MCP4922 Otomatik DAC Kalibrasyonu

27 k direnci deneyip bilgi ver bir fark yarattı mı.
Abi 27K yerine 1K taktım. DAC çıkışından 55 okuyorum. Ana Çıkışta da 36V oluyor. Üstelik ilk açılışta DAC'ı sıfıra çekmeme rağmen böyle geliyor.

1K yı çıkarıp 10K taktım yine aynı.

Çok tuhaf. direncin önünde ve arkasındaki voltaj aynı mı?

Çok tuhaf. direncin önünde ve arkasındaki voltaj aynı mı?
Şimdi 25,5K taktım yine aynı.

DAC çıkışı 0.013 (Direncin önü)
DAC tan sonraki direnç çıkışı 12.6V (Direncin Arkası)

İşin içinde başka birşey var sanki. Dünden beri yaptığım tek şey kartı Strik Asit ile temizlemek.

Diğer DAC çıkışında hala 27K takılı. Orayı ölçtüğümde 0.002 değer görüyorum.
Şimdi İyice emin olmak için 27K yı geri taktım. Eğer normale dönerse ne ala yok dönmezse ayıkla pirincin taşını.

Opamp gevşemiş yav.
Sabahtan beri 10 kere direnç söküp taktım. :facepalm1:

Bu opampları bu şekilde kullanmak mantıklı değil. Dip çevirici bacakları kalın olduğu için entegre yuvasını zamanla genişletiyor.
Yani baş aşağı çevirip bir kaç tık vursam yerinden çıkıp düşme ihtimali bile var.

1K takıyorum tekrar.

1K direnç ile pek bir değişiklik olmadı.

DAC'a Set edilen 33.26
DAC Çıkışı Tam 0.99V
Opamp Çıkışı 7.47V

DAC'a Set edilen 33.27
DAC Çıkışı Tam 1V
Opamp Çıkışı 7.47V

DAC'a Set edilen 33.28
DAC Çıkışı Tam 1V
Opamp Çıkışı 7.46V

DAC'a Set edilen 33.29
DAC Çıkışı Tam 1V
Opamp Çıkışı 7.47V

DAC'a Set edilen 33.30
DAC Çıkışı Tam 1.001V
Opamp Çıkışı 7.47V

Zaten 33.3 V alamaman lazım. 33.3 V çıkış için DAC'ın 4.44 V çıkış veriyor olması lazım ki onu da vermesi mümkün değil. Senin pass transistörlerden birisi veya ikisi gitmiş gibi duruyor.

Hep şöyle düşünmen lazım: DAC çıkışının 7.5 katı opamp çıkışı. Opamp çıkışının da 1.4 eksiği güç kaynağı çıkışı.

Zaten 33.3 V alamaman lazım. 33.3 V çıkış için DAC'ın 4.44 V çıkış veriyor olması lazım ki onu da vermesi mümkün değil. Senin pass transistörlerden birisi veya ikisi gitmiş gibi duruyor.
Abi set ettiğim 33.3V değil. Katsayı o.
12V kademesinde sıkıntı olduğu için 32v kademesini kullanıyoruzya.
Bende dac'a ne gönderirsem 1V alırım diye düşününce 30 * 33.3 rakamını buldum.
Normade 1 gönderip, 1 * 1000 yapsam yine çıkıştan 1V alacaktım. O yüzden 33.3 rakamının bir önemi yok.

voltaj = voltaj * Katsayı
30v = 30v * 33,3

DAC'a set edilen = 999

setDac(voltaj, 0); yani setDac(999,0); Bu set den çıkışta 1V alıyorum. O da opamp çıkışına 7.47v gibi yansıyor.

O halde her zaman DAC'a yazılan dijital veriyi belirt, ara hesapları belirtirsen programın ayrıntılarını bilmeden yorumlayamam.

Neyse, farketmez. Opamp çıkışı 7.47 V ise güç kaynağı çıkışı 6 V olmalıydı.

O halde her zaman DAC'a yazılan dijital veriyi belirt, ara hesapları belirtirsen programın ayrıntılarını bilmeden yorumlayamam.

Neyse, farketmez. Opamp çıkışı 7.47 V ise güç kaynağı çıkışı 6 V olmalıydı.
Yok o da seferoğullarının paşasıydı :katil1:

Abi güç kaynağı çıkışı 7,47v, Opamp çıkışı 8 küsürdü.
Anlaşamıyoruz ya :katil2:

İş iyice karıştı :) Keşke vakit olsa da discord'da falan beraber baksak ama şu anda uzun vakit ayırma şansım yok.

İş iyice karıştı :) Keşke vakit olsa da discord'da falan beraber baksak ama şu anda uzun vakit ayırma şansım yok.
Yarın ve öbür gün 20:30 dan sonra evdeyim abi. Akşamına müsait olursan bana uyar. Pazartesi Full izinliyim.
Yani bu gün hariç önümüzdeki hafta akşamları full evdeyim.

Bu discord'u da hiç sevmem aslında. Online bir bilardo oyunu var, onu oynarken oradaki gavurlar discord'a gel falan diye tutturdular. Kurdum discord'u. Meger o lanet şey daha programı çalıştırır çalıştırmaz mikrofonu açıyormuş. Benim bütün geğirmeler osurmalar gitti karşı tarafa :mad: Ulan çağrıya girince açsana mikrofonu, bu ne böyle casus program gibi.

Bu discord'u da hiç sevmem aslında. Online bir bilardo oyunu var, onu oynarken oradaki gavurlar discord'a gel falan diye tutturdular. Kurdum discord'u. Meger o lanet şey daha programı çalıştırır çalıştırmaz mikrofonu açıyormuş. Benim bütün geğirmeler osurmalar gitti karşı tarafa :mad: Ulan çağrıya girince açsana mikrofonu, bu ne böyle casus program gibi.
Abi azıcık öğrenince seversin. Discord da skype mantığı yok.
Ses kanalına girince mikrofon aktif olur.
Eğer mikrofona klavyeden bir tuş atarsan basınca aktif olur, bırakınca kapanır.
Eğer Discord dan çıkmadan önce mikrofonu kapatırsan, bir sonraki açtığında mikrofon kapalı olarak açılır.

Ekranını yayınlayabilirsin. Birden çok ekranın varsa birini yayınlayıp diğerini yayınlamayabilirsin.
Ekranda açık progrmların, oyunların varsa istediğini yayınlarsın diğer hiç bir şey görünmez.
Mesela masaüstünde proteus açık ve projen görünsün istemiiyorsun, bir yanda da oyun açık ve oyunu göstermek istiyorsun. Sadece oyunu paylaşıma açman yeter. Diğerleri görünmez.

Ayrıca nasıl bir mikrofonun var ki bütün sesleri gönderiyor? Bende dandik rampage var, sadece konuştuğumu gönderiyor. Mesela oyun arasında bağlama çalıyorum kimse duymuyor. Gerçi bu discordun özelliğide olabilir. Konuşma sesinden başka hiç bir ses gitmiyor karşı tarafa.

Ben çok seviyorum abi.
Güncel sayı olarak vereyim 107 tane sunucuya üyeyim.
Arkadaş listem tamamen dolu 1 kişi daha ekleyemiyorum kabul edemiyorum.

Biraz alışmak lazım kullanmaya yoksa aynı benim assambler kodlarına baktığım gibi bakakalıyorsun nasıl mikrofunu açıyoruz nasıl görüntü paylaşıyoruz nasıl gürültü engellemyi aktif ediyoruz diye.

Hep şöyle düşünmen lazım: DAC çıkışının 7.5 katı opamp çıkışı. Opamp çıkışının da 1.4 eksiği güç kaynağı çıkışı.
Yine yanlış anlamış gibi olmasın ama senin bu söylediğinden yola çıkınca;
Opamp çıkışı 8.42V
Güç kaynağı çıkışı 7.47v

Buna göre opamp çıkışında 920mV fazlalık var.
Güç kaynağı çıkışında da 45mV fazlalık var.

dac_çıkış.png

Son düzenleme:
1.4 v biraz değişken olabilir, onu sen 1 - 2 V aralığında düşün. Ama opamp çıkışının 7.5 V olması lazımdı. Burada bir abzürtlük var.

1.4 v biraz değişken olabilir, onu sen 1 - 2 V aralığında düşün. Ama opamp çıkışının 7.5 V olması lazımdı. Burada bir abzürtlük var.
Acaba 27K yı yükseltmek mi gerek?
Gerçi şu anda 1K takılı. Ondada aynı sonuç var.

Yada şu R34'ü mü değişmek gerek?

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,978
Üyeler
2,514
Son üye
evrenbasaran

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back