MCP4922 Otomatik DAC Kalibrasyonu

Acaba 27K yı yükseltmek mi gerek?
Gerçi şu anda 1K takılı. Ondada aynı sonuç var.

Yada şu R34'ü mü değişmek gerek?

Çok farketmez. opamp giriş empedansı düşük ise 1 k nın faydası olurdu. O zaten 1 V ile 30 V arasındaki voltaj farkı için azaltmıştık. 1 k kalsın şu anda.

@taydin abi R34 yerine 10k pot taktım.
Opamp çıkışından 7.5V alacak şekilde ayarladım.
Güç kaynağı çıkışından 6.57v okudum. 93mV fark var. Bu normal mi?

Şimdi Potu söküp bacağını ölçeceğim bakalım 7.5v çıkış almak için kaçlık direnç lazım mış.

Trimpotu söküp ölçtüm. 9.99K gösteriyor. Eski söktüğüm 8.66k idi.
Buraya 10K 1% direnç taktım mı tamamdır olay.
Zaten abi sen bu 8.66K yı takarken çok önemli değil, içerden kalibre ederiz demiştin.
Muhtemelen "DAC a 1v yerine 1.3v veririz opamp çıkışı 7.5v olur" diye düşünmüşsündür diye düşünüyorum. :D

opamp kazancının ne olacağı direnç değerlerinden bellidir. 8.66 k ile kazanç 7.5 olmalıydı ama 7.5 değil. Bunun sebebini anlamak lazım.

opamp kazancının ne olacağı direnç değerlerinden bellidir. 8.66 k ile kazanç 7.5 olmalıydı ama 7.5 değil. Bunun sebebini anlamak lazım.
Abi şemada sorun yoksa devrede de yoktur.
Opamp patates diyeceğim ama onuda karaköy elektronikten aldım. Pek patates mal çıkmaz onlardan.

Opamp'da kazanç hatası ile sonuçlanan bir arıza olmaz. Devrede bir arıza var :)

Bu arada referansı ölçünce tam olarak istediğin değeri veriyor mu?

Bu arada referansı ölçünce tam olarak istediğin değeri veriyor mu?
Referans en son ölçtüğümde 2.25v du. Şimdi işe geldim artık ölçemem. Ama referans konusunda daha önce de söylemiştim. 0 ile 30v arasında 1v civarı değişim oluyor. Tam sabit değil.

DAC referansını diyorum.

10K direnç ile deneme yaptım voltaj 26.8'i geçemiyor. Mecbur 8.66K ya geri dönüş yapacağım.

Piconun ADC REF pininden sabit bir referans voltajı versek, Voltaj okuması yaparken sürekli değişen okumayı sabitleyebilir miyiz?

zaten sabit voltaj var abi
Pine giren voltaj sabit de ADC okuduğu zaman sürekli 1012 ile 1020 arasında değişiyor. Bu da ekranda voltajın sürekli oynar halde görğnmesini sağlıyor.

Piconun ADC REF pininden sabit bir referans voltajı versek, Voltaj okuması yaparken sürekli değişen okumayı sabitleyebilir miyiz?

Evet faydası olur. Yalnız iki şey gerekli:

1) Picoyu yapılandırman lazım "harici referansı kullan" demen lazım. Nasıl yapılacağını kafadan bilmiyorum, dokümantasyonu incelemek lazım.

2) Mevcut 4.096 V referansı kullanamazsın, ya 3.3 V referans entegresi alacaksın, yada düşük toleranslı dirençlerle gerilim bölücü yapıp 3.3 V vereceksin picoya. Masraf yapmak istiyorsan aşağıdakilerden birisini alabilirsin :)

Evet faydası olur. Yalnız iki şey gerekli:

1) Picoyu yapılandırman lazım "harici referansı kullan" demen lazım. Nasıl yapılacağını kafadan bilmiyorum, dokümantasyonu incelemek lazım.

2) Mevcut 4.096 V referansı kullanamazsın, ya 3.3 V referans entegresi alacaksın, yada düşük toleranslı dirençlerle gerilim bölücü yapıp 3.3 V vereceksin picoya. Masraf yapmak istiyorsan aşağıdakilerden birisini alabilirsin :)

datasheet LM4040 kullanabilirsin diyor.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,878
Üyeler
2,488
Son üye
ilter

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back