Hyundai 19" Lcd Ekran Tamiri

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Bu monitörü ikinci monitör olarak kullanıyorum.
Başka bir konu içinde ekran normal çalışırken silinerek bembeyaz oluyor demiştim. @posta hocam da "lcd flex kablosunu silgi ile sil düzelir" demişti. O zaman silmiştim ve düzelmişti. Şimdi yine aynı sıkıntıyı çıkarmaya başladı. İçini açtım. Daha önceden de üzerindeki bütün kondansatörleri değiştirmiştim. Şuanda fark ettiğim, power katındaki iki diyotun çok fazla ısındığı. Fişten çekip içini açana kadarki sürede bile soğumamıştı. El değmiyordu. Bozuk olsalar monitör hiç çalışmazdı. Ama çalışıp kısa süre sonra ekran beyazlaşıyor. Bu diyotlar neden ısınabilir? Acaba özelliklerini mi yitirmişlerdir?

20211211_205650.jpg

Sekonder doğrultucular onlar herhalde. Oradaki filtre kondansatörleri sağlamsa o zaman bunun beslediği devrelerden birisi aşırı akım çekiyor. Bunu yüksüz çalıştırmayı deneyebilirsin. Gene ısınıyorsa bir şekilde filtre kondansatörleri gene sızdırmaya başlamış demektir.

LCR-4 metre de diyotları ölçmek için sazan gibi ikisini birden söktüm. Meğer ikisi farklı diyotmuş. Hangisini nerden söktüm bilmiyorum. Şimdi Şemasını arıyorum. Ne zaman adam olacam ben yav :kizgin3:

Ashampoo_Snap_11 Aralık 2021 Cumartesi_21h26m23s_001_mirage_pi-170dtla_190dtlb_power.pdf - Ado...png

Şema burada bakarsınız.
D205 100v.
D206 60v.
Ölçü aleti ile şotki diyot değerlerini (1-2 / 3-2) ölçüp yazar mısınız?

Voltajlar doğru;
Monitör çalışırken görüntü var mı? yoksa beyaz ekran mı?

Voltajlar doğru;
Monitör çalışırken görüntü var mı? yoksa beyaz ekran mı?
ilk önce görüntü geliyor. Sonra silinerek beyaz oluyor ekran.

Görüntü kartında şöyle birşey keşfettim.
Bu lehimi çekeceğim ama o padler birleşmeli mi bilmiyorum.

20211211_215154.jpg

LCD ye giden pinler de sıkıntılı sanki.

20211211_215604.jpg

Gözüme kötü gelen tüm lehimleri yenileyip topladım, yine çalışmadı. Sonra kasasından çıkarıp hiç bir şey yapmadan açıkta bağladım çalıştı. Bir süre böyle takip edeyim. Yine bozulursa bağlantı kablosuna, coff lara vs. ufak baskılar uygulayarak test yapacağım.

20211211_224352.jpg

Monitör yine aynı beyazlanmaya döndü.
Karta,cofflara,flex kabloya ufak ufak baskı yapsam da düzelmiyor.

Çalışır vaziyetteyken çıkışları ölçtüm.
5v tam geliyor, 14v ise 13.6v olarak geliyor. 0.4v sorun yaratmaz herhalde.

Bunun dışında şu aşağıdaki resimde küçük olan soğutucuya dokunarak sıcaklığını kontrol etmek istedim ama çarpıldım. Bunda elektrik olması bana normal gelmedi. Siz ne düşünüyorsunuz?
(kırmızı yuvarlaklara aldanmayın, arkadaki küçük soğutucu)

20211211_205650.jpg

Monitör yine aynı beyazlanmaya döndü.
Karta,cofflara,flex kabloya ufak ufak baskı yapsam da düzelmiyor.

Çalışır vaziyetteyken çıkışları ölçtüm.
5v tam geliyor, 14v ise 13.6v olarak geliyor. 0.4v sorun yaratmaz herhalde.

Bunun dışında şu aşağıdaki resimde küçük olan soğutucuya dokunarak sıcaklığını kontrol etmek istedim ama çarpıldım. Bunda elektrik olması bana normal gelmedi. Siz ne düşünüyorsunuz?
(kırmızı yuvarlaklara aldanmayın, arkadaki küçük soğutucu)

15057 eklentisine bak
çalışan devreye kesinlikle dokunulmaz yoksa böyle uyarılar yapıyor.
Bütün mesajları okudum ve arızanın büyük ihtimalle voltaj kaynaklı bir arıza olacağını düşünüyorum.
Bir yerde voltaj çökmesi veya iletime geçmeyen bir yarı iletken seziyorum.

Bütün mesajları okudum ve arızanın büyük ihtimalle voltaj kaynaklı bir arıza olacağını düşünüyorum.
Bir yerde voltaj çökmesi veya iletime geçmeyen bir yarı iletken seziyorum.
Voltaj çökse çıkışlarda belli olmaz mı?

Mutlaka olur bir dönem televizyon tamircisinde çalıştım beyaz ekran gibi arızlarda hep bir voltaj çöküyor durumda oluyordu
Ama işte benim kartın çıkışları sağlam görünüyor. Voltaj çökmesi yok.

Güç kartı sağlam.
Ekran da sıkıntı var.
Ekran üzerindeki sigortayı kontrol edin. Soğuk lehimden dolayı da temassızlık olabilir.

Not: Güç kartı çalışırken, karta dokunmanız çok yanlış.

Son düzenleme:
Not: Güç kartı çalışırken, karta dokunmanız çok yanlış.

Aslında çok dikkatliyimdir.
Bu soğutucu ısınmış mı diye dokunma olayını alışkanlık edindim. Onun sebebi de amfi devreleri yaparken soğutucuyu transistörden yalıtırdım, toprağada bağlamazdım. Tamamen devreden izole olurdu. Dokunmaya çekinmezdim. Oradan alışkanlık oldu dokunmak.
Aynı kartta aynı hatayı bu üçüncü yapışım. Allahtan o bölgede çok akım yokda rahatsız etmeden bırakıyor hemen.

kondansatörlerden şüpheleniyorsanız sistem çalışırken çıkış voltaşlarını osilaskopla ile ac'de kontrol edin ısınınca parazit yapıyor mu.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,880
Üyeler
2,491
Son üye
djkop

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back