OWON HDS242S UZUN KULLANIM TECRUBELERIM

Ahmet

S38>S85
Uzun zamandır OWON HDS242S kullanıcısıyım.
Forumda fiyatı nedeniyle ilgi odağı olduğunu görünce size tecrübelerimi yazmak istedim.

Genel olarak cihazdan memnunum eksi yönleri olsa'da genel olarak başarılı bir cihaz.

Uzun yazı okumayı sevmeyenler için önce kötü özelliklerinden bahsedeyim.
Çok erken LOW BATTERY diyor. Pilin fiziksel yüzdesi daha %70 civarlarındayken pil bitiyor demeye başlıyor buda pil sağlığı için bir artı olsada çalışırken bu sinir bozucu olabiliyor ben bu sebeple yanında 2 tane yedek tam dolu 18650 taşıyorum(power bank'de taşıyabilirsiniz power bank ile şarj oluyor) tam şarjla FULL parlaklık jeneratör çıkışı aktif 3 saat kullandım aralıksız siz 2.30 saat değerlendirebilirsiniz yedek batarya veya power bank ile aralıksız 5 saatin üstüne çıkabilirsiniz.

Ve PC uygulaması çok başarılı değil, bazı durumlarda büyük bir ekrana ihtiyaç duyuyor insan bu durumlarda PC uygulaması güzel diye düşünebiliriz ama biraz iktire iktire çalışıyor OWON illallah etti benden habire ticket yazıp sorunları bildiriyorum bazısını çözüyorlar bazısına otomatik cevabı yapıştırıp bırakıyorlar.
Üstünde type-c portu bulunmasının şöyle bir avantajı olabilir type-c protokolü içinde display port çalışabiliyor skop ekranını display porttan basacak bir güncellleme yapabilirler type-c bunu yapmaya müsait(soketi type-c olsun type-c değil gerçeketen type-c özelliklerini taşıyor cihaz buna değineceğim)

Gelelim artılarına;
En büyük artısı şebekeden izole olması bence pilli bir cihaz şebeke ile hiçbir ilişkisi yok.

Diğer bir artısı 5V gerilim seviyesi ile type-c soketi üstünden şarj olabilmesi, herhangi bir telefon adaptörü, araç şarj aleti, power bank ile şarj edebiliyor olmak büyük avantaj bence.

Ve bu type-c portu PD olarak da çalışabiliyor yanımızda sadece owonumuz şarj kablomuz ve pili bitik bir telefonumuz varsa telefonumuzu 10 dakika kadar çalıştırabilir kendi pilleri ile acil durumlarda işe yarar.

Ölçü aleti kısmı Fluke 177 ile kıyasla iyi durumda orta seviye DMM'lerden çok daha güzel iş yapıyor.

2 kanal skobu olması ve aynı anda 2 sinayali bozmadan kırpmadan görüntülemeside güzel boyutuna aldanmamak lazım cihazın.

içindeki pcb kalitesi olsun dış malzeme kalitesi olsun benim hoşuma gidiyor elime fluke veya owonu aldığımda bir kalite farkı hissetmiyorum aralarında.

merak ettikleriniz varsa cevaplarım.

sorularım:
1-) 2 kanal skop'u X-Y modunda çalıştırabiliyor muyuz
2-) 2 kanal skop birbirlerinden izole mi
3-)multimetre kısmına self test yada self kalibrasyon modu var mı ve biz harici olarak kalibre edebilir miyiz
4-) 18650 pilleri çıkıyor mu pillerin kapasitesine arttırmak mantıklı olabilir

sorularım:
1-) 2 kanal skop'u X-Y modunda çalıştırabiliyor muyuz
2-) 2 kanal skop birbirlerinden izole mi
3-)multimetre kısmına self test yada self kalibrasyon modu var mı ve biz harici olarak kalibre edebilir miyiz
4-) 18650 pilleri çıkıyor mu pillerin kapasitesine arttırmak mantıklı olabilir
Evet kanalalr xy çalışabiliyor.

hiçbir kanal izole değil.
jeneratör-ch1-ch2-usb birbirinden izole değil.
ben hiçbir kalibre vs. uğraşmadım elime geçtiğpi gibi kullanıyorum bu haliyle kalibrasyonu yapılmış fluke ile kafa kafaya değerler veriyor.
ben 2 tane samsung 2000mAh taktım üstüne 3 saat gibi süre gidiyor üstündeki pillerle 2 saat civarında gidiyordu.

Bu değerler FULL parlak ekranda alınmış değerler ne kadar kısarsan paralklığı aynı oranda şarjın uzun gider

Ben de bunu düşünüyordum. 3000 mAh lık pil takılsa, bir de piller de kaliteli ise baya büyük bir fark yaratır herhalde.
Üstünden çıkanlar paralel 2x1500'dü ben paralel 2x2000 taktım bariz uzadı şarj süresi ama aleleade bir şarj yapmadığı için şarj uzun sürüyor kapasiteyi bunu düşünüp arttırmak lazım 1 vida sökerek ulaşabiliyoruz pillerine

Birde size bir trick vereyim arka ayağını açarken tak diyor kırılmıyor korkmayın öyle açılıyor ayağı.

Bir de sanırım bu HDS2xx lerde hardware trigger devresi var. Ekranda görüntülenen sinyal çok stabil bir şekilde duruyor. Ucuz USB bazlı osiloskoplardaki gibi hafif sağa sola gezinmiyor.

Ayrıca ekran tazeleme hızı inanılmaz yüksek. Saniyede 40000 dalga şekli çiziyor. Bunun da anlamı, nadir meydana gelen olayları trigger ile çok daha kısa sürede yakalayabilir.

Bir de sanırım bu HDS2xx lerde hardware trigger devresi var. Ekranda görüntülenen sinyal çok stabil bir şekilde duruyor. Ucuz USB bazlı osiloskoplardaki gibi hafif sağa sola gezinmiyor.

Ayrıca ekran tazeleme hızı inanılmaz yüksek. Saniyede 40000 dalga şekli çiziyor. Bunun da anlamı, nadir meydana gelen olayları trigger ile çok daha kısa sürede yakalayabilir.
Ben diyorum abi her elektronikçi bir kez owon tadı almalı

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,839
Üyeler
2,479
Son üye
yiyehuoxing32

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back