0-30V, 0-3A laboratuvar güç kaynağı

taydin

Timur Aydın
Staff member
Aşağıda bulunan ve birçok sitede demonte olarak satılan güç kaynağı kitini alıp montajını yapmak, bu montajı da kaydedip youtube'a yüklemek istiyordum:

https://www.f1depo.com/urun/demonte-guc-kaynagi-devresi-0-30v-2ma-3a-diy-regule-karti
1575916707320.png

Ama artık bu tip devrelerle beraber şeması verilmiyor, dolayısıyla devre çalışmazsa problem bulmak zorlaşacaktı. Ayrıca devrenin çalışma şeklini anlatmak da mümkün olmayacak. Sonra bununla ilgili, youtube'da sevdiğim bir kanalda bir video izledim.

Bu kanalın sahibi bu kitin motajını yapıyor, kit çalışmayınca da üşenmeden oturup şemasını çıkarıyor :) Şemayı çıkardıktan sonra da bu şema ona tanıdık geliyor ve bu devrenin bir internet sitesinde yayınlandığını anlatıyor. İşte o site de aşağıda:

Bu laboratuvar güç kaynağı ile ilgili hem şema, hem de bu kadar yaygın bir ilgi olduğuna göre, sıfırdan güç kaynağı yapmak isteyenlere benim önerim bu devreyi yapmaları olacak.

Bu devre çok meşhur ve açık kaynak diye biliyorum. Hatta 8A verebilen versiyonları da var galiba.

Bir laboratuvar güç kaynağından istenen bütün özellikleri sağlayan bir devre. Yani akım sınırlaması, voltajın 0V'a inmesi, ve birçok uygulama için yeterli bir voltaj/akım aralığı. Aslında bundan iki tane yapıp, çift çıkışlı bir trafo da kullanarak çift çıkışlı bir güç kaynağı yapmak lazım.

Hat regülasyonu ve yük regülasyonu nasıldır o belli değil. Dinamik performans ve çıkıştaki dalgalanma da nedir belli değil. Ama zaten bu konularda üst seviyede ihtiyacı olanlar Rigol'ün veya benzer firmaların hazır laboratuvar güç kaynaklarına yönelirler.

Aynen öyle üst sınıf bir ihtiyaç olması halinde kendim yapayım diye uğraşmak manasız kalıyor. Onun yerine profesyonel ürünlere yönelmek daha doğru olur. Aslında bendeki toroid trafo için uygun görünüyor.

Kırmızı olanda lm317 tarzı bir tr görülüyor. Kendi yaptığında ise bc tarzı bir tr. Voltajı nasıl ayarlıyorki?

Kırmızı olanda lm317 tarzı bir tr görülüyor. Kendi yaptığında ise bc tarzı bir tr. Voltajı nasıl ayarlıyorki?

Bunda LM317 yok. O büyük transistör bir güç transistörü. Tamamen opamp'lerle yapılmış da regülasyon ve akım sınırlama devresi var.

Bunda LM317 yok. O büyük transistör bir güç transistörü. Tamamen opamp'lerle yapılmış da regülasyon ve akım sınırlama devresi var.
Benim güç kaynağı kutusu iyice arapsaçı oldu. Bundan ümidi kestiğim zaman (bozulduğu zaman) yenisini alır bu devreyi yaparım.

Benim güç kaynağı kutusu iyice arapsaçı oldu. Bundan ümidi kestiğim zaman (bozulduğu zaman) yenisini alır bu devreyi yaparım.

O güç kaynağı iş görür hale geldi artık. Ayarlanabilen bir kısa devre koruması olmasa da gene LM317 belli bir akımda sınırlama moduna girecek. Ayrıca birden fazla güç kaynağından kim ölmüş :D

O güç kaynağı iş görür hale geldi artık. Ayarlanabilen bir kısa devre koruması olmasa da gene LM317 belli bir akımda sınırlama moduna girecek. Ayrıca birden fazla güç kaynağından kim ölmüş :D
Kutu yok kutu. Olsa hemen yaparım. Malzemelerin çoğu var elimde. Bir de yapmaktan çok analiz etmek istiyorum artık. Yap yap bir ayakkabı kutusu devre var şuan ama geriye dönüp baktığım da teknik olarak hiç birşey öğrenmemişim. Hep eleman lehimleme olmuş

Kutu yok kutu. Olsa hemen yaparım. Malzemelerin çoğu var elimde. Bir de yapmaktan çok analiz etmek istiyorum artık. Yap yap bir ayakkabı kutusu devre var şuan ama geriye dönüp baktığım da teknik olarak hiç birşey öğrenmemişim. Hep eleman lehimleme olmuş
Ben bu devreyi yaptım benimde kutu seninkindendi devreleri bende simetrik yaptım ikisini ust uste koydum sığdı devre mukemmel çalışıyor yalnız güç transistörlerini cift kulanman lazım tavsiye ederim

Ben bu devreyi yaptım benimde kutu seninkindendi devreleri bende simetrik yaptım ikisini ust uste koydum sığdı devre mukemmel çalışıyor yalnız güç transistörlerini cift kulanman lazım tavsiye ederim

Uzun süre 3A çekip stabil çalıştığını gördün mü? Eğer gördüysen bu da güven verici birşey olur :)

Bu devre ile ilgili, devreyi kuran birisinin yapmış olduğu inceleme ve yorumlar (Bu link @yesilu tarafından başka bir konuya yazıldı ama burada da bulunması faydalı olur)

Bu devre ile ilgili, devreyi kuran birisinin yapmış olduğu inceleme ve yorumlar (Bu link @yesilu tarafından başka bir konuya yazıldı ama burada da bulunması faydalı olur)

Bu link'te devre ile ilgili çok önemli uyarılar var, buraya listeleyeyim:

1) Devreyi kurduktan sonra ilk testi yapmak için girişe DC bir kaynak bağlarsanız, devre çalışmaz. Girişte mutlaka AC gerilim olmalı, çünkü devre bu AC gerilimden negatif bir voltaj elde ediyor ve böylece 0V'a kadar inebilen bir güç kaynağı oluyor.

2) Bazı yerlerde bu kit alındığında, PCB üzerindeki silk screen (parçaların yerleşim yerlerini ve yönlerini gösteren baskı) yalnış. Birkaç tane diyodun yönü yanlış işaretlendiği için devre çalışmamış. Doğrusunu linkteki sayfada gösteriyor.

Bir de sayfanın sonunda, daha fazla voltaj ve akım için gereken modifikasyonlar anlatılıyor.

bu devrenin orjinalini aldım Çalışıyor tek sorun 21 voltan yukarı çıkmıyo kolektörde 33 vol var çıkş 21 volt malzemeleri teker teker konturol ettim onlardada sorun yok çözemedim bir turlu

bu devrenin orjinalini aldım Çalışıyor tek sorun 21 voltan yukarı çıkmıyo kolektörde 33 vol var çıkş 21 volt malzemeleri teker teker konturol ettim onlardada sorun yok çözemedim bir turlu
Test düzeneğinin bir resmini atabilir misin?

Kollektörde 33V varsa sanki trafo voltajı çok düşük. 33V / 1.41 = 23.3V. Demekki trafo çıkış voltajı 25Vrms. Böyle bir trafo ile zaten 30V çıkış alman mümkün değil. 30V çıkış için trafonun hesabını yapacak olursak:

30V + regülasyon payı (2V diyelim) = 32V
32V + Köprü diyot voltaj kaybı (2V diyelim) = 34V
34V + Şebeke toleransı (%10 diyelim) = 37.4V

Yani bu güç kaynağını hakkıyla sürebilmek için sana çıkışı 37.5 Vrms olan bir trafo lazım.

Trafonun gücü de, rahat çalışması için %50 marj koyarsak:

P = 37.4 * 3 * 1.5 = 168.3W olması lazım.

Eğer senin trafo bu verileri sağlayamıyorsa, çıkışını yüklediğin zaman ya voltaj aşırı düşmeye başlayacak veya ripple aşırı artacak.

Kollektörde 33V varsa sanki trafo voltajı çok düşük. 33V / 1.41 = 23.3V. Demekki trafo çıkış voltajı 25Vrms. Böyle bir trafo ile zaten 30V çıkış alman mümkün değil. 30V çıkış için trafonun hesabını yapacak olursak:

30V + regülasyon payı (2V diyelim) = 32V
32V + Köprü diyot voltaj kaybı (2V diyelim) = 34V
34V + Şebeke toleransı (%10 diyelim) = 37.4V

Yani bu güç kaynağını hakkıyla sürebilmek için sana çıkışı 37.5 Vrms olan bir trafo lazım.

Trafonun gücü de, rahat çalışması için %50 marj koyarsak:

P = 37.4 * 3 * 1.5 = 168.3W olması lazım.

Eğer senin trafo bu verileri sağlayamıyorsa, çıkışını yüklediğin zaman ya voltaj aşırı düşmeye başlayacak veya ripple aşırı artacak.
Pardon hocam colektör voltajı 35 volt düzeltiyorum Trafom ac 24 volt

Pardon hocam colektör voltajı 35 volt düzeltiyorum Trafom ac 24 volt

Trafonun gücü ne?

Trafo sekonderi 24 Vrms ise ve gücü de 100W gibiyse bu devreyi kullanarak, her durumda 19V 3A lik bir güç kaynağı elde edersin.

Ama eğer maksimum akım yerine genelde çok daha düşük akım çekiyorsan, o zaman alabileceğin voltaj artar. Hiç akım çekmiyorsan 30V bile alırsın. Akım arttıkça voltajı azaltman gerekir yoksa ripple oluşmaya başlar.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,654
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back