Zanussi Elektrikli Ocak Arızası

Demekki mcu çıkış veriyor...

peki oradaki bağlantı yapısı şu şekilde mi?

11919 eklentisine bak

önceki mesajlardan gördüğüm kadarı ile bağlantın bölye.

Direnç base den ayrık kalsın. rölenin çekmesi gerektiği duruma getir cihazı. Rölenin her iki bobin ucunda da 12v olmalı. var ise transistörün collectorunde de 12v olmalı. emiter ile gnd arasında voltaj olmamalı. Bu duruma gelebiyor isen. transistörün emiter-collector arasını tornavida ucu gibi birşey ile kısa devre et rölenin tık diye çekmesi lazım. Röleyi söküp boşta voltaj verdin çalışıyor dedin sanki. Transistörü kısa devre ettiğinde röle hala çekmiyor ise emiter ucuna gnd gelmiyor olabilir. çiziminde uln2003 var. sorunlu olabilir...

önceki mesajlardan gördüğüm kadarı ile bağlantın bölye.

Direnç base den ayrık kalsın. rölenin çekmesi gerektiği duruma getir cihazı. Rölenin her iki bobin ucunda da 12v olmalı. var ise transistörün collectorunde de 12v olmalı. emiter ile gnd arasında voltaj olmamalı. Bu duruma gelebiyor isen. transistörün emiter-collector arasını tornavida ucu gibi birşey ile kısa devre et rölenin tık diye çekmesi lazım. Röleyi söküp boşta voltaj verdin çalışıyor dedin sanki. Transistörü kısa devre ettiğinde röle hala çekmiyor ise emiter ucuna gnd gelmiyor olabilir. çiziminde uln2003 var. sorunlu olabilir...
Denedim şimdi. Sağ taraftaki röle çekiyor. Sol taraftaki çekmiyor.

1625770439992.png

mantıksız bir durum var. rölelerin ikiside 12v a bağlı ise ikisininde 12v a bağlı bacaklarında ölçmen lazım. ya röleye 12 düzgün gelmiyor. yada transistöre gnd düzgü gelmiyor. bu kısımlara yoğunlaş. çünkü transistörü kısa devre ettiğinde röle çekmiyor diyorsun. o zaman bu işin transistör ile mcu ile alakası yok.

rölenin baçağındaki diyotu kontrol etmişmiydin? olmadı diğer rölenin diyotu ile yer değiştir.

Eğer transistör bazını bağladığın anda MCU çıkış voltajı çöküyorsa o MCU nun arızalı olduğu anlamına gelir. Pin çıkış driver'ları gidik herhalde. Böyle arızalar yaygın. İşlemci çekirdeği gayet normal çalışıyor ama bazı pinler gidik.

Eğer transistör bazını bağladığın anda MCU çıkış voltajı çöküyorsa o MCU nun arızalı olduğu anlamına gelir. Pin çıkış driver'ları gidik herhalde. Böyle arızalar yaygın. İşlemci çekirdeği gayet normal çalışıyor ama bazı pinler gidik.
Bazı ayırdık transistörü kısa devre ettik. Röle hala çekmiyor diyor. O zamanmcu sağlam olmalı...

Yarın o çekmeyen röleyi de değiştireyim. Bir de öyle deneyeyim.

Cihaz arızalandığında ilk röleleri söküp ölçmüştüm. Hepsi çalışıyordu. Şuanda da 5 tanesinin çalıştığına eminim, sadece bir tanesini test edeceğim tekrar.

Şüphelendiğim röleyi söktüm. Dışardan voltaj vererek test ettim. Röle sağlam.
Ayrıca röleyi takmadan önce tr nin kollektor ve emiterini yine kısa devre yaptım. Bu halde yine asenkron çatır çutur rölelerin sesi geldi.
Videosu burada

Sen cımbızla röleyi çektiriyoruz. O cımbızın işini yapacak transistör ise röleyi çekmiyor. Transistör de sağlam olduğuna göre tek ihtimal kalıyor, o da MCU pini transistörü sürebilme yeteneğini kaybetmiş. Benim başka ihtimal aklıma gelmiyor.

MCU pini bence de bozuk. Ama boşta 2,6V kadar çıkış verebiliyor.
TR'yi çok düşük gate kapasiteli logic n kanal bir mos ile değiştirsek ilk açılış anından sonra akım çekmez.
mcu pini akım çekilmiyorken 2,6V da kalırsa röleyi çekili tutabilir.
Öncelikle tr/mos'a 2,6V 'u dışarıdan verirsek röleyi çekiyormu bakmalı.
mcu pini yinede sorun çıkarırsa araya sot23-5 kılıf bir buffer da konabilir.

Bu sesin geldiği yere diğer taraftaki rölesi söküp takip dener misin?
Bu neyi değiştirir?
Kendi rölesini söküp ölçtüm, sağlam.
Bozuk olduğunu varsayarsak, röle sökülüyken de tr yi kısa devre yapınca aynı tepkiyi veriyor. O yüzden burada röle ilgili bir sorun olduğunu düşünmüyorum.

Sen cımbızla röleyi çektiriyoruz. O cımbızın işini yapacak transistör ise röleyi çekmiyor. Transistör de sağlam olduğuna göre tek ihtimal kalıyor, o da MCU pini transistörü sürebilme yeteneğini kaybetmiş. Benim başka ihtimal aklıma gelmiyor.
Evet müsait bir zamanda Aliexpressden bir tane bu çipten alıp deneyeyim.

Evet müsait bir zamanda Aliexpressden bir tane bu çipten alıp deneyeyim.

Onun programı büyük ihtimalle kilitlidir. Programın HEX dosyasını bir yerden bulamazsan malesef game over ...

Onun programı büyük ihtimalle kilitlidir. Programın HEX dosyasını bir yerden bulamazsan malesef game over ...
Ben normal çip sanıyorum bunu.
O zaman en mantıklısı bu cihaza nodemcu bağlayıp yeni bir kart tasarlayarak röle tetikletmek. Üzerindeki kartı da komple alıp yedek parça yaparım.

Aslında bunun dokunmatiğinden gelen komutları arduinonun analog pinine bağlayıp sinyal olarak okusam ve bu sinyalleri de mantıklı bir şekilde arduinoya işlesem yeni bir röle katı yapamaz mıyım acaba?

Ben normal çip sanıyorum bunu.
O zaman en mantıklısı bu cihaza nodemcu bağlayıp yeni bir kart tasarlayarak röle tetikletmek. Üzerindeki kartı da komple alıp yedek parça yaparım.

Aslında bunun dokunmatiğinden gelen komutları arduinonun analog pinine bağlayıp sinyal olarak okusam ve bu sinyalleri de mantıklı bir şekilde arduinoya işlesem yeni bir röle katı yapamaz mıyım acaba?

Yeni bir kontrol kartı yapabilirsin. Çok da güzel bir proje olur. Ama öncelikle çalışan tarafta bazı ölçümler yapman lazım. Tek tek her ısıtma kademesine getirip, o kademede termal sensörden ne okunuyor bir kenara yaz. Sonra kendi yazdığın firmware'de de aynı değerleri kullanırsın ve böylece ısıtma ayarları tam olarak eskisi gibi çalışır.

Yeni bir kontrol kartı yapabilirsin. Çok da güzel bir proje olur. Ama öncelikle çalışan tarafta bazı ölçümler yapman lazım. Tek tek her ısıtma kademesine getirip, o kademede termal sensörden ne okunuyor bir kenara yaz. Sonra kendi yazdığın firmware'de de aynı değerleri kullanırsın ve böylece ısıtma ayarları tam olarak eskisi gibi çalışır.
Elimdeki işleri bitirip buna girişeyim o zaman.

Ama yukarıda @ismaily in önerisini de dene. Ocağın ON/OFF durumuna göre MCU çıkışı 0 ve 2.6 V oluyorsa, ve sadece akım verebilme yeteneğini kaybettiyse, sorunu MOSFET kullanarak da çözebilirsin.

Ona da bakacağım abi. Elimde neredeyse hiç mosfet yok şuan.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,834
Üyeler
2,479
Son üye
yiyehuoxing32

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back