OWON HDS242S-HOS PROGRAMI SORUNU

Ahmet

S38>S85
Daha önce fluke ile karşılaştırmasını yaptığım buradaki owonun bilgisayar programı olan "HOS" bütün fonksiyonları gayet güzel çalışıyor usb bağlantısı kurma kanal voltaj ayarı fonksiyon jeneratörü kısmı gibi yerleri HOS uygulamasından kontrol edebiliyorum fakat osiloskop görüntüsünü görmek istediğimde resminde verdiğim hatayı veriyor ve uygulama kendini kapatıyor daha önce böyle bir sorunu yoktu bu neden oldu anlamadım.
Pek yaygın bir ürün olmadığı için internette bir çözüme ulaşamadım.
owonhata.png

Bence de problem JRE (java byte kodunu çalıştıran motor) ile ilgili. JRE'nin kendisi sapıtıyor. Verilen hata NullPointerException. Java dilinde pointer yok, o yüzden osiloskop yazılımında böyle bir problem meydana gelemez. Ama JRE, C/C++ ile yazılmış bir program ve bu programda null pointer hatası olabilir.

Daha eski bir Java ile denemek mantıklı.

Bence de problem JRE (java byte kodunu çalıştıran motor) ile ilgili. JRE'nin kendisi sapıtıyor. Verilen hata NullPointerException. Java dilinde pointer yok, o yüzden osiloskop yazılımında böyle bir problem meydana gelemez. Ama JRE, C/C++ ile yazılmış bir program ve bu programda null pointer hatası olabilir.

Daha eski bir Java ile denemek mantıklı.
Bulabildiğim en eski java sürümü.
Java 6 Versiyon 10.
OWON yazılımını kaldırdım.
Hali hazırda kurulu java 8'i kaldırdım bilgisayarı yeniden başlattım.
Bulduğum en eski sürüm java 6'yı kurdum.
Daha sonra owon yazılımını kurdum.
Yine aynı hatayı verdi acaba tek bir sürüm java'da çalışmak için mi uygun bu yazılım.

Birazcık dosyaları gezmeye başladım.
ow1.png

Bu dosyaların 2015 yılında oluşturulmuş olması bana bu yıllardaki java sürümlerini kullanmam gerektiğini çağıştırıyor.
Bunun yanı sıra seçili olan txt dosyasının içinde verdiği bir yazıda şöyle diyor;

%% This notice is provided with respect to ASM Bytecode Manipulation
Framework v5.0.3, which may be included with JRE 8, and JDK 8, and
OpenJDK 8.

tr;

%% Bu uyarı, ASM Bayt Kodu Manipülasyonu ile ilgili olarak sağlanmıştır. JRE 8 ve JDK 8'e dahil edilebilecek Framework v5.0.3 ve OpenJDK 8.

Bu sefer java uninstall tool ile kaldırdım ve 2015-10. ay'da yayınlanmış bir sürüm olan java 8u66 sürümünü kurdum bilgisayarı yeniden başlatıp denedim ve.
Yine aynı hatayı alıyorum://

Java versiyonu indirdiğin OWON program klasöründen çıkmıyor mu?

Bir de framewor filan yazınca bana şunları çağrıştırıdı:
Bunları da yükle.
redist1.png
redist2.png

owonn.png

Birtek bunlar çıkıyor.
Üstteki setup
alttaki nasıl driver kurulur onu anlatan pdf

Pc tarafı düzgün çalışmadığı için kimse almıyordur. Ondan sadece 3 kişide var demek ki :katil1:
Çalışıyordu abi.
Tam dedim bendeki piconun kristaline bakayım birde kaydedeyim bilgisayardan.
Çalışmadı.

Hala çözemedim
Bu arkadaşla tek farkı benim cihaz 40mhz bu 70mhz
Benim alma şansım olsa ben masaüstü bir cihaz alırdım.

Redistleri yükledin mi?

Çalışıyordu abi.
Tam dedim bendeki piconun kristaline bakayım birde kaydedeyim bilgisayardan.
Çalışmadı.

Hala çözemedim
Bu arkadaşla tek farkı benim cihaz 40mhz bu 70mhz
Benim alma şansım olsa ben masaüstü bir cihaz alırdım.

Benim bildiğim hiçbir aletin PC programı iyi çalışmıyor. Benim Keysight osiloskobun da PC programı vardı. Saatlerce süründürdü beni, onlarca ayrı program ve servis kurdu, kendini bilgisayarın her köşesine adamakıllı soktu. Tek yapmadığı şey işe yaramak. Kökten sildim ve bir daha da kurmaya niyetim yok.

Benim bildiğim hiçbir aletin PC programı iyi çalışmıyor. Benim Keysight osiloskobun da PC programı vardı. Saatlerce süründürdü beni, onlarca ayrı program ve servis kurdu, kendini bilgisayarın her köşesine adamakıllı soktu. Tek yapmadığı şey işe yaramak. Kökten sildim ve bir daha da kurmaya niyetim yok.
Benim ekranım 3.5'' ondan yavaşta olsa pc uygulaması işime yarıyordu nerdeyse 1 saniye delaylıydı ama ekranı 15 inch olunca bunu sorun etmiyordum.
Ubuntu için arıyorum şimdi aynı programı orda da çalışssın önemli değil alışmak için kendime şart koşuyorum günlük 2 saatimi ubuntuda geçireceğim diye.

Yükledim abi.
Hiçbir değişim yok javayı tamamen kaldırsam da aynı hatayı veriyor.
2013'e kadar tek tek indirip yüklemeyi denedim 2008 ve 2012'yi yükleyemedi.
2022 olanları daha önce kurmuştum.
Şunu da yükle

Microsoft .NET Framework 3.5

Şunu Türkçeye çevir bi bak. Ekranla ilgili birşey söylüyor.

Bunlar bir şeyleri programlıyor ne yaptıklarını da anlamıyorum.
Burdakilerden ne sonuç çıkarıp da çözücem onu düşünüyorum.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,654
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back