12V 1A ile İki Farklı LED Grubunu Çalıştıramadım

crewizinit

Üye
Merhaba ustalarım;

Sizlere sorum şu:

Elimde 12V 1Amper ile çalışan bir LED grubu var, elimde yine 12V 500mA ile çalışan bir LED grubu daha var.
Fotoğraflarda görüldüğü üzere iki led grubunu paralel bağlayıp 12V 1 Amper verdiğimde biri çalışıyor diğerinde tık yok. Çektiği Volt ve Akım ekranda gözüküyor. Fakat ikisi de ayrı ayrı denediğimde 12V 1A ile sağlıklı çalışıyor. Ne yapmalıyım? Masa aydınlatmasında kullanacağım ikisinide. Teşekkürler

Ekler

• WhatsApp Image 2023-02-18 at 20.59.48 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2023-02-18 at 20.59.48 (1).jpeg
    551 KB · Görüntüleme: 58
  • WhatsApp Image 2023-02-18 at 20.59.48 (2).jpeg
    WhatsApp Image 2023-02-18 at 20.59.48 (2).jpeg
    326 KB · Görüntüleme: 56
  • WhatsApp Image 2023-02-18 at 20.59.48.jpeg
    WhatsApp Image 2023-02-18 at 20.59.48.jpeg
    205.9 KB · Görüntüleme: 62
1 ampere karşı iki LED grubu 3V çekiyor. 12V 1A adaptör denediğimde de çalışmıyor yine. Halbuki 12V 1amper verip ikisini de çalıştırabilmesi gerekiyor. :(

12V 500 mA olan LED grubundan en fazla 500 mA akım geçirmen lazım, 12V 1A olandan da en fazla 1A akım geçirmen lazım. Bunu da tek bir güç kaynağı ile yapamazsın. Tek bir güç kaynağında sadece bir akım ayarlaması yaparsın ve artık ne bağlarsan bağla, o akımı geçirmeye çalışır.

Fakat ikisi de ayrı ayrı denediğimde 12V 1A ile sağlıklı çalışıyor.

12V 1A ayarı ile 12V 500 mA lik bir LED grubu çalıştırırsan, iki kat akım geçirmiş oluyorsun. O grup kısa sürede arızalanır.

Teşekkürler ustam. Fakat herhangi elektronik bileşen koyarak tek adaptörle ikisini de nasıl çalıştırabilirim? Ben 12V 1A vereceğim ikisi de ihtiyacı olanı alacak. Basitçe direnç ile falan ayarlanabilir diye düşünüyorum fakat tam elektronik kurgusunu bilmiyorum

Teşekkürler ustam. Fakat herhangi elektronik bileşen koyarak tek adaptörle ikisini de nasıl çalıştırabilirim? Ben 12V 1A vereceğim ikisi de ihtiyacı olanı alacak. Basitçe direnç ile falan ayarlanabilir diye düşünüyorum fakat tam elektronik kurgusunu bilmiyorum
Elektronik olarak anlatmak gerekirse 1A sağlayan bir kaynaktan 1.5A çekerseniz en iyi ihtimalle korumaya geçecektir.

Örneklemem gerekirse 1 litre su ile 2 ayrı 1 litre şişeyi ağzına kadar doldurmaya çalışıyorsunuz.

12V 500 mA olan LED grubunu 12V bir kaynağa bağlarsan (akım sınırlaması yok), seri olarak 24 Ω 10 W gibi bir direnç bağlaman lazım. O zaman o LED grubu, gereksinimi olan 500 mA akımı çeker. Ama 24 Ω direnç üzerinde 6 W gücü de ısı olarak ziyan etmiş olursun.

12V 500 mA olan LED grubunu 12V bir kaynağa bağlarsan (akım sınırlaması yok), seri olarak 24 Ω 10 W gibi bir direnç bağlaman lazım. O zaman o LED grubu, gereksinimi olan 500 mA akımı çeker. Ama 24 Ω direnç üzerinde 6 W gücü de ısı olarak ziyan etmiş olursun.
25W led sürücü almak uygun olacaktır.

Madem bunlar 12V 1A ile çalışabiliyor. Zarar görmesini geçtim. Neden 12V 1A verip paralel bağladığımda 3V 1A çekip biri yanıyor diğeri yanmıyor tuhaf. Sanırım elektronik LED yakmak değilmiş :)

Bir dakka, bu doğru olmayabilir. LED'lerin forward voltajını da bilmek gerekiyor ve ona göre hesaplamak gerekiyor. Belki de 12 V dan fazla voltaj verilmesi gerekebilir, direnç değeri de farklı olabilir. Üretici datasheet'ten LED modüllerinin yapısını ve toplam forward voltajını tespit edip ona göre hesaplamak lazım.

Madem bunlar 12V 1A ile çalışabiliyor. Zarar görmesini geçtim. Neden 12V 1A verip paralel bağladığımda 3V 1A çekip biri yanıyor diğeri yanmıyor tuhaf. Sanırım elektronik LED yakmak değilmiş :)

TMT LED sitesine bakınca bunların "constant current" LED modülleri olduğu anlaşılıyor. Yani üretici diyor ki, bundan en fazla 1 A geçir. Akımı da nasıl sınırlarsın? Ohm kanununa göre ya direnci arttırırsın (LED için mümkün değil), yada voltajı azaltırsın. Senin güç kaynağı da bunu yapıyor zaten.

Evet hocam muhtemelen. Sonuç olarak bu ikisini ayrı adaptörle mi çalıştıracağım. Yoksa elimde bir 30V 500mA LED sürücü var. Kullanabilir miyim? 500mA'dan fazla vermeyeceği için uygun olabilir mi?

Evet hocam muhtemelen. Sonuç olarak bu ikisini ayrı adaptörle mi çalıştıracağım. Yoksa elimde bir 30V 500mA LED sürücü var. Kullanabilir miyim? 500mA'dan fazla vermeyeceği için uygun olabilir mi?
üstünde 30v 500mA yazıyorsa bu led sürücü değildir.
led sürücülerde gerilim aralığı ve sabit akım değeri yazar.

örn:20-65V 400mA.
üstünde bu değerler yazan led sürücü tam 400mA çekildiği gerilimde sabit tutar çıkşını.

Dediğiniz gibi hocam. Ekteki görselde olan var elimde.

Ekler

• WhatsApp Image 2023-02-18 at 22.20.51.jpeg
    WhatsApp Image 2023-02-18 at 22.20.51.jpeg
    304.4 KB · Görüntüleme: 53

Forum istatistikleri

Konular
5,866
Üyeler
2,486
Son üye
mec4402

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back