0-8V AYARLI DC GÜÇ KAYNAĞI TASARIMI

2sulo_

Yeni Üye
0-8v arasında ayarlanabilen dc güç kaynağı yapıyorum bu devreye kısa devre koruması yapmak istiyorum önerileriniz var mıdır
DEVREM ŞU ŞEKİLDE(YANLIŞLARIM VARSA YAZABİLRSİNİZ)
27664 eklentisine bak

LM317 nin çıkışı kısa devre olursa akımı limitliyor zaten. Bunun ötesinde nasıl bir koruma yapmak istiyorsun?

Cam sigorta konulabilir.

Bir yere de sigorta koymayalım :)
Bizlerin masaüstü güç kaynaklarının hangisinin çıkışında cam sigorta var :)

Akım yazılmamış gerçi ama 8V için o LM317 akım yüksekse kavrulabilir.

Su devreyi cizmistim daha once. RV2 ile akim ayari yapiyorsun. Bu basitlestirilmis hali. 0-50V guc kaynagi aslinda. Onu da ekleyeyim. R9 ve RV3 dummy load. R2, R5 ve R8 tas direnc.

Akim ayari.jpg

0-50V.jpg

Bir yere de sigorta koymayalım :)
Bizlerin masaüstü güç kaynaklarının hangisinin çıkışında cam sigorta var :)

Akım yazılmamış gerçi ama 8V için o LM317 akım yüksekse kavrulabilir.

Bende biliyorum da ucu bucağı belirsiz bir soruya net bir cevaptı. İlk mesajdaki devre temel bir devre. Bu devreye akim koruması kendi devresinden daha karışık olabilir. Ne kadar akimda koruma istendigi bilgisi de yok.

@serkan_48 doğru aslında ben sigorta olayına gıcığım az ondan demiştim, kusura bakma :)
Doğru diyorsun, ne yükleyecek, akım ne olacak belli değil. O yüzden LM317 ciddi kavrulabilir.

Lm317 denediğim ve halen kullandığım bir regüledir. Tİ manuelindeki PNP kollektör çıkışlı olan modeli bir regüleden beklenenden fazlasını veriyor.Geribeslemesi ile voltajı kontrol ediyor.
Bir denemediğim ua723 kaldı. Onu da tam çözemedim. Çok fazla sayda değişik şemaları var. Malzemeler çekmecede duruyor.Artılarını bulsam, projeye başlayacağım.

@255

Bunlar kisa devre koruma degil akim sinirlama olmus.

Ikisi ayri seyler.

LM317 nin çıkışı kısa devre olursa akımı limitliyor zaten. Bunun ötesinde nasıl bir koruma yapmak istiyorsun?
çıkıştaki yük için bir koruma lazım yük üzerindeki voltajı da aynı zamanda 0-8v arsında ayarlayabilmeye devam etmem lazım benim devremin son şekli ektedir yardımınız için teşekkürler

Ekler

• Ekran görüntüsü 2023-12-18 232532.png
    Ekran görüntüsü 2023-12-18 232532.png
    24.8 KB · Görüntüleme: 30
Su devreyi cizmistim daha once. RV2 ile akim ayari yapiyorsun. Bu basitlestirilmis hali. 0-50V guc kaynagi aslinda. Onu da ekleyeyim. R9 ve RV3 dummy load. R2, R5 ve R8 tas direnc.

27668 eklentisine bak

27669 eklentisine bak
çıkıştaki yük için bir koruma lazım yük üzerindeki voltajı da aynı zamanda 0-8v arsında ayarlayabilmeye devam etmem lazım benim devremin son şekli ektedir yardımınız için teşekkürle

Ekler

• Ekran görüntüsü 2023-12-18 232532.png
    Ekran görüntüsü 2023-12-18 232532.png
    24.8 KB · Görüntüleme: 32
çıkıştaki yük için bir koruma lazım yük üzerindeki voltajı da aynı zamanda 0-8v arsında ayarlayabilmeye devam etmem lazım benim devremin son şekli ektedir yardımınız için teşekkürle
Bu devrede mantik hatasi var. Sen 0.44 Ohm uzerinden gececek 1.5A sonrasi direnc uzerinde olusan 0.7V gerilimin transistoru tetikleyecegini dusunmussun. Ama o durumda akim transistor uzerinden gecer, direnc by-pass olmus olur. Devrede akimi kesmeye yonelik bir is yapimaz ki. Zaten LM317'nin kendisi 1.5A'i asinca kesiyor cikisi.

Son düzenleme:
Bu devrede mantik hatasi var. Sen 0.44 Ohm uzerinden gececek 1.5A sonrasi direnc uzerinde olusan 0.7V verilimin transistoru tetikleyecegini dusunmussun. Ama o durumda akim transistor uzerinden gecer, direnc by-pass olmus olur. Devrede akimi kesmeye yonelik bir is yapimaz ki. Zaten LM317'nin kendisi 1.5A'i asinca kesiyor cikisi.
evet haklısınız o da bir denemeydi 0.66ohmluk direnç ve npn transistörü çıkarılmış olarak düşünebilir misiniz

evet haklısınız o da bir denemeydi 0.66ohmluk direnç ve npn transistörü çıkarılmış olarak düşünebilir misiniz
Devre yine hatali olur. Standart LM317 devresi icin R2'yi cikartip onun yerine RV1'i koymalisin ki voltaj ayari yapabilsin. Benim attigim semalara goz gezdir. Orada hem voltaj hem akim ayari yapiliyor. Ilk semadaki R1'i yok say, onu silmeyi uutmusum. O yuksek akim icin transistor eklenince uygulaniyor devreye.

Devre yine hatali olur. Standart LM317 devresi icin R2'yi cikartip onun yerine RV1'i koymalisin ki voltaj ayari yapabilsin. Benim attigim semalara goz gezdir. Orada hem voltaj hem akim ayari yapiliyor. Ilk semadaki R1'i yok say, onu silmeyi uutmusum. O yuksek akim icin transistor eklenince uygulaniyor devreye.
ilk denediğimde rv1 zaten r2 nin yerindeydi fakat 0v değerini alamıyordum benim devremde 0-8v alabiliyorum sadece bana lazım olan yük için kısa devre koruması regülatörün korumasından da ayrı olarak tasarlamam lazım

ilk denediğimde rv1 zaten r2 nin yerindeydi fakat 0v değerini alamıyordum benim devremde 0-8v alabiliyorum sadece bana lazım olan yük için kısa devre koruması regülatörün korumasından da ayrı olarak tasarlamam lazım
LM317'nin cikisi 1.25V min'dir. 0 V alamazsin. Onun icin cikisa 3A'lik iki tane seri diyot ekle, daha pratik olur.

Son düzenleme:
çıkıştaki yük için bir koruma lazım yük üzerindeki voltajı da aynı zamanda 0-8v arsında ayarlayabilmeye devam etmem lazım benim devremin son şekli ektedir yardımınız için teşekkürler

Güç kaynaklarında, akım için düşünürsek, iki türlü koruma var:

OCP (overcurrent protection) - Yükten geçen akım miktarı bir eşik değerini aşarsa güç kaynağı yükten ayrılıyor ve tekrar bağlanana kadar ayrılmış kalıyor

CC (constant current) - Yükten geçen akım miktarı bir eşik değerine ulaşınca, artık akım o değerde sabit tutuluyor.

Nasıl bir koruma istediğin, beklentinin ne olduğunu net bir şekilde belirtmen lazım, yoksa biz habire tahmin eder dururuz :)

Güç kaynaklarında, akım için düşünürsek, iki türlü koruma var:

OCP (overcurrent protection) - Yükten geçen akım miktarı bir eşik değerini aşarsa güç kaynağı yükten ayrılıyor ve tekrar bağlanana kadar ayrılmış kalıyor

CC (constant current) - Yükten geçen akım miktarı bir eşik değerine ulaşınca, artık akım o değerde sabit tutuluyor.

Nasıl bir koruma istediğin, beklentinin ne olduğunu net bir şekilde belirtmen lazım, yoksa biz habire tahmin eder dururuz :)
1.5A üstüne bir koruma sağlamak istiyorum ama zor bir devre olacak ise sadece normal kısa devre yani çıkışa kablo bağlama gibi bir senaryo için de olur :)

1.5A üstüne bir koruma sağlamak istiyorum ama zor bir devre olacak ise sadece normal kısa devre yani çıkışa kablo bağlama gibi bir senaryo için de olur :)

Bu dediğini LM317 sağlıyor zaten. Hem aşırı akım hem de termal koruma var. Yani standart devreyi kullan o kadar.

Bir de teknik sorular sorarken, bilgi seviyen, elinde bulunan ekipmanlar hakkında da biraz fikir vermen iyi olur. Mesela ben şu anda emin değilim, uygun ölçüde soğutucu bağlaman gerektiğini biliyor musun, bilmiyor musun? Sonra deneyip de LM317 yi yakıp "dediğin gibi bağladım entegre havaya uçtu" demeyesin :)

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,839
Üyeler
2,479
Son üye
yiyehuoxing32

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back