Kapi Alarm

hakan8470

Kıdemli Üye
Bugun birisi ben eve girerken beni cevirdi. Annesinin yasli oldugunu bazen kapiyi acik unuttugunu, bir alarm aldigini ama cok dandik ciktigini sonrada bir manyetik kapi sensoru aldigini ama arkasina nasil bir sey yapacagini bilmedigini soyledi. Aldigi sey tam da sunun gibi bir sey
1712157010337.png

Sonra getirdi bunu, icini acmadim ama icerisinde miknatistan etkilenen bir sey var. Miknatis yaklasinca kablo uclarinda 5 Ω , mikantis uzaklastiginda OL oluyor. Sanirim boyle seylere NC deniyor.

Kadincagiz evden cikarken pek unutmuyor kilitliyor mus, ama kapi daha cok eve girdiginde acik kaliyormus. Acik kaldiginda gurultu yapacak bir sey olamaz mi dedi. Ne deyim bilemedim.
Topu hepinize atiyorum. :katil1: Siz soyleyin ben yapmaya raziyim.

Onun yerine kapı hidroliği taksın.
Kadin disari ciksin, hidrolik kapiyi kapatsin, kadinda cantasini icerde unutmus olsun. EYvah

Ayni zaman da kadini normal bir kuvvet harcayacagi bir kapiya daha cok kuvvet harcamak zorunda birakmak ta zor bir karar olurdu.

Hidroliğin ayarı var. Yedek bir anahtarı komşusuna bırakabilir.

Pragmatik çözüm bulmaya çalışıyorum. Yoksa fişe takılı bir çözüm gerekecek. Fişi çıkarsa, bozulursa, düşerse etrafında çözecek kimse olmayabilir hatta bozulduğunu fark etmeyebilir bile.

Hidroliğin ayarı var. Yedek bir anahtarı komşusuna bırakabilir.

Pragmatik çözüm bulmaya çalışıyorum. Yoksa fişe takılı bir çözüm gerekecek. Fişi çıkarsa, bozulursa, düşerse etrafında çözecek kimse olmayabilir hatta bozulduğunu fark etmeyebilir bile.
Evet kesinlikle oyle abi, ama ogluyla birlikte oturuyor, oglu calisirken gozum arkada kalmasin istiyor. Kamera felan takmis eve. Ancak kapi tam kapanmadan kapali gibi gozukuyormus, o goruntuden acik oldugunu anlayamiyormus.

Birkac kapi alarnmina baktim ama acikken bagiriyo bunlar , cok can sikar. Acildiktan sonra 15 sn felan gecseymis iyiymis.

Üsengeç çözümü, peşine bir tane 12v röle bağlayın, rölenin normalde kapalı kontagına da 12v devreli buzzer bağlayın. Enerji içinde 12v adaptör kullanın.

Yada 9v pil, 12v devreli buzzer, bc337 transistör, 1k direnç.
transistörün emiterini pilin eskisine, kollektörünü buzzerin eksine,
buzzerin artısını pilin artısına,
pilin eksisi ile transistörün beyzi arasına kapı kontağını ,
transistörün beyziyle pilin artısı arasına da direnci bağlayın

Kapi açıldığı andan buzzer ötmeye başlar.

Yok bir süre sonra ötsün istiyorsan da direnci 470k yapıp, kapı kontagina paralel 100uF kondansatör baglayın.

Üsengeç çözümü, peşine bir tane 12v röle bağlayın, rölenin normalde kapalı kontagına da 12v devreli buzzer bağlayın. Enerji içinde 12v adaptör kullanın.

Yada 9v pil, 12v devreli buzzer, bc337 transistör, 1k direnç.
transistörün emiterini pilin eskisine, kollektörünü buzzerin eksine,
buzzerin artısını pilin artısına,
pilin eksisi ile transistörün beyzi arasına kapı kontağını ,
transistörün beyziyle pilin artısı arasına da direnci bağlayın

Kapi açıldığı andan buzzer ötmeye başlar.

Yok bir süre sonra ötsün istiyorsan da direnci 470k yapıp, kapı kontagina paralel 100uF kondansatör baglayın.
Semanin da iskencesi boyle oluyor anladim :avare1:

İçerisinde reed role vardır ama 5 ohm kulaga fazla geliyor neyse

iki seçenek geliyor aklıma ya bir esp modülü ile hem internete de baglanır açik kalan kapı bi sure kapatılmazssa buzzer oter bi sure daha kapatılmazssan telefona mesaj gelir gibi

Yada mikrodenetleyici olmasın derseniz bir zil daha alsın
Reed role ile bir pnp transistoru sürsün o da beyzinde rc tank devresi olan başka bir npn transistörü sürsün o transistör de kapı zilinin uclarını kısa devre edecek şekilde baglansın bu şekilde çalışır sanırım ancak çizmedim çizip görmem gerek

Buzzeri soksun uzun bir kablo ile led baglasin. Ledi de kameranin gorecegi bir yere konumlasin.

Buzdolabı kapısı gibi olacak. Uzun süre açık kalırsa alarm verilir. LDR yerine reed röle, karşısına mıknatıs takalım. Belki de kapı kapalıyken çalacaktır

1712181431248.png

Son düzenleme:
İçerisinde reed role vardır ama 5 ohm kulaga fazla geliyor neyse
Bana da 5 Ohm fazla geldi.

iki seçenek geliyor aklıma ya bir esp modülü ile hem internete de baglanır açik kalan kapı bi sure kapatılmazssa buzzer oter bi sure daha kapatılmazssan telefona mesaj gelir gibi
Bu da cok hos olurdu, ESP32 ile biraz calisayim da bunu proje diye yaparim. Internetten haber versin felan cok tatli olur. Hatta kac kere kapi acilip kapanmis vs . :ok1:

Yada mikrodenetleyici olmasın derseniz bir zil daha alsın
Reed role ile bir pnp transistoru sürsün o da beyzinde rc tank devresi olan başka bir npn transistörü sürsün o transistör de kapı zilinin uclarını kısa devre edecek şekilde baglansın bu şekilde çalışır sanırım ancak çizmedim çizip görmem gerek
Bu da iyi olabilir, daha yuksek sesler cikmasi icin sanirim.

Buzzeri soksun uzun bir kablo ile led baglasin. Ledi de kameranin gorecegi bir yere konumlasin.
Bu iyi fikir, hem buzzer hem led. Led de kameranin gorecegi gibi durursa kontrol amacli iyi olurmus.

Buzdolabı kapısı gibi olacak. Uzun süre açık kalırsa alarm verilir. LDR yerine reed röle, karşısına mıknatıs takalım. Belki de kapı kapalıyken çalacaktır
Evet LDR ye guven olmaz zaten, ortamin isik durumu degiskenlik gosterebilir. LDR yerine reed role uygun olur mu bilmiyorum. Ancak belli zaman sonra alarm vermesi cok iyi olurdu. Yoksa her kapi acildiginda sinir bozucu hale gelir o gurultu. 30 sn sonra otmeli sanki.

Pilli basit kapı alarmları var..onlardan alınıp kullanılabilir.Buzzer ın üstü bant veya süngerle kapatılırsa ses seviyesi düşürülür.Kapı açılınca çalar ..kapı kapatılıncaya kadar öter.

Pilli basit kapı alarmları var..onlardan alınıp kullanılabilir.Buzzer ın üstü bant veya süngerle kapatılırsa ses seviyesi düşürülür.Kapı açılınca çalar ..kapı kapatılıncaya kadar öter.
Onlara guvenmiyor, almis pili hemen bitmis, bitip bitmedigini anlayamamis, bazen calisip calismiyormus diye midesi bulanmis. Hatta 109 TL ye bile satiyorlardi.

binanın normal zil tesisatı nasıl diyafon var mıymış
mesela benim görüntülü diyafon bozuldu zil olarak diyafon beslemesi için olan 24 voltu kapı zilinden geçirip lineer regülatör üzerinden buzzer a bağladım pil derdi yok

Bana da 5 Ohm fazla geldi.

Bu da cok hos olurdu, ESP32 ile biraz calisayim da bunu proje diye yaparim. Internetten haber versin felan cok tatli olur. Hatta kac kere kapi acilip kapanmis vs . :ok1:

Bu da iyi olabilir, daha yuksek sesler cikmasi icin sanirim.

Bu iyi fikir, hem buzzer hem led. Led de kameranin gorecegi gibi durursa kontrol amacli iyi olurmus.

Evet LDR ye guven olmaz zaten, ortamin isik durumu degiskenlik gosterebilir. LDR yerine reed role uygun olur mu bilmiyorum. Ancak belli zaman sonra alarm vermesi cok iyi olurdu. Yoksa her kapi acildiginda sinir bozucu hale gelir o gurultu. 30 sn sonra otmeli sanki.
Transistörün amacı hem sinyali terslemek hem zaman geciklemesi eklemek dün çok yorgundum bugun fırsatını bulursam çizmeye çalişayım bir devre

binanın normal zil tesisatı nasıl diyafon var mıymış
Kapinin mentese tarafina 1 metre kadar uzak bir yerde diafon var. Benim ust kat komsum olur kendileri, Muhtemelen evlerin diafonlari ayni yerdedir.

Kapinin mentese tarafina 1 metre kadar uzak bir yerde diafon var. Benim ust kat komsum olur kendileri, Muhtemelen evlerin diafonlari ayni yerdedir.
Oradan enerji çekilip pil dersinden kurtulunur hatta zil almasına da gerek yok diyafonun zili transistorle tetiklenir

mesela benim görüntülü diyafon bozuldu zil olarak diyafon beslemesi için olan 24 voltu kapı zilinden geçirip lineer regülatör üzerinden buzzer a bağladım pil derdi yok
Oradaki 24v veya baska voltaj varsa onu istedigin gibi kullaniriz. VOltaj regulator minik devreler var bende.

Oradan enerji çekilip pil dersinden kurtulunur hatta zil almasına da gerek yok diyafonun zili transistorle tetiklenir

Eger boyle uygun diyorsan sorun yok, hem dedigin gibi zil almak zorunda kalmaz hemde kapi zilini uyari gibi kullanir. Ya da hoparlorunu iste.

Hatta kapinin mentese tarafinda calistirirsak ortalikta kabloda cok gezmez. 1 metre bir kablo gozukur. Ya da kablo demeti. Diafonun icinden foto felan lazim mi?

Oradaki 24v veya baska voltaj varsa onu istedigin gibi kullaniriz. VOltaj regulator minik devreler var bende.

Eger boyle uygun diyorsan sorun yok, hem dedigin gibi zil almak zorunda kalmaz hemde kapi zilini uyari gibi kullanir. Ya da hoparlorunu iste.

Hatta kapinin mentese tarafinda calistirirsak ortalikta kabloda cok gezmez. 1 metre bir kablo gozukur. Ya da kablo demeti. Diafonun icinden foto felan lazim mi?
Devreyi tasarlarken fotoya gerek yok 2 tel kapının onundeki butona gidiyordur onlar transistor veya role ile kısa devre edilir minnak röle daha garanti izolasyonlu oldugu için

sematigi açınca kafamdaki kadar kolay olmadığını anladım :)
şoyle birşey tasarladım ama çalışır mı emin değilim transistorlerle bayadır pratik yapmadım
diyafon sisteminde zilin nereye baglandıgına bakmak ölçmek gerek eğer bir ucu 5 v bir ucu giriş felan ise bu devreyi baglayınca kısa devre olur
1712256032520.png

yada direk kombi rolesi kullanılabilir
1712256414116.png

dediğim gibi transistör pratiğim yok bu devreleri transistörlerden anlayan birileri kontrol etse iyi olur R3 ve C1 değerleri D1 zener diyodunun voltajına göre rc zaman sabitinden hesaplanacak c2 stabilliği sağlamak için değeri kaç olmalı bilmiyorum arastırırken 100 uf kullanan gördüm

bir de alternatif olarak 555 entegresi kullanan devreler var
veya mosfetli devreler var

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,878
Üyeler
2,488
Son üye
ilter

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back