Zanussi Elektrikli Ocak Arızası

Öncelikle MCU çıkışını ölçmen lazım Gökhan. MCU eğer 3.3 V ile besleniyorsa, röleyi çektireceği zaman o çıkış pininde 3.3 V a yakın bir voltaj olmalı. Çektirmeyince de 0 V a yakın bir değer olmalı.
MCU çıkış pini hangisi ki abi? 4 numara olabilir mi? Bir tek onda out yazıyor.

Doğru olan MCU çıkışından bir direnç ile röle transistörünün bazına gidiyordur. PCB üzerinde takip edip doğru MCU çıkışını bulabilirsin.

Doğru olan MCU çıkışından bir direnç ile röle transistörünün bazına gidiyordur. PCB üzerinde takip edip doğru MCU çıkışını bulabilirsin.
Tamam abi benim yukarıdaki ölçümlerim zaten o şekilde. MCU dan transistörün base bacağına giden pini ölçüyorum. Direnç transistörün içinde 47k.

Screenshot_20210708-002654.jpg

Screenshot_20210708-002543.jpg

Fiş takılı. Sistem tamamen kapalı.

Siyah Prob
MCU GND sinde(5.Pin)
Kırmızı Prob TR bazın da.
Ölçtüğüm voltaj: -0.350v ile -0.450v arasında sürekli değişken.
Kırmızı ile Siyah Probu yer değiştirince sabit 0.450v

Sistem Açık Ama Ocaklara çalışması İçin Komut Gönderilmedi.

Siyah Prob
MCU GND sinde(5.Pin)
Ölçtüğüm voltaj: 0.730v Sabit.

Sistem Açık Ocaklara Çalışmaları İçin Komut Gönderildi. (TR ler tetiklenmiş olmalı)

Siyah Prob
MCU GND sinde(5.Pin)
Ölçtüğüm voltaj: 0.800v Sabit.
Anakarttan cızırtı sesi geliyor. rölelerden de geliyor olabilir cızırtı. Yaklaşık 5-6 saniye sonra rölelerin hepsinden birden asenkron şekilde çekme-bırakma sesi geliyor ve susuyorlar. Bu durum yaşandığında voltaj -0.350 ye düşüyor.
Buradaki ölçümlerim aynen senin dediğin gibi.

Son düzenleme:
Siyah Prob MCU GND sinde(5.Pin)
Ölçtüğüm voltaj: 0.730v Sabit.

Sistem Açık Ocaklara Çalışmaları İçin Komut Gönderildi. (TR ler tetiklenmiş olmalı)

Siyah Prob
MCU GND sinde(5.Pin)
Ölçtüğüm voltaj: 0.800v Sabit.

O transistorun pdf'ine göre kazancı tipik 60.
0,8 V ile röleyi çekecek kadar akım akıtamaz.
Tr içerisinde 47K direnç olduğuna göre tr. sağlam olsa mcu'nun ilgili pinini bu kadar yükleyip gerilimi bu kadar düşüremez.
Bu durumda ya mcu'nun ilgili pini hasarlı ve yeterli akım basamıyor yada tr içerisindeki dirençler (neredeyse) kısa devre ve Tr bozuk.

Diğer taraftaki röle çektiğinde, çalısan röleyi süren tr'nin baz gerilimi ne?

O transistorun pdf'ine göre kazancı tipik 60.
0,8 V ile röleyi çekecek kadar akım akıtamaz.
Tr içerisinde 47K direnç olduğuna göre tr. sağlam olsa mcu'nun ilgili pinini bu kadar yükleyip gerilimi bu kadar düşüremez.
Bu durumda ya mcu'nun ilgili pini hasarlı ve yeterli akım basamıyor yada tr içerisindeki dirençler (neredeyse) kısa devre ve Tr bozuk.

Diğer taraftaki röle çektiğinde, çalısan röleyi süren tr'nin baz gerilimi ne?
Diğer taraftaki de bununla aynı.
Bir şey soracağım. Mcu nun 0.700v ile tr yi sürebilmesi için base deki direnç değeri yaklaşık olarak ne olmalı?
Çünkü ben o trleri değiştirdim. Yanlış tr takmış olabilirim.

Değiştirip tr olarak ne taktın. ?
Eğer içerisinde seri baz direnci olmayan bir tr taktı isen mcu'nun çıkış pini ile gnd arasında sadece bir diyot var demek. Ve mcu'nun tr'yi süren pini aşırı yükleniyor. Umarım mcu' bozulmamıştır.

Soruna gelirsek tahminen o tip bir role 50/100 mA akım çekiyordur.
50/100 mA'i tr'nin akım kazancına bölüp, mcu'nun çıkış gerilimini de bulduğumuz akıma bölmek gerekli.

beta 100 ise 100mA /100 = 1mA; mcu 3,3 V ise 3,3 / 0,001 = 3.3K gibi.

Değiştirip tr olarak ne taktın. ?
Eğer içerisinde seri baz direnci olmayan bir tr taktı isen mcu'nun çıkış pini ile gnd arasında sadece bir diyot var demek. Ve mcu'nun tr'yi süren pini aşırı yükleniyor. Umarım mcu' bozulmamıştır.

Soruna gelirsek tahminen o tip bir role 50/100 mA akım çekiyordur.
50/100 mA'i tr'nin akım kazancına bölüp, mcu'nun çıkış gerilimini de bulduğumuz akıma bölmek gerekli.

beta 100 ise 100mA /100 = 1mA; mcu 3,3 V ise 3,3 / 0,001 = 3.3K gibi.
10k biaslı tr taktım. Şimdi datasheetini de indirip baktım. Orjinali MMUN2311LT1G A8A idi, marka olarak bire bir aynısını bulamadım ama muadilini buldum MUN2311LT1G 8A
Yukarıda transistörün iç yapısını atmıştım. Yanlışlıkla bias dirençlerine 47k yazmışım. 10k onlar.

O zaman şöyle dene.

Transistoru sök ve mcu nün çıkış voltajini tekrar takip et.

Cihazin ilgili ocağını açtığında bu pinden voltaj geliyorsa partiye hazır ol. Muadil taktığın transistor sürülmüyor demektir. Ya orjinal transistor yada orada sürmek için farklı bir yöntem düşüneceksin.

İlk önce transistoru söküp mcu nün çıkış pinini ayirip sağlam mı diye test etmelisin. Mümkünse rolelere giden bütün pinleri tek tek.

Insallah pinleri sağlamdır.

O zaman şöyle dene.

Transistoru sök ve mcu nün çıkış voltajini tekrar takip et.

Cihazin ilgili ocağını açtığında bu pinden voltaj geliyorsa partiye hazır ol. Muadil taktığın transistor sürülmüyor demektir. Ya orjinal transistor yada orada sürmek için farklı bir yöntem düşüneceksin.

İlk önce transistoru söküp mcu nün çıkış pinini ayirip sağlam mı diye test etmelisin. Mümkünse rolelere giden bütün pinleri tek tek.

Insallah pinleri sağlamdır.
İki tarafın transistörlerini de söktüm.
Pinleri öçltüm. Durum pek farklı olmadı.
Bana öyle geliyor ki MCU multimetre problarından bile etkilenecek derecede bozulmuş.
Çünkü ölçmek için probları dokundurduğum da rölelerden asenkron bir şekilde çatır çutur çekme- bırakma sesleri geliyor.
Bu esnada pinlerin ölçümleri 2.2v ile -0.350v arasında değişiyor. Birkaç saniye 2.2v gösteriyor, birkaç saniye de 0.350v

Akim feedback devresi varsa ve akim cekmiyor ise devreyi durduruyor olabilir mi? Yada teemokupl filan var da işi hissetmeyince kesiyor mu?

Akim feedback devresi varsa ve akim cekmiyor ise devreyi durduruyor olabilir mi? Yada teemokupl filan var da işi hissetmeyince kesiyor mu?
Bir video çektim. Yüklenince atacağım. Orada daha iyi anlaşılır sanıyorum.

MCU dan negatif voltaj çıkmaması lazım. Doğru GND'ye bağlı olduğundan emin misin? O GND ile röle transistörünin emiteri birleşik mi?

MCU dan negatif voltaj çıkmaması lazım. Doğru GND'ye bağlı olduğundan emin misin? O GND ile röle transistörünin emiteri birleşik mi?
Haklısın abi. Yolu yanlış takip etmişim. Doğru gnd yi buldum.
Şimdiki durum şöyle;
Cihah off konumda iken 0.030v var çıkış pininde.
Cihazı on yapınca çıkış pini 2.6v'a çıkıyor. Bu durumda daha ben ocakları yakmadan Nötr'ün rölelerini direk çekmesi lazım.
Ama neden cihazı açınca Nötr'ü direk röle ile tetikleyecek bir sistem yapmışlar ki? Madem öyle Nötr'ü direk aktar, Fazı da ocakları yakınca aktar bitsin iş. Neyse bu ayrı birşey.
Şimdi bu pinler de 2.6v olduğuna göre transistörü tetiklemesi lazım ama tetiklemiyor. Buraya bir yoğunlaşayım.
Olmazsa bir hile yapacağım. Kartın üzerinde iki tane daha röle tetiklemek için sistem var ama kartta röle yok. Yani başka bir sistem için tasarlamışlar.
O yüzden röleleri olmadığına göre, röleler için konulmuş boştaki tr leri söküp kendi rölelerim için kullanabilirim. :)

Şimdi sözünü ettiğim orjinal transistörü söküp test edeceğim yere taktım.
Transistör yokken 2.6v ölçtüğüm pin, tr takınca 1.3v'a düştü. Bu durumda iken röle bacaklarından da 1.5v okudum.
Artık akım mı yetmiyor, volt mu yetmiyor anlamadım ama sanki transistör tam açılamıyor.

O ne idüğü belirsiz transistörleri sök ve onun yerine BC547C bağla. MCU çıkış pini ile transistör bazı arasında da 1k gibi bir direnç olsun. Gerektiğinde bu direnci 470 Ohma kadar azalt. Bu şekilde çalışırsa sorunun transistörlerden kaynaklı olduğu kesinleşir ve oraya uygun SMD bir transistör bulabilirsin.

O ne idüğü belirsiz transistörleri sök ve onun yerine BC547C bağla. MCU çıkış pini ile transistör bazı arasında da 1k gibi bir direnç olsun. Gerektiğinde bu direnci 470 Ohma kadar azalt. Bu şekilde çalışırsa sorunun transistörlerden kaynaklı olduğu kesinleşir ve oraya uygun SMD bir transistör bulabilirsin.
Denedim abi. Yine birşey değişmedi.
Pin boştayken 2.6v oluyor, tr takınca 0.300v ile 1.2v oynuyor. Röle bacakları da şimdiye kadar 1.5v'u geçemedi.

20210708_203814.jpg

Bu halde iken direnc ile base bağlantısını ayır. Sonra direnç girişinden ölçüm yap. Normalde kaç volt var, rölenin çekmesi gerektiği durumda kaç volt var?

Yoksa bir değişim olmuyor mu?

Yani boşta ölçüm yap. Akım transistöre gitmesin

Bu halde iken direnc ile base bağlantısını ayır. Sonra direnç girişinden ölçüm yap. Normalde kaç volt var, rölenin çekmesi gerektiği durumda kaç volt var?

Yoksa bir değişim olmuyor mu?

Yani boşta ölçüm yap. Akım transistöre gitmesin
Direnci base bacağından ayırdım. Direncin ucunda 2.6v var. Bu değer Direnci transistörün base bacağına değdirdiğim anda 0.500v civarına iniyor.
Senin soruna göre cevaplarsam; normalde 0v var, rölenin çekmesi gerektiği durumda 2.6v var.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,814
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back