Lehim emme (desoldering) havyası

Dikkatli bakarsanız, yukarıdaki fotoğrafın sol üst köşesinde VFD (vakum florosan ekran) görürsünüz. Bu ekran PT6311 entegre ile sürülüyor ve bu entegre de ekranın arka tarafında var. Ben bazen bu tarz hasatlardan deneysel projeler yapıyorum. Bu projeler konuları daha iyi anlamama yardımcı oluyor ya da aklıma yeni fikirler getiriyor.

Yani bu ekranı sürücü entegresi ile birlikte, programlayacağım bir mikroişlemciden e saat yapmak için kullanabilirim. Hatta bu kontrol entegresini kullanan hazır sınıf bile buldum.

Veeee nihayat bugün siparişim geldi. 3 adet uc içe birlikte FR-301'i teslim aldım. Bir de yanında deneme için Hakko Wick No-Clean sökme teli de aldım

IMG_20210609_230543.jpg
IMG_20210609_230619.jpg

Japonları taktir ettim, içerisine Türkçe açıklama metni de koymuşlar. Kutu içeriğinde kitapçıklar, cihaz, uç değiştirme aparatı, uç temizleme iğnesi, yedek filtre, havyayı koymak için yatay bir stand ve düz tornavida koymuşlar.

IMG_20210609_230832.jpg

IMG_20210609_230901.jpg

Yukarıda bahsettiğim hurda kartlara siparişi bekleyene kadar bir kaç tane daha eklemiştim.

Bu gece artık lehim sökme ayini tertipleyebilirim! :cheeky5::dans1::popcorn1:

IMG_20210609_232116.jpg

Beraberinde gelen kullanışsız metal yerine elimdeki eski havya standlarından birini kullanayım dedim ama bunlar şu an olmadı. Bende cihazı kullanmak istediğim için bu adamı şimdilik pas geçiyorum.

IMG_20210609_233353.jpg

• Beğen
Reactions: umk
Hemen hızlıca 24 adet push button soktüm. Kartı eski usul ve kalitesiz fakat gene de hiç zorlanmadan ve pad'lere zarar vermeden söktü. Sadede bir tane pad zarar gördü ama o biraz da benim acemiliğimden oldu.

IMG_20210609_235508.jpg

Sanırsın mahrumiyet bölgesi. Her gece elektrik kesilmeye başladı. Aylardır beklediğim siparişin geldiği gün misafir geldi, elektrik gitti. Neymiş bu böyle...

IMG_20210610_004048.jpg

Japonları taktir ettim, içerisine Türkçe açıklama metni de koymuşlar. Kutu içeriğinde kitapçıklar, cihaz, uç değiştirme aparatı, uç temizleme iğnesi, yedek filtre, havyayı koymak için yatay bir stand ve düz tornavida koymuşlar.

11058 eklentisine bak
11059 eklentisine bak
Hayırlı olsun ürününüz Amazon.com dan 140watlı modelini almıştım Nisan ayında çok kaliteli ve Çinli ürünlerden daha güçlü. Siyah saplı tornavida dediğiniz parça ana ısıtıcıyı temizlemek için.Satın aldığınız uçlardan N61-04 numaralı 0.8 mm uçun içine temizleme iğnesi giriyor mu? İğnenin çapı 1mm yazıyor üzerinde sarı etikette.

Son düzenleme:
Nozulların ucunu lehimli bırakın ve uç temizliğini mutlaka yapın çapuk tıkanıyor
IMG_20210610_032717_HDR.png

Son düzenleme:
Nozulların ucunu lehimli bırakın ve uç temizliğini mutlaka yapın çapuk tıkanıyor11065 eklentisine bak

Dün geceki elektrik kesintileri çıldırttı beni. Gitti geldi sürekli. En son fişten çektim öylece kaldı! :D

Normalde ben havya uçlarını da hep bir top lehim ile bırakıyorum.

Bendeki 110 Watt. 140 Watt olanın model numarası mı farklı? Bilseydim ondan alırdım.

Slfoğınız uçlardan N61-04 numaralı 0.8 mm uçun içine temizleme iğnesi giriyormu? İğnenin çapı 1mm yazıyor üzerinde sarı etikette.
Aynen bu iğne 1 mm ve 0.8 mm olan ucun içine girmiyor.

Aslında bunun istasyonlu versiyonunu almak lazım ama çift böbrekle yaşamımızı sürdürebilmek için almıyoruz :D

hakko.png

Dün geceki elektrik kesintileri çıldırttı beni. Gitti geldi sürekli. En son fişten çektim öylece kaldı! :D

Bendeki 110 Watt. 140 Watt olanın model numarası mı farklı? Bilseydim ondan alırdım.
Normalde Tr pazarına 120 wattlı ürün dstatılıuot

Fr301-03 modeli

Ekler

• Screenshot_20210610-144757.png
    Screenshot_20210610-144757.png
    304.7 KB · Görüntüleme: 134
Normalde Tr pazarına 120 wattlı ürün dstatılıuot

Fr301-03 modeli

Bana gelen ürün FR301-20 modeli. Tabloya göre ülkemiz için olması gerektiği gibi 110 W modelni almışım. Herhalde sendeki farklı bir ülke için üretildi ya da bilmediğimiz başka bir durum var.

Dünden beridir elektrik kesintisi, misafir gibi durumlardan güç bela bir iki parça söktüm.

Cihaz şimdiden verdiğim paranın bir miktarını geri ödemiş gibi duruyor! PIC18F4520 I/P DIP-40 8-Bit 40MHz 2 adet işlemciyi sorun yaşamadan söktüm. Direnç.net'e göre bu ikisi 200 TL tutuyor. :dans1:

IMG_20210610_143843.jpg

Sökümden bir kaç kare daha paylaşayım.

IMG_20210610_013505.jpg
IMG_20210610_013540.jpg

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,790
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back