Elektronik Yük Projesi Analog Bölüm

Düşük akım yani tek mosfet ile i,şlem yapacağımız limit ne olacak. 1-2 Ampere kadar olan akımlarda tek mosfet yeterli olur diye düşünüyorum. Sizin düşünceniz nedir?
Bence ayrı bir modül olabilir. Düşük akım için 1 ohmluk bir şönt direnciyle tek mosfetli bir modul. 50V 1 A iyi bir mosfet için hiçbir şey değil. mA altında kontrol sağlanabilir bence.

Düşük akım yani tek mosfet ile i,şlem yapacağımız limit ne olacak. 1-2 Ampere kadar olan akımlarda tek mosfet yeterli olur diye düşünüyorum. Sizin düşünceniz nedir?
4 Mosfeti kontrol etmek için 2 adet io planladım. Kart üzerine solder jumper koyarak mosfetlerin 1+3 veya 2+2 şeklinde çalışmasını sağladım. Mosfet için tasarımda 2.5A kabulü ile 3A e göre gittim. Ancak 4 hatta 5 amperde düşük voltajlarda sorun çıkarmaz. Mosfetlerin hepsi 2.5A olacak şekilde ayar yapıldığında ,1+3 kullanımda tek mosfet 2.5A, 3 mosfet 7.5A, hepsi birlikte 10A şeklinde 3 Çalışma modu ortaya çıkıyor. Daha yüksek akımlar için 2. modül 3. modül .... şeklinde kullanım planlıyorum. Bu durumda da modüller Artık akım öncesi röle ile devreye alınacak. Akım kapasitesi de kart başına 10A olacak. artan IO ihtiyacı içinde mevcutlar yetersiz kalır ise i2c ile artan bir kapasite planlayabiliriz.

Akım ayarı için 12bit DAC kullanıldığında 4096 adımımız oluyor. kalibrasyon gürültü gibi nedenler ile 1 biti kaybetsek 2048 adım kalır. 1ma çözünürlük için 2.048A uygun olur...

10A kademesine geçildiğinde 10/2000= 5ma çözünürlük olur.
ikinci kart ile 20A olur ise 10ma çözünürlük olur.
4 kart ile 40A olur ise 20 çözünürlük olur.
10 Kart ile 100A olur ise 50ma olur...

Yazarken düşündüğümde bu değerler çok iyi değil mi? Başarıcağız inşallah. :cheeky2:

0402 malzeme ve RP2040 çip dizgisinden sonra beni zorlamaz ama diğerleri için yorum yapamam. Elek olmazsa dizgi zor olabilir.

Dizgi konusunda bugün uyuz olduğum bir konuyu ele alayım. OTEC cihazının ön yüzündeki malzemeleri sıkıntısız dizdim. Ama altta malzeme varken elek düzgün durmuyor. Bu da elek ile lehimi çekerken bazı yerlerde yığılmaya sebep oluyor.
Özellikle 0603 kılıf gibi küçük kılıflarda ya lehim yığılıyor yada yetersiz kalıyor.
İkinci yüze malzeme koymaya karşı değilim ama ikinci yüze düzgün krem lehm çekmek için bir yöntem bulmam lazım. Altta malzeme varken eşeğin karta tam temas etmesini ve kaymamasını garanti etmem lazım.
IMG_20221215_123339.jpg

Pcbyi yukarıdaki boşluğa geçirip, eleği hizalayıp kağıt bant ile sabitliyorum. Ön yüzde sıkıntı yok ama altta malzeme varken pcb düzgün tutulmuyor.

Dizgi konusunda bugün uyuz olduğum bir konuyu ele alayım. OTEC cihazının ön yüzündeki malzemeleri sıkıntısız dizdim. Ama altta malzeme varken elek düzgün durmuyor. Bu da elek ile lehimi çekerken bazı yerlerde yığılmaya sebep oluyor.
Özellikle 0603 kılıf gibi küçük kılıflarda ya lehim yığılıyor yada yetersiz kalıyor.
İkinci yüze malzeme koymaya karşı değilim ama ikinci yüze düzgün krem lehm çekmek için bir yöntem bulmam lazım. Altta malzeme varken eşeğin karta tam temas etmesini ve kaymamasını garanti etmem lazım.
21398 eklentisine bak

Pcbyi yukarıdaki boşluğa geçirip, eleği hizalayıp kağıt bant ile sabitliyorum. Ön yüzde sıkıntı yok ama altta malzeme varken pcb düzgün tutulmuyor.
arka taraf ön taraf kadar kalabalık olmazssa eleksiz de lehimlenir.
hep dediğim gibi 1 tane dizeceğiz projeyi yapanların %95i elek dahi kullanmayacak zaten.

21398 eklentisine bak

Bu iş görmez mi?

pcbtutucu.png

arka taraf ön taraf kadar kalabalık olmazssa eleksiz de lehimlenir.
hep dediğim gibi 1 tane dizeceğiz projeyi yapanların %95i elek dahi kullanmayacak zaten.
0805 ve sot23 malzeme varsa bence elek ile daha güzel olur.
Bu tezgah söküp takmak için . Krem lehim çekmek için uygun değil.

0402, 0603, sot23 kılıfın yoğun olduğu, 0.2mm yol, 0.2mm aralık olan bir pcb idi dizdiğim. Özellikle mcuyu lehimlemek öldürdü beni. 4 karttan biri çalışmadı. 2 saat aradım. 2 defa işlemci söküp taktım. 1k direnç vardı. 0402 çizmişim ama malzeme elimde yok diye 0603 taktım. Tabi padler altta kaldığı için görünmüyor. Lehimlenmemiş. Pislik yapan malzeme o imiş.

PCB'yi çizen @Endorfin35+ olursa 1206 olur en küçük.
entegre ve regülatör tarafında sot23 5 veya 6 olmadıkça kolay.
isteyen yine elekle yapar ama @Endorfin35+ en az üretim maliyeti ile sürecektir ortaya şüphesiz.
1206 yok bende. 805 var. Biraz toparladım pcb yi. Arka yüzde çok az eleman olacak. Onları elle dizmek dert olmaz.

21398 eklentisine bak

Aklıma bir çözüm geldi ama nasıl kolay tarif edeyim bilemedim. Attığın resimde kartı içine oturttuğun pencereden çok az daha küçük ebatta bir tane daha hazırla, Kart içine girmesin. Küçük ölçülüyü en alta, büyük ölçülüyü üste koy. Arka yüzde dizili smd ler en altta oluşan havuza girecek ve böylece potluk olamayacaktır. Kesin, galiba, herale... :tamam1

Bu pcb çizme işi hiç benlik değil. Sonuçta yaptığım işi beğensemde süreç çok sıkıcı... Neyse seneye kalmadan aradan çıksın istedim ve pcb tasarımını %99 tamamladım. Benim için zor olan kısmı yerleşim düğümleri çözüldü. Geriye ufak tefek optimizasyonlar kaldı. Şönt seçeneklerini düzenyeceğim. Yüksek akım yollarının lehim maskelerini ayarlayacağım vs... Pcb ölçüsü 100x80mm oldu.

Aklıma gelmişken şöyle bir soru sorayım. ground loop gibi bir sıkıntı olur mu bu devrede? Yani Yüksek akım gnd si ile düşük akım gnd si birleşmek zorunda. Ground plane ile rastgele heryerden birleşmeli mi yoksa tek noktadan mı birleştireyim...

1672482435872.png

1672482602735.png

1672482648852.png

Bu pcb çizme işi hiç benlik değil. Sonuçta yaptığım işi beğensemde süreç çok sıkıcı... Neyse seneye kalmadan aradan çıksın istedim ve pcb tasarımını %99 tamamladım. Benim için zor olan kısmı yerleşim düğümleri çözüldü. Geriye ufak tefek optimizasyonlar kaldı. Şönt seçeneklerini düzenyeceğim. Yüksek akım yollarının lehim maskelerini ayarlayacağım vs... Pcb ölçüsü 100x80mm oldu.

Aklıma gelmişken şöyle bir soru sorayım. ground loop gibi bir sıkıntı olur mu bu devrede? Yani Yüksek akım gnd si ile düşük akım gnd si birleşmek zorunda. Ground plane ile rastgele heryerden birleşmeli mi yoksa tek noktadan mı birleştireyim...

21416 eklentisine bak

21417 eklentisine bak

21418 eklentisine bak
Sen daha dur cad dosyalarını paylaş kılçıklık yapçaz. Yani ben kesin yaparım. @Gokrtl da yapar.

ben anlamıyorum 2000 model program nasıl bu kalitede 3d vis. yapabiliyor.
ben 1gb 3d görüntü eklediğim elemanları altiumda açıyorum bu kalite yok.

neyse gerber çıkaralım da 1 sene sürer gelmesi :katil2:

Forum istatistikleri

Konular
5,992
Üyeler
2,518
Son üye
ceyhun

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back