu hesabını yapacak ve trafoyu saracak. Gücü de ne çıkarsa o çıkmış olacak.

Başka özellik yok. İstediğin 3 tane sekonderin her birisinin voltajını ve akımını söyleyeceksin o kadar. Trafocu hesabını yapacak ve saracak. Gücü de ne çıkarsa o çıkmış olacak.
Trafocu ile görüştüm, kaç watt olacak diye sordu, tekrar konuşayım.

Trafocu ile görüştüm, kaç watt olacak diye sordu, tekrar konuşayım.

Valla bu verilerden gücü hesaplayamıyorsa o trafocudan biraz endişelenmen lazım :katil2:

Al sana trafo gücü:

30 x 3 + 2 x (12 x 0.5) = 102 W

Biraz da marj koyalım, rahat çalışsın, 150 W

Ama dediğim gibi senin aslında istediğin watt falan değil, Senin istediği belli voltaj ve akımları veren sekonderler. Eğer "ben anlamam sekonderden falan bana güç söyle" derse kapat başka trafocu bul.

Trafocunun watt sorması çok ilginç, trafolar watt cinsinden mi sınıflandırılıyor?

%30 civarı fark verip Toroid trafo yaptırmaya değer mi?
Bu broje için değmez diyeceğim ama sonuçta trafo senin olacak. İstediğin zaman istediğin projede kullanırsın.

Valla toroid'in sana şu aşamada sağlayacağı bir fayda aklıma gelmiyor. Hani fiziksel şekli olarak belki kutuna sığma açısından bir fayda sağlayabilir.

Toroidlerin önemli faydalarından birisi, fazla manyetik alan yaymamaları. Ama henüz bunun farkını görecek devreler üzerinde çalışmayacaksın, o yüzden bence masrafa gerek yok. %30 farkı elektronik yük bütçesine katsan daha iyi olur.

Çıkış kısmını kademeli yapmak daha
uygun olacaktır. Bunu düşünün.
Çoğunlukla düşük gerilimler kullanıyoruz.
Lineer regülatölerde, kullanılmayan kısım
boşa gidiyor. Havayı ısıtıyoruz.
3005 diye satılan güç kaynakları gibi
düşünmek her zaman optimum olmaktadır.

gıda da polat trafo var onlar bir ara sarıyordu hala devam ediyorsa epey tecrübeliler en küçükten 1 masa boyutuna kadar sarıyorlardı zamanında.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,879
Üyeler
2,488
Son üye
ilter

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back