FLUKE 177 - OWON HDS242S

Amatör kullanıcılar için pahalı ve gereksizdir.
Amatörler için unit in alt serileri, proskit, mastech ler uygundur.
Fluke/Brymen/keysight ARGE/Pro kullanıma daha uygundur.
amatörken veya yeni yetişiyorken hep bir kademe üstünü istiyorsun
frekans ölçebilen bir ölçü aleti için can atıyordum bu güne kadar 1-2 defa kullanmışlığım yoktur.
Şimdi de lojik analizör istiyorum onu da bi şekilde alırım ama ne kadar kullanacağım hakkında fikrim yok.

frekans ölçebilen bir ölçü aleti için can atıyordum bu güne kadar 1-2 defa kullanmışlığım yoktur.
Şimdi de lojik analizör istiyorum onu da bi şekilde alırım ama ne kadar kullanacağım hakkında fikrim yok.
Bu olaya %100 katılıyorum...

Aynı ben :D
Bu arada lojik analizör bir kendin yap projesi olabilir mi? Yoksa karmaşık bir sistemimi var acaba?

Lojik analizörler artık eskisi kadar lazım olmuyor, çünkü birçok dijital komponent artık seri bus'lardan birisini kullanıyor ve bunları da bir osiloskop ile analiz edebiliyorsun. Mesela ADC/DAC lar ya SPI yada I2S gibi bir seri bus kullanıyor çoğunlukla. EEPROM'lar SPI kullanıyor. Birçok dijital sensör I2C kullanıyor.

Lojik analizör ne zaman lazım? Eğer çok sayıda sinyali olan paralel bus'lar kullanılıyorsa, veya üzerinde çalışılan komponentin çok sayıda dijital sinyali varsa. Mesela RGB arabirimine sahip bir display'de 20 adet, bazan daha fazla sinyal var. Aynı şekilde FPGA veya CPLD tasarımlarında çok sayıda dijital sinyal mevcuttur.

Aşağıda konu ile ilgili biraz daha bilgi var:

Ben de bu alet var abi
Bundan uzak dur.
İlk lojik analizör almak istediğimde bu 60 70 lira civarındaydı. Ama bunu kullanıp bilgisayarının 1 usb portunu feda eden birisini biliyorum.
2 kanalı paralel bağlıyor neden böyle yaptığını bilmiyorum, sonra yanlışlıkla gndyi bu kanallara deydiriyor. Bu çok ucuz lojik analizör başlıyor usbden çekebidiği kadar akım çekmeye günün sonunda 1 usb portunu feda etmiş oluyor. Şuan usb izolatör kullanmadan hiçbişey takmıyor bilgisayarına alacaksan yanında birde usb izolatör satın al

@Ahmet merhaba

HDS242S ile videodaki gibi ölçüm yapma şansın oldu mu?
owon'da lpf gibi bi özellik var mı?

@Ahmet merhaba

HDS242S ile videodaki gibi ölçüm yapma şansın oldu mu?
owon'da lpf gibi bi özellik var mı?

daha önce owon ile çok vfd çıkışı ölçtüm.
ama bu abinin ne yapmaya çalıştığınıda çok anlamadım.

VFD çıkışı 10x küçülten prob ile ölçüyorum sıklıkla sorun yok görüntüleyebiliyor.

daha önce owon ile çok vfd çıkışı ölçtüm.
ama bu abinin ne yapmaya çalıştığınıda çok anlamadım.

VFD çıkışı 10x küçülten prob ile ölçüyorum sıklıkla sorun yok görüntüleyebiliyor.
farklı frekanslardaki sürücü çıkış gerilimini ölçüyor. fluke 123'ün harmonik yüzünden gerilimi doğru ölçmediğini doğrulamak için fluke 1587'yi LPF modunda kullanıyor. sözün kısası osiloskobun gerilimi yüksek gösterdiğini belirtiyor. (fluke 123'de filtreleme olmadığını ya da kendisinin bulamadığını belirtiyor)

farklı frekanslardaki sürücü çıkış gerilimini ölçüyor. fluke 123'ün harmonik kaynaklı gerilimi doğru ölçmediğini doğrulamak için fluke 1587'yi LPF modunda kullanıyor. sözün kısası osiloskobun gerilimi yüksek gösterdiğini belirtiyor. (fluke 123'de filtreleme olmadığını ya da kendisinin bulamadığını belirtiyor)
ben en son 380/380 vfd'ye baktım 10x prob ile hep 38-37 volt ölçüyordu owon.
baktığım gerilim olmuyor genelde tamir sonrası ekrandaki veya modbus üzerinden yazdığım frekans çıkıyor mu ona bakıyorum.

daha önce yaşadığım bir durum bu ekranda 70hz yazıyor 47 çıkıyor baradan.
o yüzden kontrol amaçlı bakıyorum, vfd'nin kontrol kısmı sağlıklı ve çıkış voltajı değişkenlik gösteriyorsa kendisi bu duruma uyanıyor zaten.

ben en son 380/380 vfd'ye baktım 10x prob ile hep 38-37 volt ölçüyordu owon.
baktığım gerilim olmuyor genelde tamir sonrası ekrandaki veya modbus üzerinden yazdığım frekans çıkıyor mu ona bakıyorum.

daha önce yaşadığım bir durum bu ekranda 70hz yazıyor 47 çıkıyor baradan.
o yüzden kontrol amaçlı bakıyorum, vfd'nin kontrol kısmı sağlıklı ve çıkış voltajı değişkenlik gösteriyorsa kendisi bu duruma uyanıyor zaten.

anladığım kadarıyla kontrollerini motorsuz yapıyorsun.

farklı bi şey söylüyorsun anlamak istiyorum. niye çıkış yapmasın?
boşta çıkış yapan vfd görmedim.
ayarlardan bu durum iptal edilebilir yani çıkış boşta olsa bile sür kendi kendine diyebiliriz fakat özellikle delta markalı olanlar aksi durum ayarlanmadıysa çıkış boştayken tek alternans sürüp bırakıyor.

Bunun sebebini delta hareket kontrolcüleri kursunda sormuştum.

Çıkışın boşta olması demek şaibe demekmiş kablo kopup birbirine deyme riski de ortada olabilir yanlış birşey bağlanmış da olabilir motor kablosu zarar görmüşde olabilir diye çıkış boşta kalınca bırakıyormuş sürmeyi.

boşta çıkış yapan vfd görmedim.
ayarlardan bu durum iptal edilebilir yani çıkış boşta olsa bile sür kendi kendine diyebiliriz fakat özellikle delta markalı olanlar aksi durum ayarlanmadıysa çıkış boştayken tek alternans sürüp bırakıyor.

Bunun sebebini delta hareket kontrolcüleri kursunda sormuştum.

Çıkışın boşta olması demek şaibe demekmiş kablo kopup birbirine deyme riski de ortada olabilir yanlış birşey bağlanmış da olabilir motor kablosu zarar görmüşde olabilir diye çıkış boşta kalınca bırakıyormuş sürmeyi.

delta bi sürücüye motor bağlamadan start verdiğimde multimetreyle frekans ve gerilim okuyabiliyorum.

Bundan uzak dur.
İlk lojik analizör almak istediğimde bu 60 70 lira civarındaydı. Ama bunu kullanıp bilgisayarının 1 usb portunu feda eden birisini biliyorum.
2 kanalı paralel bağlıyor neden böyle yaptığını bilmiyorum, sonra yanlışlıkla gndyi bu kanallara deydiriyor. Bu çok ucuz lojik analizör başlıyor usbden çekebidiği kadar akım çekmeye günün sonunda 1 usb portunu feda etmiş oluyor. Şuan usb izolatör kullanmadan hiçbişey takmıyor bilgisayarına alacaksan yanında birde usb izolatör satın al
:katil2: Biri "USB izolator" mu dedi? :cheeky1:

Forum istatistikleri

Konular
5,790
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back