Yeni güç kaynağı projesi.

Kademe olayi en iyi triyakla mi olur? Opamp ayarlanan voltaja gore uygun ucu mu tetikliyor?

Ben olsam röle ile yapardım. Hem devre daha basit, hem de yaptığım devrenin çalıştığını duyuyor olurum :) Anahtarlama histerezisli komparatörler ile yapılacak. Yani mesela 12 sargısı, çıkış voltajı 11 V a inince devreye girecek, ama çıkş voltajı 13 V olunca devreden çıkacak.

Aşağıdaki trafo için EKA trafodan fiyat aldım. 45 dolar + KDV

Primer: 230VAC

Sekonder 1: 0 - 12 - 24 - 34 VAC 7 A. Yani dört tane uç çıkacak.

Sekonder 2: 12 VAC 1 A

Sekonder 3: 12 VAC 1 A

Sekonder 4: 12 VAC 1 A

Bir tane daha ilave 12 VAC sargı koydurdum. O da fan bağlamak için.

Aşağıdaki trafo için EKA trafodan fiyat aldım. 45 dolar + KDV

Bari yerimizi belli edelim de indirim yapsınlar. Sen bir ben iki coder 3. :D

Veya alışverişleri senkronize edebiliriz :)

Yeri gelmişken burada şunu da belirteyim. Bu demonte güç kaynağını yapmaktaki amaç, daha ucuz bir Korad elde etmek değil. Amaç hem iyi bir güç kaynağı yapmak ve yaparken birşeyler öğrenmek. Eğer ucuzluk açısından optimize ediyor olsaydık, burada yapılabilecek bir sürü şey var. Mesela doğrultucu çıkışına şok bobin koyup daha düşük güçlü trafo ile işi kurtarırız. Veya FAN çalıştırırız oradan da trafo gücünü düşürürüz. Veya 12V ları ayrı fındık trafolardan alırız oradan da trafo gücünü düşürürüz. Ama ilk başta bir şeyin iyisini yapıp, ondan sonra fiyat optimizasyonu yapmak bence daha mantıklı birşey, çünkü iyisi her zaman referans olarak elinde olacak. Kötüsünü yapıp iyileştirmeye çalışırsan bu mümkün olmuyor, çünkü kötü olanı deneme amaçlı da olsa iyi olarak kullanamıyoruz :)

Toplam 1 adet Primer, 4 adet seconder var öylemi?
Kesin bilgi mi?

Trafocu ile görüştüm.

Sekonder 1 kademli çıkış için:
12V ta 2.5A güç verecek.
24V ta 5A güç verecek.
34V ta 7A güç verecek.

Yani:
Sekonder 1: 0 - 12 - 24 - 34 VAC 7 A. Yani dört tane uç çıkacak denilen kısımda Burada 7A gücü sadece 34V çıkışından verebilecekmiş.

Anlatabildim mi?

300 Watt oluyormuş trafo gücü, ben watt söylemedim, ampere göre ne çıkarsa dedim 275 Watt filan çıkıyor biz 300 Watt yaparız dedi.

Yanlışlık var mı?

Bir yanlışlık var. 34 V sargı eğer 7A verebiliyorsa, o sargıdan alınmış 12 V luk uç da 7A verebilmesi lazım. Bunu netleştirmeden siparişi verme.

Bir yanlışlık var. 34 V sargı eğer 7A verebiliyorsa, o sargıdan alınmış 12 V luk uç da 7A verebilmesi lazım. Bunu netleştirmeden siparişi verme.
Herhalde ayrı ayrı saracak diye anladı. Tek telden çıkacak o 12-24-34v lar.

EKA trafonun neden iki ay sonraya randevu verdiği anlaşıldı :katil2:

Aynı sekonderden ara uc çıkıldığını anlamamış trafocu büyük ihtimalle. Şema çizip konuşmakta fayda var

O büyük ihtimalle şöyle kafası karıştı: Şimdi 34V 7A lik bir sekonder yaptırdık. Güç nedir? 238VA. Bazıları hmm tamam, 238VA lık sekonderim var, o zaman 12V ucu kullanırsam 19.83A alabilmem lazım diye düşünür. Bu doğru değil tabiki.

@coder Ahanda böyle olacak.
Screenshot_20240201_201435_Samsung Notes.jpg

Sekonder 1 den 4 tel çıkacak.
0-12-24-34 Volt.
Her tel ayrı ayrı 7A verebilecek.
Yanlışmıyım?

Doğru söylüyorsun da, bu özel olarak yapılandırılması gereken, gücün de 500 Wata çımasını gerektiren bir durum değil. Senin trafocunun sana nasıl bir trafo yapacağını anlamadım ben, o yüzden birşey diyemiyum şu anda.

0-12-24-34 Volt.
Yanlışmıyım?
Telin sarım sayısı voltajı, kalınlığı amperi verir bize. O tel tek parça olduğu için toplamda 7A verir. 12v sargısınıda kullansan 7A verir, 34v sargısınıda kullansan 7A verir. Yani her türlü alacağın maksimum amper 7 dir. Hangi ucu kullandığının önemi yok.

0-12-24-34 Volt.
Yanlışmıyım?
Böyle söylenirse yanlış anlaşılır. Sekonder 1 34V 7A olacak, ilgili voltajlara denk gelen noktalardan ara uç çıkılacak. Bu daha doğru bir söylem bence

sekonder 1 deki 4 çıkışıda aynı anda kullandık diyelim, bu 4 çıkış ayrı ayrı 7A verebilmeli mi?
Yani 4x7A = 28A toplam ?

Sen en iyisi biraz bekle, benim trafo gelsin, trafonun resmini gönderelim ona.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,969
Üyeler
2,514
Son üye
evrenbasaran

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back