Ben böyle özellik eklemeye devam edersem bilgisayarımdan daha büyük bir kutu haline gelecek kullanışsız olacak boyutu nedeniyle sadece telefon şarjı ve 15-19 arası geçiş yapacağım.

Lamba, voltmetre falan fikirlerimi uygulamaya kalkarsam devasa bir kutu olacak.

Bence voltajı ayarlı yaparsan portatif bir güç kaynağın olur, birçok yerde işe yarar. Ama bundan başka özellik ekleme artık, yoksa proje bitmez :)

https://www.amazon.com.tr/ICQUANZX-...ocphy=1012763&hvtargid=pla-870430581540&psc=1

518EFqL3OSL._AC_SY780_.jpg

Biraz pahalı olmakla birlikte güzel görünüyor.

Bence voltajı ayarlı yaparsan portatif bir güç kaynağın olur, birçok yerde işe yarar. Ama bundan başka özellik ekleme artık, yoksa proje bitmez :)
Benim en büyük sorunum bu abi.
Özellik ekleye ekleye aylarca uğraşırım bitiremem özellik eklemekten.

Abi merhaba.
Hem devre boyutu hemde fiyatı beni yoracak cinsten.

Elimde onlarca LM2596 mavi kart var bunun çıkışına güçlendirme yapcak bir devre kurarsam eğer benim için maliyet fazlasıyla düşer.

Yapacağım projeleri bu güne kadar biriktirdiğim için şuan malesef maliyet odaklı çalışmak durumundayım eğer sadece bunu yapacak olsaydım kesinlikle bu devreyi alırdım.

Yardımın için çok teşekkür ederim abi.

Elimde fazladan kalan 200 liramı ne yapayım derken neden malzeme almayayım ki dedim.
Hangi projeye yatırsam diye düşünürken bu power bank ağır bastı diğerleri için çok az harcamalar yaparak final haline getirebilirim elimdeki bmsleri sürekli bir yerlere taktığım için hiç kalmadı elimde.

Neler aldım 200(150) liraya bu proje için;
Pillerimin hepsi batarya tamircilerinden geçtiği için elime bakım istiyorlar.
+ Kutup için izolasyon kağıdı
Yeni pil makaronları siyah çok hoşuma gitti

Pilleri yan yana bağladığında ve silikonu bastığında aralarına silikon atınca bütün yük birleşim noktalarına biniyor yükü alması için
Plastik tutucular

6 Pili aynı anda şarj etmek için bms
BMS

Aynı zamanda telefonda şarj etmek için böyle dandik bir devre var.
Bunu kullanırsak her telefonu şarj edemeyebilir usb data uçlarına gerilim bölücü yapmak gerek çoğu cihaz için

Bunun proje ile alakası yok boyutu çok hoşuma gitti

Bununda alakası yok uzun buldum diye aldım plastik olduğu için kesebilirim istediğim boyuta

Birkaç tane daha ürün var onlar linklemeye değer ürünler değil.
tunik soket.
header vs.

Birde nikel şerit ekledim arabanın aküsüyle punta yaptığım aklıma geldi pilleri lehimlemek yerine puntalayarak birleştireceğim.
Şerit.

Bizim arabanın aküsü kısa süreli 600A akım sağlayabildiğini söylüyor.
En ince punta şeridini kullanınca bu akım şeridi koparıyor en az 0.15mm olmalı hatta daha kalın.

Biraz ara vermiştim yeterli dağ bayır gezisi yapıp döndüm.
Peşinden koşturan kargocuyu yakalayıp aldığım ürünlerden en çok ihtiyacım olan 18650 piller için kaplama makaronunu denedim sonuç güzel ilk denemede çöp ettim çakmağı olabildiğince hızlı geçirmek lazım makaron üstünden çok ısıya maruz kalırsa yırtılmaya başlıyor hızlı şekilde ve uzun molalar verip daraltmak lazım yoksa yırtılıyor.

Ekte kaplama aşamalarımın fotoğrafları var.

4 Numaralı fotoğrafta çok küçük yırtılma oldu çok dikkatli ve uzun aralıklarla yağtığım halde fakat boyutu küçük ve yırtıldığı yerde izolasyon kağıdı var sorun olmaz.

Son fotoğraftakiler pilleri birleştirmek için yapılmış tutucular punta için kanal'da açılmş üstlerine

Ekler

• pb1.jpeg
    pb1.jpeg
    338.1 KB · Görüntüleme: 97
  • pb2.jpeg
    pb2.jpeg
    341.6 KB · Görüntüleme: 96
  • pb3.jpeg
    pb3.jpeg
    315.1 KB · Görüntüleme: 92
  • pb4.jpeg
    pb4.jpeg
    180.1 KB · Görüntüleme: 99
  • pb5.jpeg
    pb5.jpeg
    290.6 KB · Görüntüleme: 106
  • pb88.jpeg
    pb88.jpeg
    292.1 KB · Görüntüleme: 95
PİL.png

Diğer projeme paralel ilerletiyordum bunuda.
Pillerimi 2.40A çeken bir araba amüpülüne bağlaylıp 15 dakika boyunca bırakıyordum ve 15 dakika sonunda düştüğü voltajlarını not ettim.

7 numaralı pil test sırasında dumanlar atmaya başladı ufak bir kazamız o oldu çin malı bir radyodan sökmüştüm demekki 100mA'den fazla yüke gelemiyormuş.

Araba aküsü ile punta çok güzel yapılıyor fakat bu aldığım nikel şerit dandikmiş punta süresini göz/beyin kordinasyonu ile ayarladığım için biraz uzun tutunca nikel şerit kopuyor en iyisi 2-3 saatb buz dolabında tutup lehim yapayım

Not: Devre özel bir şarj aleti istemiyor FAKAT 23-24.50V arasında şarja geçmiyor.
Şarja geçmesi için 25-26V aralığında bir gerilim uygulamanız gerekiyor.

Elimde çeşitli 24V'lar vardı mervesan ve meanwell bunların üstündeki ince ayar potundan 25.50'ye ayarlıyordum fakat yüke binince 24'e düşüyorlardı murr olanı 25.50'ye ayarlayınca 25.47'ye düşüyor.

Tek detay net 25V üstünde voltaj verebilen 2A'e kadar akıma dayanan(850mA çekiyor devre şarj esnasında) bir adaptörünüzün bulunması.

T yazan pinlere NTC bağladım datasheet bulamadığım için 10K değerinde ntc bağladım ve NTC'yi bir pilin üstüne en çok temas yüzeyi oluşacak şekilde silikonladım.

Sıra çıkış devresine geldi.

Şimdi bana kuvvetli bir regüaltör lazım.

Pillere bakalım.
Piller tam doluyken 4.20 x 6 = 25.20
Piller normal seviyedeyken 3.70 x 6 = 22.20
Piller en alt seviyedeyken 3.40 x 6 = 20,40(bu alandayken yük vermeyeceğim)

Şarj edilecek 2 cihaz var.
Cihazlardan birisi standarta uygun 19.6V ile şarj olan bir yapıya sahip.
Cihazlaradan diğeri sanayide kullanılması için oluşturulmuş panasonic cf-52 bu cihaz 15V ile şarj oluyor.

19.6V olan cihaz açık durumda şarj oluyorken düz hesap 3A çekiyor diyebiliriz.
Diğer 15V ile şarj olan cihazda bu değerin biraz altında şarj oluyor.

Yani her koşulda 3A akım sağlayabilecek bir regülatöre ihtiyacım var.

Aklıma ilk gelen LM2596 mavi olan modülü bir sürücü gibi kullanıp çıkışına bağlayacağım mosfetlere yük vermek oldu fakat bunu nasıl yapacağımı bilmiyorum.

Birde kademe seçimi olmalı yani kolayca 19-15 arası geçiş yapılabilmeli bunu sabit dirençleri devreye alarak yapabilirim ayarlı regülatörlerde.

Sonra aklıma gelen 3 tane LM2596 modülü paralel bağlamak ortak referans dirençleri olacak.
Fakat bu yöntemde smps çalıştıkları için ilk kalkış yapan sonra kalkış yapanlara yük olur diye düşündüm diyotlar ile parallersem'de her diyotta 0.7V kayıp 2.10V kayıp oluşacak.

Hazır 8A diye satılan modülün boyutu hem çok büyük hemde fiyat olarak pahalı ona pek sıcak bakmadım.
Birde çıkışa ilk mesajdaki TVS korumasını yapacağım oda kademeli olacak kademe değişitirnce artık 17V seviyesinde sigortasını attıracak koruyacak cihazı.

Mosfet olarak elimde çokca bulunan ve orjinalliğinden şüphe etmediğim "STP60NF06" bulunuyor.

Bunlardan 4 tane paralel bağlarsam ve buradaki abinin yaptığı gibi bağlarsam çıkıştan rahatlıkla 4 amper çekebilir miyim?
Abi 0'dan kart bastığı için FB devresini kuruyor ama ben hazır modül çıkışına ekleyeceğim için sanırım bunları yapmama gerek yok deneyeyim sabah.

Birde soft-start eklemeliyim lm2596 girişine.

Çıkışa sadece mavi 3v led bağlıyken bile ilk enerji verirken anlık olarak 500mA seviyesinde akım çekiyor.
Benim laptop bağlıyken bunu elektronik olarak birleştirip ayırmam çok zor olur şalt sahası kurmalıyım :katil2:

PİL.png

Bu şekilde kurulum yaptım.

Ama gnd'yi mosun sırtından alıp +'yı pilin artısından alınca 24V görüyorum olmadı.

R1 aşırı ısınıyor.

Modül üstündeki bobini söktüm oradan çıkan frekansı mosun gate'ine verdim.

mosun Drain'ine bobini bağladım source'ye pilin artısını bağladım.
voltajı ayarlayabiliyordum çok güzel yük olarak 2 tane 3v ledi paralel bağladım.
Baktım güzel çalışıyor çıkışa 12v/60W araba farı bağladım 10-15 saniye çok güzel çalıştı sonra ısınmış mı diye baktım mosun üstüne elimi sürdüm parmak izim silindi.

Sanrım N kanal mos üstünden + geçirdim diye o kadar ısındı

mosfet'ten iki yönde de akım geçebilir bir sıkıntı yaratmaz. mosfet ısınıyorsa ya üzerinden fazla akım geçiyordur, veya anahtarlama sinyalinin yükselme/düşme süreleri uzun olduğu için çok uzun süre lineer bölgede kalıyordur. Osiloskop ile gate'e bakarak teyit edebilirsin.

mosfet'ten iki yönde de akım geçebilir bir sıkıntı yaratmaz. mosfet ısınıyorsa ya üzerinden fazla akım geçiyordur, veya anahtarlama sinyalinin yükselme/düşme süreleri uzun olduğu için çok uzun süre lineer bölgede kalıyordur. Osiloskop ile gate'e bakarak teyit edebilirsin.
lamba bağlamadan önce baktım.

160kHz frekans görüyordum.
ve frekans kare gibi değildi arada sinüs gibi arada daha yüksek voltajlı bir pulse atıyordu sebebini anlamadım feedback'da alıyordu fb almazssa zaten hiç çalışmıyor.

Hiç kullanılmamış bir mos bağladım KIA50N06 lambayı bağlayınca içinden lehimler çıktı onlar sildi zaten parmak izimi

bağladığım lamba <----

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,824
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back