SANYO UR18650A lityum iyon pillerin kapasite ölçümü

Elimde testlerini tamamlayıp değerlerini yazdığım 34 tane daha pil var. Hepsini kenara kaldırmadan önce tekrar şarj etmem gerekiyor. Bütününde benzer sonuçlar çıkarsa bence karar için yeterli olur. Hepsini 3 kere boşaltıp doldurursam 1 ay sürer. :D

Bütün pilleri tekrar şarj ettim.

IMG_20210323_012254.jpg

C oranı gibi testlere geçmeden önce son olarak bendeki bir kaç Ni-Mh pilleri de doldurup test edeceğim. Bunun şarj karakteristiği biraz daha farklı. Şarjı 15 saat sürecek bakalım sonuç ne çıkacak.

IMG_20210323_115616.jpg

Deneylerden sonra pilleri artık tepki vermeyen şarjlı tornavidayı, örnek olması bakımından lityum iyon pile dönüşümünü yapacağım. Bu tornavidanin güzel tarafı tork ayarı yapılabiliyor.

IMG_20210323_120544.jpg

1. 350mah kapasite olcmussun. Ayni pil icin 350ma akim cekerek test edersen pilin 1 saat dayanmasi gerekir. Bunu dogruluyabilir misin?

2. Ayni pil icin 700mah ceker isen mantiken 30dk dayanmasi beklenirken pratikte bu sure daha az olmali...

3. Ayni pil icin 350ma akim ile 1sn on/off seklinde akim ceker isek pilin hizmet süresi 2 saat mi olur?
Bütün pillerin kapasite ölçümü gibi işleri bitirdiğim için şimdi sıra bu soruların cevabını bulmaya geldi.

1. sorudaki gibi 373 mAh ölçütüğüm pili 0.375 A çekecek şekilde yüke bağladım. USB kayıt özelliğini açtım (umarım başardım) verileri grafik için kaydetmeyi deniyorum. Deniyorum dedim çünkü USB kayıt olayını tam anlamadım. Doğru düzgün USB kayıt yapmayı başaramasam da özet olarak sonucu buradan paylaşacağım.

IMG_20210401_211832.jpg

Tesadüfen tam olarak 30. dakikada bir görüntü yakalama şansım oldu. 373 mAh / 2 =187,5 mAh yapar. Büyük bir süpriz olmaz ise gidişata göre birinci sorunun cevabı tam olarak olması gerektiği gibi çıkacak gibi duruyor...

IMG_20210401_214745.jpg

Hımm çok beklenmedik bir durum değil ama genede bir durum oluştu. ;) 0.375 A ile kapasite testi yaptığımızda, kesme gerilimine (2.75 V) kadar pilin verebildiği kapasite artıyor. 1. saati kaçırdığım için ekranı çekemedim ama 375 mAh kapasiteye ulaştığını söyleyebilirim. Şimdiye kadar doğrusal bir gidişat var. Şu an 1 saat 15 dk oldu ve kapasite 469 mAh. Test birazdan sonlanacak gibi.

IMG_20210401_223245.jpg

İlk test 1:28 saat sürdü. Verileri sağlıklı bir şekilde kaydedemedim. :mad: Anladığım kadarıyla sadece cihazın grafik ekranı açıkken ki verileri kaydetmiş. Neyseki aralarda yukarıdaki fotoğrafları çekmiştim. Aşağıda kaydettiği verileri paylaşıyorum:

1617307117106.png

Testin sonunda pilin 1 saat süresince beklenen akımı verebildiğini görmüş olduk. Hatta datasheet'e belirtilen 1 A yerine, kendi beklentimize uygun bir akım ile deşarj ettiğimizde ilk öçtüğümüz kapasiteden %50 daha fazla yararlanabildik.

Şimdi pili tekrar şarja taktım. Şarjdan sonra 1 saat bekleyip bu gece yetişirse ikinci testi tamamlayacağım.

IMG_20210401_224714.jpg

2. testi de yaptım. Kapasitenin 2 katı akım çektim ve 28:45 dakika dayandığını gördüm. Bu şekilde ilk ölçtüğüm (373 mAh) değerine yakın 357 mAh bir kapasite gözlemledim. Son testi yarın yapacağım.

IMG_20210402_014751.jpg

Bir saniye 0,375 A sonraki bir saniye çekmeyecek şekilde yükü ayarladım. Durdurma süresi ile ilgili bir ayar olup olmadığını bilmediğimden kronometremin alarmını 2 saate ayarladım. Bir de pil test seçeneğinde olduğu gibi doğrudan mAh değeri edinemeyeceğiz. Test bittikten sonra pili tekrar şarj edeceğim ve ne kadar dolum yaptığına bakarak bu değeri tahmin etmeye çalışacağım. Bakalım 2 saatin sonunda nasıl bir sonuçla karşılaşacağız.

IMG_20210403_142835.jpg

IMG_20210403_143128.jpg

1. pili test ettik. 375mah cikti
2. Pilden 375ma cektik. 550mah kapasite sagladi.

Ozaman birde son olarak 550ma ile deneyebilirmisin?

Bence pilin gercek kapasitesi 500mah civarinda.

Bir saniye 0,375 A sonraki bir saniye çekmeyecek şekilde yükü ayarladım. Durdurma süresi ile ilgili bir ayar olup olmadığını bilmediğimden kronometremin alarmını 2 saate ayarladım. Bir de pil test seçeneğinde olduğu gibi doğrudan mAh değeri edinemeyeceğiz. Test bittikten sonra pili tekrar şarj edeceğim ve ne kadar dolum yaptığına bakarak bu değeri tahmin etmeye çalışacağım. Bakalım 2 saatin sonunda nasıl bir sonuçla karşılaşacağız.

9327 eklentisine bak
9326 eklentisine bak
375 mah ile 1.5 saat calistigina gore bu sartlarda 3 saat uzeri hizmet vermeli...

Bence zamanin müsait ise testi 2 saatte durdurma pilin kesme voltajina kadar devam et. Boyle yaparsan aralikli kullanimin kapasiteyi arttirip arttirmadigini goruruz.

Zamanla ilgili değil, devamlılık seçeneğinde voltaj kesme opsiyonu yok. 1 saniye akım çek sonra bir saniye bekle seçeneği elektronik yükün devamlılık özelliğinde var. Şimdiye kadar hep yükün pil test özelliğini kullandım, o yüzden rahatlıkla test ettim.

3 saat zaman diliminde bir yerlerde pilin olması gereken kesme gerilminin (2.75 V) altında düşerse, pil akım vermeye devam eder ama bu pilin sağlık sınırları dışında olur. Yani doğru bir sonuç elde edemeyiz...

Deneylerden sonra pilleri artık tepki vermeyen şarjlı tornavidayı, örnek olması bakımından lityum iyon pile dönüşümünü yapacağım. Bu tornavidanin güzel tarafı tork ayarı yapılabiliyor.

8988 eklentisine bak
Sercan bey merhaba,yıllar önce aldığım benimde öyle bir şarjlı tornavidam vardı.Bundan 5, 6 sene önce öyle bir girişimde bulunmuştum şöyle bir sorun çıktı li ion 18650 pillerin çapı büyük geldiği için kapak vidasına değiyordu kapak zor kapanıyordu ben de şöyle bir çözum bulmustum, elimde eski laptopdan kalma 17670 li ion pil vardi ,onu ve bir koruma devresi kullanararak çözüme ulaştım .
20210403_182822.jpg
20210403_182731.jpg
20210403_183022.jpg

Aslında piller arasında 18650 dışında ebatlar vardı, biraz da onlara güvenmiştim ama onlar tamamen ölü çıktı. Artık sığdıramasam da bu cihaz yapmak istediğimize güzel bir örnek oldu...

2 saatlik deneyin artından pili tekrar şarj ettiğimde 482 mAh dolum yapabildim. Dolumdaki kayıp da göz önüne alındığında 1 sn 0.375 A, 1 sn hiç akım çekmeden 2 saat testin sonunda pilden 375 mAh civarında yararlanmış olduk diyebiliriz. Bu pil test modunda test etmediğim için tam değer değil, yüksek ihtimalli bir varsayım. Bunu daha sonra verileri kayıt ederek 3 saat için deneyeceğim ama önce pilin gerçek kapasitesinin 550 mAh olup olmadığını ölçeceğim.

Şimdi bu pilden 375 mAh akım ile elde ettiğimiz 554 mAh kapasiteyi test etmek için 0.554 A ile pil test modunda deneyeceğim. Bakalım o zaman 550 mAh kapasiteyi vere bilecek mi?

IMG_20210403_200549.jpg

Aslında piller arasında 18650 dışında ebatlar vardı, biraz da onlara güvenmiştim ama onlar tamamen ölü çıktı. Artık sığdıramasam da bu cihaz yapmak istediğimize güzel bir örnek oldu...
Kapak vidasını, biraz pile değen yerden inceltebilirsen belki olur.

Şimdi bu pilden 375 mAh akım ile elde ettiğimiz 554 mAh kapasiteyi test etmek için 0.554 A ile pil test modunda deneyeceğim. Bakalım o zaman 550 mAh kapasiteyi vere bilecek mi?
Şimdi test bitti. 0.554 A ile 399 mAh kapasiteye ulaştı. Ben buradan şunu anlıyorum, pilin kapasitesini fabrika verilerinde belirtiği gibi 1 A ile ölçtüğümüzde bu bize güvenle kullanılacak kapasiteyi veriyor. Yani bu pil için 1 A ile ilk ölçtüğümüz 373 mAh kapasite bu pilin gerçek kapsitesi.

Düşük akım çektiğimizde bu kapasite bir miktar daha yükseliyor. Belki bir mikroişlemciye ya da TV kumandasında bağlarsak bu artış faydalı olsada, pilden motor çalıştırmasını beklemek gibi senaryoda faydalanmak istediğimizde 375 mAh beklemeliyiz.

IMG_20210403_212210.jpg

Forum istatistikleri

Konular
5,841
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back