ESKİ MÜZİK SETİNİ AMFİYE DÖNÜŞTÜRMEK

eczacı_33

Üye
MERHABA ARKADAŞLAR SONY MÜZİK SETİNİ AMİ OLARAK KULLANMAK İÇİN DAĞITTIM TOPLAYINCA ÇALIŞIYOR FAKAT SES ÇIKIŞI VERMİYOR O YÜZDEN SADECE AMFİ OLARAK KULLANMAK İSTİYORUM 220 VOL TRAFO VE AMFİ GÜÇ DEVRESİ KALACAK ŞEKİLDE NASIL YAPARIM ELEKTRONİK BİLGİM ÇOK AZ

Ekler

• IMG_0226.JPG
    IMG_0226.JPG
    377.2 KB · Görüntüleme: 267
  • IMG_0237.JPG
    IMG_0237.JPG
    397.8 KB · Görüntüleme: 203
  • IMG_0236.JPG
    IMG_0236.JPG
    311.1 KB · Görüntüleme: 233
  • IMG_0234.JPG
    IMG_0234.JPG
    609.4 KB · Görüntüleme: 239
  • IMG_0233.JPG
    IMG_0233.JPG
    416 KB · Görüntüleme: 228
  • IMG_0232.JPG
    IMG_0232.JPG
    537.7 KB · Görüntüleme: 233
  • IMG_0230.JPG
    IMG_0230.JPG
    721.1 KB · Görüntüleme: 217
  • IMG_0229.JPG
    IMG_0229.JPG
    619.6 KB · Görüntüleme: 177
  • IMG_0228.JPG
    IMG_0228.JPG
    728.2 KB · Görüntüleme: 251
  • IMG_0227.JPG
    IMG_0227.JPG
    439.6 KB · Görüntüleme: 351
Bilgin az ise bununla bir şey yapamazsın. Sıfırdan yapmak daha kolay ve öğretici olur senin için.
"Bilgim çok az" dediğin için söylüyorum bunu; Benim bilgim sana göre nispeten çok iyi durumda, ben bile bununla uğraşacak yeterliliği görmüyorum kendimde.

1.Resimdeki parça amfi katı gibi görünüyor. Normalde ona elektrik verip, çıkışlarına hoparlör bağlayarak kullanılabilir. Ama onun üzerinde diğer işlev tuşlarını kontrol eden kısımlar vardır. Mesela sesi açıp-kapatmak için nereye, ne bağlayacağın belli değil. Bunu anlayabilmek için şema okuyabilmen lazım, kart üzerinde hangi eleman neye yarıyor bilmen lazım. Kısacası acemi biri için zor iş.

"Açıkta çalışıyor, toplayınca çalışmıyor" demişsin.
Durum buysa kartta soğuk lehim olabilir. Sen kartı yerine takıp vida ile sıkıştırınca, kartı kastırdığından temas etmiyor olabilir.
Vidayı çıkarınca da kartın kasılma durumu ortadan kalkıyordur ve çalışıyordur.
Bu durumda yapılabilecek şey kart üzerindeki lehimleri yenilemek. Bu sorunu büyük ihtimalle çözer.

Eğer sıfırdan amfi yapmak istersen elimizdeki LM1875 dosyalarını paylaşırız. Zaten forum kaynaklarında da ekli dosyalar.
Adım adım yaparsın, bizde yardımcı oluruz.

Bu benim yaptığım LM1875 Amfi
20200801_174952.jpg

20200801_175008.jpg

HOCAM TOPARLADIĞIM ZAMAN ÇALIŞIYOR TUŞ SES FAKAT HOPARLÖRE SES GİTMİYOR ŞASİ Mİ GELMİYOR ACABA YANİ ŞU ANDA TOPLADIĞIMDA ÇALIŞIR DURUMDA SES NEDEN GİTTİ ANLAMADIM PARÇALARIDA ÖLÇTÜM SAĞLAM YADA NEREYE BAKMAM LAZIM SES İÇİN

Bu tür problemleri sinyal takibi yaparak çözmek lazım. Yani amfi girişine bir test sinyali vereceksin (mesela 1 kHz ton), sonra da amfinin katlarında aşama aşama nerelere geldiğini osiloskop ile takip edeceksin. Sinyal nerede kesiliyorsa oraya odaklanacaksın.

Yoksa bu elektrik tesisatı gibi birkaç komponentten oluşan, ve lamba yanmıyorsa "anahtara bak, kablolara bak" gibi basit bir şekilde çözümlenemez.

ZATEN GÖSTERGE PANELİ BAĞLAMADAN GÜÇ AÇMIYOR BEN AKŞAM TOPARLAYIM VİDEO ÇEKEYİM BANA YARDIMCI OLACAK BİRİNİ ARIYORUM

Bu tür problemleri sinyal takibi yaparak çözmek lazım. Yani amfi girişine bir test sinyali vereceksin (mesela 1 kHz ton), sonra da amfinin katlarında aşama aşama nerelere geldiğini osiloskop ile takip edeceksin. Sinyal nerede kesiliyorsa oraya odaklanacaksın.

Yoksa bu elektrik tesisatı gibi birkaç komponentten oluşan, ve lamba yanmıyorsa "anahtara bak, kablolara bak" gibi basit bir şekilde çözümlenemez.
ÇALIŞIYORDU BEN BOYUTUNU KÜÇÜLTMEK CD SÜRÜCÜSÜNÜ İPTAL ETMEK İSTEDİM SÖKTÜM SONRA ÇALIŞMADI BUNUN GİBİ BİR SET DAHA VAR ONUNDA MP3 MODÜLÜ EKLEMEK İÇİN SÖKTÜM GERİ TOPLADIM ONDADA AYNI ÇALIŞIYOR SES VERMİYOR ACABA KENDİNİ KORUMAYA MI ALIYOR

Tamam daha önce çalışıyordu, şimdi çalışmıyor. Belli ki ya komponentlerden birisi arızalandı, ya bir temssızlık vardı ve şimdi teması tamamen kesti, veya yanlışlıkla besleme voltajı ters verildi, veya amfi hoparlörlere ses verirken hoparlör söküldü, veya, veya ... böyle gider. Yüzlerce olasılık var, her birisini belirleyip olan o mu anlamak olası iş değil. Dediğim gibi, bence mantıklı olan, girişe sinyali verip aşama aşama çıkışa doğru takip edeceksin. Veya kafana göre birşeyler deneyeceksin ve belki tesadüfen, şans eseri sorunu çözeceksin.

Bilgin az ise bununla bir şey yapamazsın. Sıfırdan yapmak daha kolay ve öğretici olur senin için.
"Bilgim çok az" dediğin için söylüyorum bunu; Benim bilgim sana göre nispeten çok iyi durumda, ben bile bununla uğraşacak yeterliliği görmüyorum kendimde.

1.Resimdeki parça amfi katı gibi görünüyor. Normalde ona elektrik verip, çıkışlarına hoparlör bağlayarak kullanılabilir. Ama onun üzerinde diğer işlev tuşlarını kontrol eden kısımlar vardır. Mesela sesi açıp-kapatmak için nereye, ne bağlayacağın belli değil. Bunu anlayabilmek için şema okuyabilmen lazım, kart üzerinde hangi eleman neye yarıyor bilmen lazım. Kısacası acemi biri için zor iş.

"Açıkta çalışıyor, toplayınca çalışmıyor" demişsin.
Durum buysa kartta soğuk lehim olabilir. Sen kartı yerine takıp vida ile sıkıştırınca, kartı kastırdığından temas etmiyor olabilir.
Vidayı çıkarınca da kartın kasılma durumu ortadan kalkıyordur ve çalışıyordur.
Bu durumda yapılabilecek şey kart üzerindeki lehimleri yenilemek. Bu sorunu büyük ihtimalle çözer.

Eğer sıfırdan amfi yapmak istersen elimizdeki LM1875 dosyalarını paylaşırız. Zaten forum kaynaklarında da ekli dosyalar.
Adım adım yaparsın, bizde yardımcı oluruz.

Bu benim yaptığım LM1875 Amfi
16198 eklentisine bak

16199 eklentisine bak
HOCAM DIŞARDA ÇALIŞIYOR DEĞİLDE YANİ KASA OLMADAN DA KASAYA VİDALASAMDA ÇALIŞIYOR SES VERMİYOR AMFİ MODÜLÜ VE ANAKARTI SOKETİNİ İYİCE KONTROL ETTİM BENCE ÇOK KASTIRDIM ÇOK TAŞIDIM AÇIK ŞEKİLDE BİR YERDE BİR PARÇA ZARAR GÖRMÜŞ OLABİLİR SES ÇIKIŞ YERİNİ ÖLÇÜ ALETİYLE NASIL KONTROL EDERİM SORUN ORDA MUHTEMELEN ÇÜNKÜ ARKA KASAYI SÖKMEK İÇİN BAYA BİR UĞRAŞTIM BEN AMFİ MODÜLDEKİ PARÇALARI LEHİM YENİLEYİM

Senin için en mantıklı çözüm bence aleti bir şekilde toplayıp orjinal hali ile çalıştırmak. sonra ille de amfisini kullanacağım diyorsan aux girişini kullan.
şöyle bir kablo edin veya aux bluetooth adaptör ile sesi alete gir. böylece uzaktan kumanda, ekolayzer gibi özellikler de çalışmış olur hem de derli toplu olur.
9944503648306.jpg

Senin için en mantıklı çözüm bence aleti bir şekilde toplayıp orjinal hali ile çalıştırmak. sonra ille de amfisini kullanacağım diyorsan aux girişini kullan.
şöyle bir kablo edin veya aux bluetooth adaptör ile sesi alete gir. böylece uzaktan kumanda, ekolayzer gibi özellikler de çalışmış olur hem de derli toplu olur.
16200 eklentisine bak
BUNDAN VAR HOCAM BAĞLANTIDA YAPTI AMA TIK YOK SES HARİCİ HERŞEY ÇALIŞIYOR

Last edited by a moderator:
burada yapmışlar. game sync technology neyse tam anlamadım ama aux benzeri bir şeydir diye düşünüyorum.

Ses şıkışı neden yok? Bağlantılar mı doğru değil yoksa alet mi bozuk? Alet bozuksa forum mesajlarıyla yapılabilecek bir iş değil. tamirciye falan gösterin lütfen.
HOCAM TAMİRCİLER BAŞINDAN SAVIYOR TANIDIK ZATEN HİÇ BAKMIYOR 1 AYDIR ELLEMEMİŞ BEN HEM ÖĞRENEYİM HEMDE ÇÖZMEYE ÇALIŞIYORUM BENDE MERAKIMDAN SORUYORUM SES ÇIKIŞINI HANGİ PARÇA SAĞLIYOR VE İLETİYOR GENELDE MESELA GÜCÜ TRANSİSTÖR KONTROL EDİYOR GİBİ

Last edited by a moderator:
Madem uğraşmak istiyorsun, bütün transistörleri, diyotları ve köprü diyotları söküp sağlamlık kontrolü yap. Önce arkadaki 4 tane güç transistöründen başla.

Bir ihtimal de şu olabilir. Çıkışta bir röle görüyorum sanki. O röle muhtemelen hoparlörleri amfiden ayırıyordur ve o röleyi de sistemdeki ana işlemci kontrol ediyordur. O röleyi iptal et ve kontaktlarını kısa devre et. O zaman hoparlörler doğrudan devrede olacak.

HOCAM TAMİRCİLER BAŞINDAN SAĞIYOR TANIDIK ZATEN HİÇ BAKMIYOR 1 AYDIR ELLEMEMİŞ BEN HEM ÖĞRENEYİM HEMDE ÇÖZMEYE ÇALIŞIYORUM BENDE MERAKIMDAN SORUYORUM SES ÇIKIŞINI HANGİ PARÇA SAĞLIYOR VE İLETİYOR GENELDE MESELA GÜCÜ TRANSİSTÖR KONTROL EDİYOR GİBİ
bu kart amfi devresi. Sarı işaretli yerleri yarı iletken testinde ölçerek başlayabilirsin. Kırmızı işaretli yerde de voltaj okuman gerekiyor. 20-50v dc gibi. anfi devresini besleyen bu.
IMG_0226.JPG

Madem uğraşmak istiyorsun, bütün transistörleri, diyotları ve köprü diyotları söküp sağlamlık kontrolü yap. Önce arkadaki 4 tane güç transistöründen başla.

Bir ihtimal de şu olabilir. Çıkışta bir röle görüyorum sanki. O röle muhtemelen hoparlörleri amfiden ayırıyordur ve o röleyi de sistemdeki ana işlemci kontrol ediyordur. O röleyi iptal et ve kontaktlarını kısa devre et. O zaman hoparlörler doğrudan devrede olacak.
tamam deneyeceğim saolun

Bunun trafosu da mı bozuldu yav? O trafoyu niye kullanmıyorsun?

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,984
Üyeler
2,516
Son üye
adu33

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back