Yeni Bölüm Önerisi [ Otomobil ]

Benim açılmasını en istediğim alan projeler tasarımlar altına yarım kalmış projeler başlığı :)
Mezarlık olsun o bölümün adı.

Forumun konusu elektronik ve mekanik, ve bunu da yansıtmak için ne gerekiyorsa yapmak istiyorum. Ama web sayfası geliştirme benim alanım değil, kısıtlı bilgi ile de daha iyisini yapamıyorum. Bu konuda destek vermeyi önerenler olursa severek kabul ederim.

Forum sanki elektronik-mekanik hobi gündemli bir sosyal medya platformu gibi. Bence bu sorun değil. Vizyon-Misyon belirlenebilir ve bu yönde forum kuralları belirlenebilir, düzenlemeler yapılabilir. Ama bu yönde fazla da kasmamak lazım. Katılımcı sayısını ve içeriği kısıtlar bence. Donanımhaber'in elektronik-mekanik forumlarının ne hale geldiğine bakılırsa kitle hızlı yer değiştiriyor, bu duruma düşmemek için durumu iyi değerlendirmek lazım. Bu forumun nasıl olması gerektiği ile ilgili kanun misali keskin sınırlar olmalı mı? İnsiyatif sizde...

Evet mekatronik.org sayfasında forumun misyon/vizyon deklarasyonu olmalı. Bilgi bankası da muhtemelen orada olmalı. Aslında forumu ilk oluşturduğum 2018 yılında bir misyon deklarasyonu vardı ana sayfada ve oradan foruma geçiliyordu ama wordpress sürümleri uyumsuzluğundan dolayı artık o sayfa çalışmıyor.

Forumun amacı net. Türkiye'de gençleri hobi çalışmaları yapmaya teşvik etmek ve gençlerin teknik konularda bilgi birikimini arttırarak ülkemizin yükselmesine katkıda bulunmak. Forumdaki bütün kurallar ve forumun yapısı, tamamen bu amaca yönelik olarak şekillendirilecektir.

Sayısal olarak "Merhaba" ile "e=mc2" aynı olduğu için bence forumdaki rank sistemi çöp. Hatta bu sebeple ben rank ve mesaj sayısı gibi bilgiler tamamen kaldırılmalı diye düşünüyorum. İşe yaramadığı gibi boş konuşmaya teşvik ediyor ya da farklı beklentiler doğuruyor.

Misyon/vizyon hazırlamak planlama bakımından güzel bir yaklaşım ama netice uygulamaya bakar. Kurallar çevrelemeye başlayınca sonunda üye sayısı artsa bile içerik, kümülatif zekaya eşitlenme eğilimine girer. Bu iyi bir şey değil.

Çok üye az içerik, bir çeşit zombi üretme merkezi. Bakınız Türkiye'deki diğer pek çok forum.

--

Başından beri elitist bir yapı olması gerektiğini savunuyorum. Tabi buna despot bir yapı gibi değil, Eflatun gibi bakmak lazım.

Bu çerçevede forum iki aşamalı olabilir. Birinci bölümde isteyen herkesin üye olabildiği bir forum, ikincisi ise herkese açık ama sadece bazı forum üyelerinin yorum yazabildiği bir alan. İkinci aşama üyelik için kişinin yaptığı iş, ürettiği proje, olaylara yaklaşımı gibi kriterler belirlenebilir.

Bu sayede gençlerin heveslenecekleri teşvik edici bir konum oluşturulmuş olur ve bilgi birikimi de kaliteli olur.

--

Amacım üzüm yemek dolayısıyla kullandığım tabirler öcü gibi görünüyorsa, o söz sana hitap etmiyor demektir. Yani öyle üstten baktığımdan filan değil, o yüzden hemen kılıç kuşanmayın. :D

Dayatılan bir "özgürlük" içinde olduğumuzdan, elitist yaklaşıp demokrasiyi sevmediğimi söyleyince de dayak yiyorum ama alıştık artık...

Elitist filan derken duygu ve dürtü değil, zeka odaklı bir yapıdan bahsediyorum. Sonuçta bacağın ağrıyınca sıhhi tesisatçıya değil, profesyonele gidiyorsun. Ben o profesyönellerin sohbetini paylaşmayı kast ediyorum.

Tabi tesistaçıya gidersen, onun da söyleyecek çok sözü olur. Mesela "Kaynımda da var" gibi. :D

Eğer burası büyük, önemli projelerin gerçekleştirileceği veya teknolojik danışmalık hizmetinin verildiği vs. bir yer olarak tasarlandıysa herkes her yere giremesin herşeye cevap veremesin tabii. Ama burası hobiciler karşılaştıkları sorunları paylaşsın, kısıtlı imkanlarıyla yapmaya çalıştıkları projelerini vs paylaşsın ve sorularına olabildiğince çabuk cevap alsın diye oluşturulduysa herkes her yere girsin çıksın yazsın. Yoksa burada sorunlarını paylaşan insanlar cevap almak için o nitekli insanların cevap vermesini beklerde bekler diğer birçok forumda olduğu gibi. Yani bu sadece amaçla ilgili özgürlükle falan ilgisi yok. Gereksiz tartışmalar açmanın bir anlamı yok.

Tam olarak bahsettiğim sonra güzel bir örnek yaklaşım ifade ettin. Binlerce sohbet ortamı var. Burası da onlardan biri olacaksa ne ala.

Neden birşey ya süper ileri teknoloji ya da süper amatör olmak zorunda?

Gençlere örnek olacak nitelikte kaliteli içerik için nitelikli insan gerekir. Nitelikli insanların işi, her soruya cevap vermek mi? Tabii ki hayır. Ben, burada o tarz insanlar için de konforlu bir alan oluşturmaktan bahsediyorum. O insanlar burada sohbet ederse, ona heveslenen de birçok genç bundan istifade eder.

Ayrıca özgürlük ilişkisi kurmadım. Burada gerekli ya da gereksiz bir tartışma var, beğensende-beğenmesende bende fikrimi kendi tarzımda ifade ettim.

Dayatılan bir "özgürlük" içinde olduğumuzdan, elitist yaklaşıp demokrasiyi sevmediğimi söyleyince de dayak yiyorum ama alıştık artık...

Elitist filan derken duygu ve dürtü değil, zeka odaklı bir yapıdan bahsediyorum. Sonuçta bacağın ağrıyınca sıhhi tesisatçıya değil, profesyonele gidiyorsun. Ben o profesyönellerin sohbetini paylaşmayı kast ediyorum.
Hocam o tren kaçtı gibi geliyor bana. Facebook - Twitter - instagram vb sosyal medya sansasyonel içerik üreticisini teşvik ediyor bu da az anlamlı içerik ve kuru kalabalığa sebep oluyor. Moda gibi bir şey, ama tabiatımızdan mıdır nedir şeker-tuz nasıl çekiyorsa, bu sansasyonel, eğlencelik oyalayıcı içerikler de öyle çekiyor insanı (hem üretirken hem tüketirken). Bu kötü ama insanlarda online platformların işleyişi ile ilgili bir beklenti yaratıyor.

Şu haliyle, mevcut trafikte çöp içeriğe sebep olacak bir durum yok, ya da ben farketmedim. Bence kademeli kısıtlamalar getirmek kullanıcıda genç yada olgun (yaşlı diye bir şey yok!) antipati uyandırır. Kaliteli içerik, daha doğrusu bilgilendirici ve faydalı içerik paylaşımı yapmak zor, bir projeyi bitirmek yeterince zorken bunu yayınlanabilir şekilde düzenleyecek kişinin hevesini kaçırma riski var.

Mesaj sayısı bir şeyin göstergesi de değil, en azından şimdilik bu amaçla post kasan yok gibi geliyor bana. Ama bu ve rank ile ilgili daha anlamlı bir şeyler düşünülebilir bence de. Nasıl olacağıyla ilgili bir fikrim yok. Daha anlamlı bir rank sistemi iyi içerik üretimi-paylaşımını teşvik eder bence.

Rütbe/kıdem/rank, veya artık nasıl nitelendirirsen, etkili bilgi paylaşımının önünde bir engel olur bence. Mesajı çok olan, yaşı ileri olan, kariyerinde çok şeyler başarmış olan, parası çok olanın en ufak dahi bir ayrıcalığı olmamalı. Herkes söyleyeceğini diğer her üyeye söyleyebilmeli, herkes diğer üyeyi, yaşından rütbesinden veya kariyer başarısından çekinmeden eleştirebilmeli.

Başka bazı forumlarda görüyorum, yeni üye geliyor ve diğer kıdemlilerin belki de yüz defa gördüğü bir soruyu soruyor. Hemen bu yeni üyeyi tefe alıyorlar ve sadece kendilerinin anlatığı espriler ve dalgalar başlıyor. Veya genç birisi geliyor, yaşlılara sert konuşuyor, hemen rütbeliler, yaşlılar, kıdemliler ona fırça çekmeye başlıyor. Genç de ilk ve son defa o foruma uğramış oluyor. Bence bizim forumun amacı gençleri terbiye etmek olmamalı. Forum bu genci teknik ve bilgi seviyesinde ileri götürsün, önemli olan bu. Bana karşı saygısız davransın varsın. Benim onun saygısına ihtiyacım yok.

rank rank rütbe bence ilk rank sana verilmeli abi.
MOSFET rankı.

bissürü elektronikçi ile tanıştım konuştum.
şuan doktora tezini güç elektroniği üstüne yapan ustam ile birlikte çalışıyoruz.
ama senin kadar moslara fısıldayan görmedim.
Eyvallah Ahmet. Ama biraz abartmışsın . Kendi çapımızda bir şeyler biliyoruz hepsi o kadar...

Rütbe/kıdem/rank, veya artık nasıl nitelendirirsen, etkili bilgi paylaşımının önünde bir engel olur bence. Mesajı çok olan, yaşı ileri olan, kariyerinde çok şeyler başarmış olan, parası çok olanın en ufak dahi bir ayrıcalığı olmamalı. Herkes söyleyeceğini diğer her üyeye söyleyebilmeli, herkes diğer üyeyi, yaşından rütbesinden veya kariyer başarısından çekinmeden eleştirebilmeli.

Başka bazı forumlarda görüyorum, yeni üye geliyor ve diğer kıdemlilerin belki de yüz defa gördüğü bir soruyu soruyor. Hemen bu yeni üyeyi tefe alıyorlar ve sadece kendilerinin anlatığı espriler ve dalgalar başlıyor. Veya genç birisi geliyor, yaşlılara sert konuşuyor, hemen rütbeliler, yaşlılar, kıdemliler ona fırça çekmeye başlıyor. Genç de ilk ve son defa o foruma uğramış oluyor. Bence bizim forumun amacı gençleri terbiye etmek olmamalı. Forum bu genci teknik ve bilgi seviyesinde ileri götürsün, önemli olan bu. Bana karşı saygısız davransın varsın. Benim onun saygısına ihtiyacım yok.
Biz birbirmizi tanıyoruz artık.
Ben avr ile ilgili bir sorunum olunca @semih_s abiye yazacağımı biliyorum.
C/C++ ile sorunum olunca sana yazacağımı biliyorum.
Mosfet ve güç anahtarlamada @Endorfin35+ abiye yazacağımı biliyorum.
Ucuza malzeme alacağım zaman @volta ya yazacağımı biliyıorum.
RF için @Atak 'a yazacağımı biliyorum.

Forumda yeni olan birisi insan tanımak o insanın ne işle daha meşgul olduğunu bilmek için fazla zaman geçirmeli bunun yerine yönetimde olanların staff etiketi gibi gerçekten o alanda yetkin olanların tagı olmalı sadece tag.
o tag iş yapmamalı sadece kimlik bilgisi gibi gözükmeli.
Eyvallah Ahmet. Ama biraz abartmışsın . Kendi çapımızda bir şeyler biliyoruz hepsi o kadar...
Her gün ustamla H mosfet ile sinüs yapnaya çalışıyoruz şimdiye kadar 10-15 mos çöpe gitti ve daha tek alternansı yapamadık sinüs tepeye varınca mosfet -20 derecede çalışmış dizel gibi duman atmaya başlıyor.
Mosfet kitaptan ön bilgi edilen kalanı tecrübeyle devam eden bir elemanmış bunu öğrendim haftanın 1 günü ustam doktorası için işini bırakıp doktorası üstüne çalışıyor bende onunla bakıyorum neler yapıyor diye.
genelde hüsran doğru düzgün anahtarlamamız olmadı daha diğer günlerde de fırsat buldukça bakıyor.

Staff etiketinin amacı bir şikayette bulunacağın zaman kime başvuracağını bilmen için. Bir de şöyle bir durum var. Bir mesajı raporladığın zaman, Staff etiketi olan herkes o raporu görüyor. O yüzden raporlayanın bunu bilmesi lazım. O etiket olmazsa, ben Gökhan'ın admin olduğunu bilemem, Gökhanı şikayet ederim, ve benim şikayet raporu Gökhana gider. Herhalde istenen bu değildir ...

Staff etiketinin amacı bir şikayette bulunacağın zaman kime başvuracağını bilmen için. Bir de şöyle bir durum var. Bir mesajı raporladığın zaman, Staff etiketi olan herkes o raporu görüyor. O yüzden raporlayanın bunu bilmesi lazım. O etiket olmazsa, ben Gökhan'ın admin olduğunu bilemem, Gökhanı şikayet ederim, ve benim şikayet raporu Gökhana gider. Herhalde istenen bu değildir ...
abi yanlış yerden girdin konuya yav.

sen staff etiketi kalksın veya herkese verilsin demedim.
herkesin yetkinlikleri staff etiketi gibi gözüksün dedim.
hem staff olup hemde tecrübeli olduğu bir alanı varsa staff+ staff'ın altına etiketi gelebilir.

Hocam o tren kaçtı gibi geliyor bana. Facebook - Twitter - instagram vb sosyal medya sansasyonel içerik üreticisini teşvik ediyor bu da az anlamlı içerik ve kuru kalabalığa sebep oluyor. Moda gibi bir şey, ama tabiatımızdan mıdır nedir şeker-tuz nasıl çekiyorsa, bu sansasyonel, eğlencelik oyalayıcı içerikler de öyle çekiyor insanı (hem üretirken hem tüketirken). Bu kötü ama insanlarda online platformların işleyişi ile ilgili bir beklenti yaratıyor.

Dediklerin çok doğru, insanlar iyiyi istediklerini ifade etsede, beklentiler senin örnekteki gibi oluyor. Bu forumda bile en yakın görüntülenme sayısı olan (250 civarı) iki konuyu inceledim. Biri 3 kişi arasında, diğeri de 10 kişi arasında geçmiş.

Sanıyorum cümlede Eflatun geçince Platon yerine mor renk anlaşılıyor. :D

1680632439916.png

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,903
Üyeler
2,498
Son üye
TaKo

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back