TSVlog #6 - Hakko FR-301 Lehim Sökme Makinesi

Fiyat bilgisi vermemişsiniz, birde Türkiyede yok sanırım. Açıklamada da ürün linkini göremedim. Paylaşırsanız sevinirim.

Fiyatlar değiştiği için o kısma çok girmiyorum:D

Assemcorp Türkiye'deki distribütörü.

Fiyatı 300-310 dolar gibi bir fiyatı var.
Uçları da 10-12 dolar civarında

Fiyatlar değiştiği için o kısma çok girmiyorum:D

Assemcorp Türkiye'deki distribütörü.

Fiyatı 300-310 dolar gibi bir fiyatı var.
Uçları da 10-12 dolar civarında
Lehimle birlikte cebimizdeki paralarıda söküyor :D

Sökmekte zorlandığınız yada sökemediğiniz komponentler oldu mu? Benim lehim sökme teli veya basit elektrikli lehim sökme hayvasıyla sökemediğim komponentler oluyor. Birde bunun daha ucuz istasyonlu modelleri var Proskit , Class gibi onları kullanma imkanınız oldu mu? Olduysa bir kıyaslama yapabilir misiniz? Ayrıca güzel bir video olmuş. Emeğinize sağlık.

Abi biz hobiciler derken arkanda duranlar ortalama kilometrede bir 2012 3 kasa bmw parası.
Türkiyede buluna 10 ar-ge atölyesinin 8'inde bile bunlar yok :)

Değişik delik çapına sahip uçlar almak gerekiyor. Yoksa bir tek uç ile her sökümü yapamıyorsun. Mesela entegre sökeceksin, delik çapı fazla büyükse iyi emmiyor. Veya kalın bir trafo bacağı sökeceksin, büyük çaplı uç lazım.

Sökmekte zorlandığınız yada sökemediğiniz komponentler oldu mu? Benim lehim sökme teli veya basit elektrikli lehim sökme hayvasıyla sökemediğim komponentler oluyor. Birde bunun daha ucuz istasyonlu modelleri var Proskit , Class gibi onları kullanma imkanınız oldu mu? Olduysa bir kıyaslama yapabilir misiniz? Ayrıca güzel bir video olmuş. Emeğinize sağlık.
ZD-211 kullandım. O da iş görüyor ama pratik değil zamanla parmakların yoruluyor. Vakum gücü gerçekten güzel. Sökemediğim malzeme olmadı ama uç çaplarını uygun seçmek gerekiyor. Pratiklik açısından gayet güzel.

Abi biz hobiciler derken arkanda duranlar ortalama kilometrede bir 2012 3 kasa bmw parası.
Türkiyede buluna 10 ar-ge atölyesinin 8'inde bile bunlar yok :)
Yok yav o kadar değildir :D
Benim ilk atölyenin resmini bulursam buraya atayım. Gecekonduya benziyordu. Öğrenciliğimden beri seviyorum elektroniği. Önemli olan merak birşeyler öğrendikçe kendini amorti eden bir hobi bu :D

Değişik delik çapına sahip uçlar almak gerekiyor. Yoksa bir tek uç ile her sökümü yapamıyorsun. Mesela entegre sökeceksin, delik çapı fazla büyükse iyi emmiyor. Veya kalın bir trafo bacağı sökeceksin, büyük çaplı uç lazım.
Öğrencilik yıllarımda komponente para vermemek için hurda kartlardan bir sürü malzeme söktüm ama günlerimi aldı tabi. Bu cihazı o zaman görsem evi arabayı satar bunu alırdım :D Çok zamanım gitmişti :D

Öğrencilik yıllarımda komponente para vermemek için hurda kartlardan bir sürü malzeme söktüm ama günlerimi aldı tabi. Bu cihazı o zaman görsem evi arabayı satar bunu alırdım :D Çok zamanım gitmişti :D

Evet ben de bisiklet pompası lehim emmesinden Weller lehim emmeye terfi edince eşekten inip yarış arabasına binmiş gibi oldum :) Bazı şeylerde ucuza kaçmayıp gereken alet için parayı bastırmak lazım. Yada o işi hiç yapmayacaksın.

Yok yav o kadar değildir :D
Benim ilk atölyenin resmini bulursam buraya atayım. Gecekonduya benziyordu. Öğrenciliğimden beri seviyorum elektroniği. Önemli olan merak birşeyler öğrendikçe kendini amorti eden bir hobi bu :D
biraz mütevazi olayım abi o zaman.

her kavşakta drift yapmış ZF şanzımanlı 310binde 4-5 takla atmış bi e60 kasa alırız. :katil2:

Şaka bir yana, doğru diyorsun aslında ben owonu alırken işime yaramayacak boşa para verdim diye yakınıyordum 400 metre uzunluğunda bir rs485 modbus hattında owon sayesinde kopukluğu fark etmiştim ordan bi kısım ödemesini çıkarmıştı.

Evet ben de bisiklet pompası lehim emmesinden Weller lehim emmeye terfi edince eşekten inip yarış arabasına binmiş gibi oldum :) Bazı şeylerde ucuza kaçmayıp gereken alet için parayı bastırmak lazım. Yada o işi hiç yapmayacaksın.
Ben aynı durumu JBC havyaya geçtiğimde hissetmiştim.Kalitesiz malzeme ile zor olan işler daha zor hale geliyor :D

biraz mütevazi olayım abi o zaman.

her kavşakta drift yapmış ZF şanzımanlı 310binde 4-5 takla atmış bi e60 kasa alırız. :katil2:

Şaka bir yana, doğru diyorsun aslında ben owonu alırken işime yaramayacak boşa para verdim diye yakınıyordum 400 metre uzunluğunda bir rs485 modbus hattında owon sayesinde kopukluğu fark etmiştim ordan bi kısım ödemesini çıkarmıştı.
Ben atten havyayı aldıktan sonra elimdeki sağdan soldan gelen bozuk malzemeleri onarıp parasını çıkardım nerdeyse :D
BGA cihazı içinde aynı. Pickit 3 ile uğraşırken masaüstü bilgisayarın chipseti yanmıştı. Onunla cihazı nerdeyse hiç harcama yapmadan kurtardım. Kardeşimin laptop ekran kartı çalışmıyordu. Onu da hiç para harcamadan kurtardım. Cihazlar kendini bir süre sonra mutlaka amorti ediyor.

Bende de var o. Ama sıkıntılı bir alet. Yani sonuçta komponente ısı verdiğin için ne kadar hızlı sökersen o kadar iyi. Bu çok uğraştırıyor. Ben aşağıdaki gibi istasyonlu tipleri kastetmiştim. Bunlarda çok işe yaramıyorsa (parasının hakkını vermiyorsa. Bunlarda 3000 tl filan) en iyisi para biriktirip Hakko FR-301 almak.

Lehim-istasyonu-Pro-s-kit-SS331.jpg
9592670453810.jpg

Ben atten havyayı aldıktan sonra elimdeki sağdan soldan gelen bozuk malzemeleri onarıp parasını çıkardım nerdeyse :D
BGA cihazı içinde aynı. Pickit 3 ile uğraşırken masaüstü bilgisayarın chipseti yanmıştı. Onunla cihazı nerdeyse hiç harcama yapmadan kurtardım. Kardeşimin laptop ekran kartı çalışmıyordu. Onu da hiç para harcamadan kurtardım. Cihazlar kendini bir süre sonra mutlaka amorti ediyor.
Ben çok havya baktım ama t-technic kullanıyorum hala.
bi ara niyetlendim youtube ile ünlü olmuş ts-100 almaya ama dedim ki bi stm32 bide oled koymuşlar reziztansı ve ucu 300 etmez bütün parayı stm32 ve oled ekrana verme.

hala bakıyorum ama fiyatlar alınacak gibi değil.

Bende de var o. Ama sıkıntılı bir alet. Yani sonuçta komponente ısı verdiğin için ne kadar hızlı sökersen o kadar iyi. Bu çok uğraştırıyor. Ben aşağıdaki gibi istasyonlu tipleri kastetmiştim. Bunlarda çok işe yaramıyorsa (parasının hakkını vermiyorsa. Bunlarda 3000 tl filan) en iyisi para biriktirip Hakko FR-301 almak.

20061 eklentisine bak 20062 eklentisine bak

Bu cihazların eevlog da incelemesine bakmıştım ama çok sağlam cihazlar gibi durmuyorlar.Kendim deneme şansım olmadı ama olan birisi varsa inceleme için gönderirse incelerim neden olmasın:D

Ben çok havya baktım ama t-technic kullanıyorum hala.
bi ara niyetlendim youtube ile ünlü olmuş ts-100 almaya ama dedim ki bi stm32 bide oled koymuşlar reziztansı ve ucu 300 etmez bütün parayı stm32 ve oled ekrana verme.

hala bakıyorum ama fiyatlar alınacak gibi değil.

Ts100 de güzel bir havya elimde hem bu havya hem ön ısıtma cihazı hemde cımbız multimetresi var bunları da incelemeyi düşünüyorum vakit buldukça.

Benim elimde class istasyon havya vardı iş goruyor ama bazen çok ızdırap çektiriyor

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,994
Üyeler
2,519
Son üye
Coby5

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back