Yüksek hızlı spindle 50 Hz ile çalışır mı?

Şebekenin dahili sinüsüne baktığımız kusuru daha az bir sinüs görürken.
VFD'nin ürettiği R2R ve türevleriyle üretildiği için daha köşeleri olan daha kesik bir yapıda sinüs görüyoruz.

dipnot:elektrikçi değilim sadece biraz anlarım

Klasik tip uc fazli asenkron motorlari VFD ile 50 Hz'de calistirildiginda omrunun daha kisa, kendi sebeke gerilimi ve frekansinda calistirildiginda ise omrunun daha uzun oldugu tespitinin yapildigi bi yazi okumustum. O yuzden spindle motorda mantik hatasina dustum. Yani asenkron motorlar sebekeyi seviyor...

Şeytan diyor taş motorunu tornanın üstüne koy ve öyle taşla parçayı :katil1:

Beyler biraz gaz vereyim. Konu ile ilgili araştırma yaparken metal işleme ile ilgili ünlü bir forumda aşağıdaki mesaja denk geldim:

Burada Amerikalı bir üye, Türk malı ÖRS rulman kullandığını, çok kaliteli olduğunu ve iyi verim aldığını belirtiyor. Enseyi karartmayalım, Türkiye artık eski Türkiye değil. Amerika'ya rulman ihraç ediyoruz.

tamam enseyi karartmayalım ama içimi acıtan şu örneği de bi objektif değerlendirelim.

Özetle paypal kapatıldığı için başarısız oldum diyor videoda. Paypal neden kapatıldı? Türkiye'ye vergi vermek istemedi, Türk kanunlarını tanımak istemedi, sunucularının Türkiye'de bulunmasını kabul etmedi, Türk yargısı olası organize suçlarla ilgili mali araştırma yapıp bilgi istediğinde vermek istemedi.

Benim düşüncem, ülkemize karşı tavrı böyle olan bir şirket benim ülkemde faaliyet göstermesin. O yüzden ticari anlamda ülke olarak kaybımız mı oluyor? Olsun varsın. Japonya dünyanın üçüncü büyük ekonomisi, ama ikinci dünya savaşında yenilince ABD'nin kölesi durumda. İngiltere ve Fransa dev ekonomiler, ama ikinci dünya savaşında bu iki ülkeyi Almanyanın eliinden kurtardı ABD ve gereken tüm vesayet kurumlarını ta o günlerde oluşturdu, artık ABD ne derse onu yapıyorlar. Almanya gene ikinci dünya savaşında ABD ye yenildi, gene bütün vesayet kurumları orada oluşturuldu. Adamların ordu kurmasına bile izin verilmedi. Hatta yakın zaman dışişleri bakanları ne dedi? "Halkımız ne derse desin, bedeli bize ne olursa olsun önemli değil, biz Ukrayna'yı her türlü destekleyeceğiz." Güney kore, teknoloji devi, ABD'nin kölesi. Taiwan, chip devi, ABD'nin kölesi. İşte, güçlü ekonomi olup köle olmak var, bir de gerçek anlamda BAĞIMSIZ bir ülke olmak, ama köleliği kabul etmediğin için de her türlü fitne fesada tabi tutulmak var.

Özetle paypal kapatıldığı için başarısız oldum diyor videoda. Paypal neden kapatıldı? Türkiye'ye vergi vermek istemedi, Türk kanunlarını tanımak istemedi, sunucularının Türkiye'de bulunmasını kabul etmedi, Türk yargısı olası organize suçlarla ilgili mali araştırma yapıp bilgi istediğinde vermek istemedi.

Benim düşüncem, ülkemize karşı tavrı böyle olan bir şirket benim ülkemde faaliyet göstermesin. O yüzden ticari anlamda ülke olarak kaybımız mı oluyor? Olsun varsın. Japonya dünyanın üçüncü büyük ekonomisi, ama ikinci dünya savaşında yenilince ABD'nin kölesi durumda. İngiltere ve Fransa dev ekonomiler, ama ikinci dünya savaşında bu iki ülkeyi Almanyanın eliinden kurtardı ABD ve gereken tüm vesayet kurumlarını ta o günlerde oluşturdu, artık ABD ne derse onu yapıyorlar. Almanya gene ikinci dünya savaşında ABD ye yenildi, gene bütün vesayet kurumları orada oluşturuldu. Adamların ordu kurmasına bile izin verilmedi. Hatta yakın zaman dışişleri bakanları ne dedi? "Halkımız ne derse desin, bedeli bize ne olursa olsun önemli değil, biz Ukrayna'ya her türlü destekleyeceğiz." Güney kore, teknoloji dev, ABD'nin kölesi. Taiwan, chip devi, ABD'nin kölesi. İşte, güçlü ekonomi olup köle olmak var, bir de gerçek anlamda BAĞIMSIZ bir ülke olmak, ama köleliği kabul etmediğin için de her türlü fitne fesada tabi tutulmak var.
Abi biraz ironik olacak ama.

Türkiyede 15-35 yaş arasında 10 kişiden 8i şuan herşeyi bırakıp ABD'de yaşamak ister misin sorusuna evet cevabı verecektir.

Biz kölesi değilmişiz(?) halimiz ortada.
1 denetleyici, 1 ölçü aleti, 1 havya almaya kalksan eli yüzü düzgün 5 haneli sayıların sonuna dayanıyorsun.

kamerası tost makinesinden hallice telefona nerdeyse 1 asgari ücret bırakıyoruz.

Ama kölesi olanlar asgari ücretle 10 tane tost makinesinden çok daha iyi telefon alabiliyor.

bizim için servet olan ürünler kölesi olanlar için normal fiyata alınabiliyor.

Abi biraz ironik olacak ama.

Türkiyede 15-35 yaş arasında 10 kişiden 8i şuan herşeyi bırakıp ABD'de yaşamak ister misin sorusuna evet cevabı verecektir.

Biz kölesi değilmişiz(?) halimiz ortada.
1 denetleyici, 1 ölçü aleti, 1 havya almaya kalksan eli yüzü düzgün 5 haneli sayıların sonuna dayanıyorsun.

kamerası tost makinesinden hallice telefona nerdeyse 1 asgari ücret bırakıyoruz.

Ama kölesi olanlar asgari ücretle 10 tane tost makinesinden çok daha iyi telefon alabiliyor.

bizim için servet olan ürünler kölesi olanlar için normal fiyata alınabiliyor.

Ukraynalılar da aynı şekilde düşünüyorlardı. Amerikanın 51 inci eyaleti olmakta ne sakınca var? Şimdiki halimizden daha iyi olacağımız kesin dediler ve batı uşağı bir yönetim seçtiler. Sonra da ABD onları Rus ayısının ağzına attı.

Dünyada gerçek anlamda bağımsız hareket eden çok az ülke var. Hepsi de ABD imparatorluğunun hedefinde. Bağımsızlığın bedeli bu.

Bu arada Taiwan'daki tüm çip fabrikaları ve anahtar personel gizlice ABD'ye taşındı. Yakında ABD Taiwan'ı da Çin ejderhasının ağzına atacak. Aynı ABD, Ukrayna bahanesiyle tüm avrupa birliğini perişan ediyor. Batı dünyası, batı değerleri, batı kültürü bu işte. Onların bize, değerler anlamında öğretecekleri hiçbir şey yok. Ömrümüz olursa, o Doların da Avronun da üzerine basıldığı kağıt kadar değerli olmadığı günleri de göreceğiz.

Spindle motoru genel amaçlı alabilirsem kullanacaktım. Ama bu mümkün değil. Taşlama için ayrı spindle motor/sürücü, router için ayrı spindle motor/sürücü de almak istemediğim için spindle işinden vazgeçtim. Hazır taşlama aparatları var, ama onların da kaliteleri meçhul.

almanya yenildiği için bizim de yenik sayıldığımız 1. dünya savaşı sonunda versay antlaşması imzalandı. muttefikler bu antlaşmayla almanya'nın kolunu kanadını kırmakla kalmadı nefes almasına bile kısıt getirdi. müttefiklerin osmanlıya neler dayattıklarına neler yaptıklarına şimdilik girmeye gerek yok. siyasi, ekenomik baskı almanyadan bi canavar (hitler) çıkardı ve almanya bi canavar oldu.

piçağını bileyen baattin, pardon almanya 2. dünya savaşını başlattı. paris düştü ama birleşik krallık ve rusya sağlam direndi. hele savaşın ilk zamanlarında yere serilen rusya'nın ayağa kalkıp boksa devam etmesi ve savaş sonunda müttefiklerin berlin'de buluşmaları takdire şayandı. savaşa etki eden bi çok faktor ama normandiya'dan gelenler olmasa stalin nerede dururdu allah bilir ama net tarih farklı akardı.

objektif olalım demenin sebebine gelelim. savaş biti iki çocuğumuz oldu. biri amerikanın fedaral almanya'sı diğeri rusya'nın demokratik almanya'sı. müttefikler bu sefer almanya'yı versay'daki cezalandırmadı, cezalandıramadı çünkü berlin'nin öbür tarafı rusya'ydı. zaman su gibi akıp geçti büyüklüğünü kaldıramayan sscb çöktü. berlin duvarı yıkıldı. doğu batıya aktı. amerika'nın evladı kazandı. ha keza fillerin tepiştiği kore'de de iki çocuk oldu. güneyin hamisi amerika peki kuzeyin hamisi kimdi? markalarıyla ışıl ışıl parlayan bi g. kore bütün enerjisini nükleer bi güç olmak için harcayan k. kore... pasifiğe gelmişken japonya'dan da bahsedelim. 2. dünya savaşı sırasında almanya dünyanın bi yarısını karıştırıken japonya'da diğer yarısını karıştırıyordu. kış uykusundaki boz ayıya parmak atarsan (pearl harbor) sonuçlarına katlanırsın. o zamanda şimdi de japonya'nın katlandığı budur ama kıyının karşısında stalin olmasa durumları daha hazin olabilirdi. bi de amerika'nın pasifikte vietnam macerası oldu. orda savaşı kaybetti ama hollywood'da rövanşı almasını bildi.

almanya ve japonya 2. dünya savaşı öncesi sanayileşmiş ülkelerdi. amerika savaş bittikten sonra bu iki ülkenin siyasi güç olmasını engelledi ama savunmaya yatırım yapmamalarının hızlıca eknomik güç olmalarına büyük yardımı olduğunu gözardı etmeyelim.

adalet ve yasalar charles olmayan br(o)unson'a farklı paypal'e farklı uygulanmamalı. ülkemin iran gibi yanlızlaştırılmasını istemiyorum. insanımızın iç ve dış baskılarla ezilmesini istemiyorum. insan gücümüzü doğru kullanırsak sorunları aşmaya başlarız ama biz hala inanılmaz bi hızla hala sorun yaratmaya devam ediyoruz. kusura bakmayın ama ''bi gün amerika'da yıkılacak, dolar, avro gücünü yitirecek'' gibi söylemlerden önce turk lirasının durumunu bi bakın lütfen. yıkılanların üzerine bi şeyler yapmak için bi hazırlığımız mı var? batıyı değerlendirirken doğuyada bakalım, güneyi değerlendirirken kuzeyede bakalım ve ondan sonra tam bağımsızlık için elimizden geleni yapalım. hatta ilk işimiz de amerikan üslerini kapatmak olsun.

Klasik tip uc fazli asenkron motorlari VFD ile 50 Hz'de calistirildiginda omrunun daha kisa, kendi sebeke gerilimi ve frekansinda calistirildiginda ise omrunun daha uzun oldugu tespitinin yapildigi bi yazi okumustum. O yuzden spindle motorda mantik hatasina dustum. Yani asenkron motorlar sebekeyi seviyor...
Elektronik suruculer motor sargilarina yuksek frekansli dortgen darbeler uyguladigi icin emayeler kapasitorun dielektrik malzemesi gibi davranacagindan 50hz e kiyasla daha cok stres altinda olur.

Spindle motorunu genel amaçlı değil sadece o işi için bağlayıp kullanırsın, ama sürücüyü panoyu üzgün yapabilrsen anahtarlamalı yapıp 2 motor için ayrı ayrı kullanabilirsin. Otomasyonda bu tarz işler için hep bu spindlellar kullanılıyor artık. Kullanımı kolay.
Abi öyle anlatıyorsun ki bu vfdye çoklu motor bağlamanın zormuş gibi olduğunu anlıyoruz.

Bu artık sürücü parametresinden anlayan birisi için çok basit tecrübeye falan gerek yok.

sürücü üstündeki dahili giriş çıkışlardan 1 giriş 2 çıkış kullanacaksın.

Sürücü içinde 2 tane profil oluşturup bu profil değişimni bir girişe atayacaksın.

giriş 1se şu çıkışı aktif et şu profile geç.

giriş 0sa şu çıkışı aktif et diğer profile geç.

2 kontaktör, 1 anahtar ile yapılıyor bu

• Beğen
Reactions: umk
Şöyle bir çözüm aklıma geliyor: 3000 rpm HM90-10 modeli var Hertz in. Motor gücü 1 kW, nominal frekans 50 Hz. Frekansı 40 - 75 Hz arasında ayarlayabiliyoruz. Bu durumda da 2400 - 4500 rpm elde ediyoruz. Artık genel amaçlı olsun, router da yapabileyim diye düşünmüyorum. Sadece taşlama için bu motoru alsam, buna uygun da bir VFD bulsam benim işim olacak. Bakalım yarın fiyat alayım bu motor için.

1668455008964.png

Benim düşüncem, ülkemize karşı tavrı böyle olan bir şirket benim ülkemde faaliyet göstermesin. O yüzden ticari anlamda ülke olarak kaybımız mı oluyor? Olsun varsın. Japonya dünyanın üçüncü büyük ekonomisi, ama ikinci dünya savaşında yenilince ABD'nin kölesi durumda. İngiltere ve Fransa dev ekonomiler, ama ikinci dünya savaşında bu iki ülkeyi Almanyanın eliinden kurtardı ABD ve gereken tüm vesayet kurumlarını ta o günlerde oluşturdu, artık ABD ne derse onu yapıyorlar. Almanya gene ikinci dünya savaşında ABD ye yenildi, gene bütün vesayet kurumları orada oluşturuldu. Adamların ordu kurmasına bile izin verilmedi. Hatta yakın zaman dışişleri bakanları ne dedi? "Halkımız ne derse desin, bedeli bize ne olursa olsun önemli değil, biz Ukrayna'yı her türlü destekleyeceğiz." Güney kore, teknoloji devi, ABD'nin kölesi. Taiwan, chip devi, ABD'nin kölesi. İşte, güçlü ekonomi olup köle olmak var, bir de gerçek anlamda BAĞIMSIZ bir ülke olmak, ama köleliği kabul etmediğin için de her türlü fitne fesada tabi tutulmak var.
Haklısınız üstat. Vergi ödemek istemiyorlar diye lanse edildi. Ancak, beni bildiğim kadarıyla PayPal tarafında asıl problem BDDK'nın bütün işlemleri Türkiye sınırlarındaki sunucularda yapılmasını istemesi vebu sonucularda kişilere ait tüm işlem kayıtlarının talep edildiğinde BDDK'nın erişimine açılmasıydı. Bu PayPal'in altyapısına ve gizlilik politikasına uymuyor. Yoksa hiçbir ticari bir işletme bir kısmını vergi olarak ödemeyeyim diye bir pazardaki karından komple vazgeçmez.

Tabi bir de hatırlarsanız aynı dönemde TROY diye bir yerli ödeme sistemi kurdular. Onun yayılması için PayPal'e ekstra yüklendiklerini düşünüyorum.

Eğer ileride iç delik taşlama ihtiyacım olursa, onun için de gene 1 kW civarı güce sahip 24000 rpm bir spindle alabilirim. 1 kW civarında bir de VFD buldummu benim iş olur gibi duruyor.

Hazır sport taşlama üretimi yapan haksan makina ile konuştum, ellerindeki ürünün rulman kalitesi, rulman türü hakkında hiç bilgisi yok. Göbek çapı da 32 mm, bu göbeğe sahip taş çeşidi de çok kısıtlı. Devir sayısı da değiştirilemiyor. Fiyatı da 7000 + KDV. Bu fiyata benim hem spindle hem de VFD alabiliyor olmam lazım. Yarın bakacağım.

Şimdi hertz motor dan fiyat aldım. Motor HM90_10_ER32 3000 rpm. Standart 6000 serisi çelik rulman var ve nominal çalışma frekansı 50 Hz. Fiyat 255 Avro. Bakalım bu gelsin, doğrudan 380 vereceğim buna. Eğer sıkıntısız çalışırsa böyle kullanacağım. Devir ayarı gerektiği noktada da bir VFD alırım artık. Devir ayarı sadece farklı çapta taş kullanılacağı zaman gerekecek. Belli bir yüzey hızını elde etmek için küçük çapta taşın daha yüksek, büyük çapta taşın daha düşük devirde dönmesi gerekiyor.

Şimdi buna bir taş tutucu yapmam gerekecek. Bir tarafı 20 mm (ER32) diğer tarafı da kullanılacak taşın göbek çapı olacak. Bir de dayama yeri ve uygun diş açılacak. Bir de motor tutucu gerekecek. Bu da motoru takım bağlama yerine tutturmak için gerekli. Bunları ayrı bir konu başlığı altında yapacağım.

Forum istatistikleri

Konular
5,819
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back