Cennette atölyemiz nasıl olur?

Altair

Kıdemli Üye
Eger cennet denilen sey varsa, kisisel tanim yapabiliyorsak benim tanimim o lab olurdu. Oyle huri nuri, sarap cenneti, bakireler falan kalsin. Insan sonsuz hayatta sıkılır onlardan. Ama o lab oyle mi ya? :dans1::dans1::dans1:

Last edited by a moderator:
İyi de cennet eğer düşündüğümüz gibi bir yer ise, orada parazit de yoktur, empedans uyumsuzluğu, cross talk, ripple, ısınma, EMI da yoktur. Her kurduğun devre daha ilk denemede çalışıyordur. O zaman aletleri ne yapacaksın? :D

İyi de cennet eğer düşündüğümüz gibi bir yer ise, orada parazit de yoktur, empedans uyumsuzluğu, cross talk, ripple, ısınma, EMI da yoktur. Her kurduğun devre daha ilk denemede çalışıyordur. O zaman aletleri ne yapacaksın? :D
Eh, sonsuz bir evren var bir yerlerde. Arada cikip gezmemize izin veriyorlardir herhalde. "Cennet"i hakedecek kadar iyi varliklari hapis gibi bir yerde tutmuyorlardir sanirim. ;)

Eger cennet denilen sey varsa, kisisel tanim yapabiliyorsak benim tanimim o lab olurdu. Oyle huri nuri, sarap cenneti, bakireler falan kalsin. Insan sonsuz hayatta sikilir onlardan. Ama o lab oyle mi ya? :dans1::dans1::dans1:
Cenneti gören yok ama şöyle bir örnek verilir hep.
İnsan dünyaya gelir. Gözü, kulağı ve diğer bütün algıları ile etrafını tanımaya başlar.
Bu dünyayı görüp algoladıktan sonra doğum öncesinde yaşadığı ana rahmini karanlık, dar, sıkış tepiş bir yer olarak tanımlar.
Bizim için de durum aynı. Cenneti 5sn görsek bu dünyayı anında ana rahmi gibi karanlık, dar, sıkış tepiş bir yer olarak tanımlarız. O yüzden "cennet" hakkında yorum yaparken dikkatli olun. Laf kastını aşıp Allah'ı sizden uzaklaştırabilir. Murad ise ona olabildiğince yakın olmaktır

Cenneti gören yok ama şöyle bir örnek verilir hep.
İnsan dünyaya gelir. Gözü, kulağı ve diğer bütün algıları ile etrafını tanımaya başlar.
Bu dünyayı görüp algoladıktan sonra doğum öncesinde yaşadığı ana rahmini karanlık, dar, sıkış tepiş bir yer olarak tanımlar.
Bizim için de durum aynı. Cenneti 5sn görsek bu dünyayı anında ana rahmi gibi karanlık, dar, sıkış tepiş bir yer olarak tanımlarız. O yüzden "cennet" hakkında yorum yaparken dikkatli olun. Laf kastını aşıp Allah'ı sizden uzaklaştırabilir. Murad ise ona olabildiğince yakın olmaktır
Benim pek oyle bir sorunum yok. :cool: Her seyden alinip kusuyorsa onun sorunu.

Allah bana böbrek, karaciğer, akciğer, kalp, mide, bağırsaklar (içeriği iğrenç olsa da görevi muhteşem) el, ayak, kaş, göz, kulak, burun, beyin ve sayamadığım birçok techizat ve en önemlisi akıl vermiş. Bana karşı bu kadar cömert olan birinin bana küsmesi beni üzerdi. Korkum odur ki bana küsüp verdiği techizatın bir kısmını (ince parmaktan, böbrekten, el, kol, bacak, damarlar vb bir kısmını) kullanmama kısıtlama getirirse halim nice olur.
Aynı şeyler sizin umrunuzda olmasa da sizin için de geçerli. (Şahsen üzüldüm)
Ben sadece hatırlatmak istedim.

Son düzenleme:
Eger felsefe tartismak istiyorsaniz hakaret icermedigi surece memnun olurum konusmaktan. Ama bu konuda degil, Bunun icin sohbet odasinda konu acilabilir. Basit bir benzetmeden bu kadar agir felsefe cikarmakta cok mantikli gelmedi bana.

Insan tarih bilmeli. Kutsallik atfettiklerinin aslinda ne kadar farkli oldugunu ogrenebiliyor boylece. Kutsal olan hic bir sey yok hayatin kendisinden baska.

Din adı altında her türlü haltın yendiği bir zamanda yaşıyoruz maalesef. Bu çağda Allah'ı hakkıyla tanımak çok zor. (Şahsen ben de yolun başındayım. ) Ama biraz olsun Allah'a müteşekkir olmamız gerekir. Çünkü Allah bize karşı son derece cömert.

Son düzenleme:
Eger felsefe tartismak istiyorsaniz hakaret icermedigi surece memnun olurum konusmaktan. Ama bu konuda degil, Bunun icin sohbet odasinda konu acilabilir. Basit bir benzetmeden bu kadar agir felsefe cikarmakta cok mantikli gelmedi bana.

Insan tarih bilmeli. Kutsallik atfettiklerinin aslinda ne kadar farkli oldugunu ogrenebiliyor boylece. Kutsal olan hic bir sey yok hayatin kendisinden baska.
Memnun olurum.
Sohbetten devam edebiliriz. Konuyu da daha fazla saptırmamış oluruz. Çalışma masası idi konunun başlığı :dusun2: :dusun2:

Şimdiye kadar hamdolsun ne forumda ne hayatta kimseye hakaret etmedim. Öyle bir gereklilik oluşursa hakaret değil ortamı terk ederim. Buna söz veririm.

Allah diye bir sey yok, hic olmadi. Allah, Kureys kabilesinden olan Muhammed'in de taptigi, kabilenin Ay Tanrisi olan El Ilah'tir. Muhammed, 11 karisinin ilki olan Hatice'den oturu koyun tuccaridir. Hatta bunu dinin vazgecilmez bes esasindan biri olan "kurban kesmek" inancina kadar goturebilecek kadar da agir bir tuccardir. Tum kararlari ticart uzeredir, kurdugu din bile kendi yasadigi sehri Araplarin ticaret merkezi yapmak uzerinedir. Evet, tanrilar yok, dogal olarak Allah diye bir sey de yok. Bu kadar.

Edit : Bu ve ustteki ilgili mesajlar aohbet odasinda acilacak ilgili konuya tasinabilir.
Rica etsem mesajı silip sohbet odasına beni de davet eder misin. Bu çıkışın forum bütünlüğüne zarar verir. Sen istemesende bunu okuyan iki farklı görüşteki kişi ileriki bir zamanda birbirine düşebilir. Forumumuz elektronik ve mekanik üzerinedir. Diğer konulara arada değiniriz ama bu aşırıya kaçmamak kaydıyla.

Rica etsem mesajı silip sohbet odasına beni de davet eder misin. Bu çıkışın forum bütünlüğüne zarar verir. Sen istemesende bunu okuyan iki farklı görüşteki kişi ileriki bir zamanda birbirine düşebilir. Forumumuz elektronik ve mekanik üzerinedir. Diğer konulara arada değiniriz ama bu aşırıya kaçmamak kaydıyla.
Asiriya kacmak derken. Kimse baskasinin inancini paylasmak zorunda degil. Baskasi inaniyor diye bende ona katilmak zorunda degilim sonucta. Bunu da ozgurce dile getirebilirim. Onun inancina katilmadigimi belirtmem asirilik oalrak goruluyorsa bunu dusunenlerin zihin yapisi biraz sorunlu olmali. Oldu olacak kendimiz gibi dusunmeyenleri carmiha gerip yakalim.

Asiriya kacmak derken. Kimse baskasinin inancini paylasmak zorunda degil. Baskasi inaniyor diye bende ona katilmak zorunda degilim sonucta. Bunu da ozgurce dile getirebilirim. Onun inancina katilmadigimi belirtmem asirilik oalrak goruluyorsa bunu dusunenlerin zihin yapisi biraz sorunlu olmali. Oldu olacak kendimiz gibi dusunmeyenleri carmiha gerip yakalim.
İnsanların inandığı bir değere inanmayıp yok sayabilirsin ama bunu topluma açık bir yerde dillendirirsen küçük çaplı bir infiale neden olabilirsin. Sen yok diyorsan inancına saygımız sonsuz, sonucu da seni bağlar. Ama var diyen adamın inancınada saygı duymalısın. Onun sonucuna da o katlanır. Sorun burada hassas bir konuyu dillendirip karmaşıklığa sebep olabileceğin.
Rica etsem mesajı siler misin?

Buna ben de katılıyorum. Ben inanıyorum diye siz de benim inandıklarıma inanmak zorunda değilsiniz. Ben sadece inancım gereği lisan-ı münasip ile Allah - din - cennet gibi konularda uyarımı yapmak ile sorumluyum. Uyarım dikkate alınır, alınmaz bu beni ilgilendirmez. Niyetim sadece inancım gereği tebliğ etmek.

Son düzenleme:
İnsanların inandığı bir değere inanmayıp yok sayabilirsin ama bunu topluma açık bir yerde dillendirirsen küçük çaplı bir infiale neden olabilirsin. Sen yok diyorsan inancına saygımız sonsuz, sonucu da seni bağlar. Ama var diyen adamın inancınada saygı duymalısın. Onun sonucuna da o katlanır. Sorun burada hassas bir konuyu dillendirip karmaşıklığa sebep olabileceğin.
Rica etsem mesajı siler misin?
"sayg icermeyen" kelime veya cumlem hangisi? Inanmiyorum, tanri - allah yok demek mi? E, yok. Ben boyle dusunuyorum. O var derken kendsine saygi duymami bekliyorsa ben yok dedigimde de bana saygi duyacak. saygisizlik gormek istiyorsaniz Kur'an'in musluman olmayanlar hakkindaki "cehennemlik odun., hayvandan bile asagilar" seklindeki ayetlerine bir goz atabilirsiniz.

Herhangi bir dine inananların kutsal saydıkları şeylere hakaret edilmesine müsaade etmeyiz. Ama herkes ateist olduğunu ifade edebilir.

Lütfen buradaki sınırı herkes iyi gözetsin. Ateistin de kutsalları vardır, inananların da.

Mesela ben ateist birisinin, canından çok sevdiği çocuğuna "gavurun dölü!" diye hakaret edersem ateist nasıl kızarsa, Peygambere yapılabilecek terörist, pedofili gibi yakıştırmalar da kesinlikle fikir özgürlüğünü aşar ve izin vermeyiz. Hatta böyle birşeyi bir üye yargıya da taşıyabilir ve cezai sonuçları da olur.

Aslında bilimsel bir bağlamı olduktan sonra dini kavramların (Sohbet Odasında) tartışılmasında da ben şahsen bir sakınca görmüyorum. Esasında ne atest birisi, Allah'ın var olmadığını bilimsel olarak kanıtlayabilir, nede inanan birisi Allah'ın varlığını bilimsel olarak kanıtlayabilir. Ama ateistin ve inananın ortaya koyduğu bilimsel mevzulardan konuyu takip edenler yararlanabilir. Mesela inanan birisi olarak ben örneğin kıyamete yakın zamanda güneşin batıdan doğacağı ifadesinin, gerçekte nasıl bir fiziksel temelde olacağını tartışmak isterim. Bizim muhtemelen göreceğimiz bir gün değil, ama konuyu tartışmak iyi bir beyin cimnastiği. Tek sorun, hakarete vardırmadan böyle bir tartışmayı sürdürebilecek miyiz :) Veya olay tamamen bilimsel bağlamdan çıkıp şahsileşir mi?

Aslında bilimsel bir bağlamı olduktan sonra dini kavramların (Sohbet Odasında) tartışılmasında da ben şahsen bir sakınca görmüyorum. Esasında ne atest birisi, Allah'ın var olmadığını bilimsel olarak kanıtlayabilir, nede inanan birisi Allah'ın varlığını bilimsel olarak kanıtlayabilir. Ama ateistin ve inananın ortaya koyduğu bilimsel mevzulardan konuyu takip edenler yararlanabilir. Mesela inanan birisi olarak ben örneğin kıyamete yakın zamanda güneşin batıdan doğacağı ifadesinin, gerçekte nasıl bir fiziksel temelde olacağını tartışmak isterim. Bizim muhtemelen göreceğimiz bir gün değil, ama konuyu tartışmak iyi bir beyin cimnastiği. Tek sorun, hakarete vardırmadan böyle bir tartışmayı sürdürebilecek miyiz :) Veya olay tamamen bilimsel bağlamdan çıkıp şahsileşir mi?
Kuranin icinde ayetlerin apacik oldugu yaziyor. Bu durumda ifadeleri mecazi degil de yazildigi gibi anlamaliyiz sonucu cikmaz mi. Yildizlarin yerlere dokulecegi ya da gunesin batida camura battigi gibi ifadeleri mecazi olarak alacaksak, diger ifadelerden hangisini oldugu gibi, hangilerini de mecazi olarak kabul edecegiz? Bu durumda birilerinin bunu aciklamasi zorunlulugu ortaya cikar. Bu da ruhban sinifi demektir. Eger ruhbanlik varsa, bu ruhbanlar bu ayetleri nasil aciklayacaklarini nereden biliyorlar? Direkt kaynaktan bilgi almalari mumkun degil, o durumda peygamberlik iddialarinin olmasi gerekir. Bu, zaten islam dinine aykiri bir durum.

Kanıtlanabilir olaylar var.
İki deniz (okyanus ile Akdeniz) sularının karışmadığı (Kaptan Coustue, yakın tarih)
İran ve Rum imparatorluğu arasındaki savaşta Rum tarafının kazanacağı (ayet indikten sonraki 9-10 sene içinde gerçekleşmiş.
Sadece bu iki örnek geldi aklıma ama bunlarla sınırlı değil.

Kur'an özetin özeti bir kitaptır. Bazı olayları metafor ile bazı olayları ise açıkça anlatır. Bunun ayrıntısı ise hem Arapça dilini kullanma maharetinde hem de işaret ettiği noktaların (parmak izinin unique olması gibi) içinde gizlidir.
Biz insanı parmak uçlarına kadar yaratmaya kadiriz ayeti var. Buraya ben bakınca parmakizinin unique olduğunu çıkaramam ama anatomi, fizik, kimya, matematik bilen biri tarafsız bakıp inceleyince bu noktayı yakalar.

Forum istatistikleri

Konular
5,978
Üyeler
2,514
Son üye
evrenbasaran

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back